Malatya
Giriş Tarihi : 08-01-2017 18:39   Güncelleme : 08-01-2017 18:39

Mazi Gün Yüzüne Çikti

Içerigi tamamen 130 bin yerel gazetenin incelenmesi ile olusturulan“ Mazide Kalan Mansetler” Sergisi Malatya Park AVM’de Malatya Gazeteciler Cemiyeti ve Arastirmaci-Yazar Nezir Kizilkaya öncülügünde 7 - 8 Ocak 2017 tarihlerinde halkin begenisine sunuldu

Mazi Gün Yüzüne Çikti

>>Hanife Sari

Malatya Gazeteciler Cemiyeti “10 Ocak Çalisan Gazeteciler Günü” dolayisiyla Malatya Park AVM’de 7 - 8 Ocak 2017 tarihlerinde açik kalan ve içerigi tamamen yerel gazeteler ile hazirlanmis olan sergiyi halkin begenisine sundu. Daha önce 2015’de “90 Yillik Mansetler”, 2016’da “Zamanin Tanigi Sayfalar” adiyla hazirlanan sergi, 2017’de “Mazide Kalan Mansetler” adiyla Malatyalilarin begenisine sunuldu. Mazide Kalan Mansetler sergisi Malatya’nin son yüzyilina dair önemli gelismeler ve ilginç mansetler ele alinarak hazirlandi.  Toplam 130.000 yerel gazetenin incelenmesi ile olusturulan serginin açilis programina Vali Mustafa Toprak, Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir, Yesilyurt Belediye Baskani Haci Ugur Polat, AK Parti Il Baskani Hakan Kâhtali ve birçok kisi katildi. Söz konusu serginin açilisina geçerli mazeretlerinden dolayi katilamayan Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci ise sergiye katilamayacagini telgraf yoluyla bildirerek sevgi ve saygilarini sundu.

“TARIH BELGESI NITELIGINDEKI GAZETELERI…”

“Mazide Kalan Mansetler”  sergisini Malatya Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte hazirlayan Arastirmaci-Yazar Nezir Kizilkaya 7 Ocak ‘da yapilan sergi açilisinda, “ Malatya’nin 19 Ekim 1923’te baslayan yerel gazetecilik öyküsünü görsel olarak gazetecilerin hazirladigi gazetelerle anlattigimiz için burada Malatya’nin 94 yillik yerel gazetecilik geçmisinden hemen hemen her döneminden ve her gazetesinden örneklerle mansetler sergiliyoruz. Kentin geçmisine ve bugününe dair önemli bilgilerin yer aldigi mansetlere dair geçtigimiz yillarda oldugu gibi bu yilda begenilmesi umuduyla açtik. 130.000 yerel gazetenin inceleyerek bu yil 3.sünü olusturdugumuz bu kentin tarihini yazan bu kentin günlügünü tutan gazetecilerin emeklerini alin terlerini döktükleri bir kâgittan öte tarih belgesi olan gazeteleri siz insanlarin begenisine sunmaktan sevinç duyuyoruz” seklinde konustu.

Vali Mustafa Toprak ise, geçmisten günümüze birlik ve bütünlügü mansetlerine tasiyan gazetecilere ve sergide emegi geçen herkese tesekkür etti. 10 Ocak çalisan gazeteciler gününün de önemli bir gün oldugunu söyledi.