Malatya
Giriş Tarihi : 06-01-2017 18:26   Güncelleme : 06-01-2017 18:26

“Mazide Kalan Mansetler” Sergisi

Malatya Gazeteciler Cemiyeti “10 Ocak Çalisan Gazeteciler Günü” kutlamalari çerçevesinde Malatya Park AVM’de 7 - 8 Ocak 2017 tarihlerinde açik kalacak olan ve içerigi tamamen yerel gazeteler ile hazirlanmis bir sergi açacak

“Mazide Kalan Mansetler” Sergisi

Malatya Gazeteciler Cemiyeti’nden

2015’de “90 Yillik Mansetler”, 2016’da “Zamanin Tanigi Sayfalar” adiyla hazirlanan sergi, 2017’de “Mazide Kalan Mansetler” adiyla Malatyalilarin begenisine sunulacak. Malatya’nin son yüzyilina dair önemli gelismeler ve ilginç mansetlerin gün yüzüne çiktigi sergi 130.000 yerel gazetenin incelenmesi ile olusturuldu.

GAZETELER TARIHI BELGELEYEN ÖNEMLI BIR ARSIVDIR

Sergiyi hazirlayan ve Malatya Valiligi tarafindan 2016 yilinda basimi yapilan “Malatya Basin Tarihi” kitabinin yazari da olan Arastirmaci-Yazar Nezir Kizilkaya yerel basin ve sergi ile ilgili su bilgileri verdi. “Basin, toplum için bir iletisim araci olmakla beraber, her kesimden ve sosyal statüden  okuyuculari ile birlikte genis yelpazeli bir toplumsal güç niteligindedir. Toplumla beraber ve toplum için  olusan bu kurum, günümüzde artik dördüncü erk olarak kabul edilen kavramin kendisidir. Gazeteler ise bu isleyisin temel araçlarindan biri olarak günümüz toplumlarinda günlük yasamin önemli ve vazgeçilmez bir unsuru haline gelmislerdir. Toplum, kamuoyu olusturma gücünü gazeteler araciligi ile kullanir. Yerel gazeteler ise kentlerin aynasidir. Kent kamuoyu büyük ölçüde yerel gazeteler ile karsilikli etkilesim halindedir. Ondan etkilenir ve etkiler. Günlük olarak haber verme ve bilgilendirme görevlerinin yaninda, kent bellegine yazili olarak kayit düserek yarin için birer arsiv belgesi olma islevi  ile son derece önemli bir görevi de yerine getirir. Malatya’da ilk gazetenin hazirlandigi 1923 yilindan günümüze kadar yayinlanan her gazete sayfasi, kentin kültürel kimliginin bir aynasi olarak, hür iradesini ortaya koyan, her kesimden, her fikirden insanlarin görüslerini yansitan, Malatya’nin kültür, edebiyat, sanat, siyaset ve daha pek çok alanda gelismesini saglayan, ayni zamanda da kentin yakin tarihini belgeleyen önemli bir arsivdir. Iste bu önemli arsivden seçtigim haber ve mansetleri bir araya getirerek sergiyi olusturdum. Malatyalilari gülümsetecek, onlari maziye götürecek gazete sayfalarini begenilerine sunuyor, geçmis yillardaki yogun ilgiyi bu yil da bekliyoruz. Ayrica bu yil 3. sünü yaptigimiz sergi organizasyonlarinda sahsima her türlü destegi veren Malatya Gazeteciler Cemiyeti Baskani Sayin Haydar Karaduman ve ekibine de tesekkürlerimi sunuyorum.

 IKI GÜN AÇIK KALACAK

Malatya Gazeteciler cemiyeti Baskani Haydar Karaduman da, “Malatya Büyüksehir Belediyesi ve Malatya Park AVM’nin destekleriyle hazirladigimiz “Mazide Kalan Mansetler” sergisinin de diger açtigimiz sergiler gibi ilgi görmesini bekliyoruz. Malatya basin tarihini ortaya çikaran gazetelerin haber ve mansetleri sergimizde yer alacak. Bütün Malatyalilari 7-8 Ocak 2017 tarihlerinde sergimize bekliyoruz” dedi.