Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
30 HAZİRAN Perşembe 23:27
Advert

Advert

MASTI Çalisanlari Kazan Kaldirdi

Malatya Sehit Hamit Fendoglu Sehirlerarasi Otobüs Terminali (MASTI)’nde bulunan esnaf ve otobüs firmalari, otoparkin ücretli olmasi, araçlardan para alinmasi ve otogarin eski amirinin görevden alinmasi ile birlikte yasadiklari diger sikintilara yetkililerin kulak tikamasina karsi harekete geçerek, seslerini duyurmak için otogari kullanmama karari aldi

Malatya
Giriş Tarihi : 27-09-2017 17:21   Güncelleme : 27-09-2017 17:21
MASTI Çalisanlari Kazan Kaldirdi

>>Hanife Sari 

Çesitli sikintilara gögüs gerdiklerini dile getiren, bu noktada sikintilarini iletebilecek yetkili bulmadiklarini belirten MASTI esnafi ve otobüs firmalari toplu eylem yapti. Yaptiklari eylem ile ilgili konusan MASTI esnafi ve otobüs firmalari: “MASTI’nin her seyi yanlis isliyor. Kis geldi biz aylik 300-400 elektrik faturasi ödüyoruz. MASTi’nin bir bölümünde klima çalisirken diger bölümünde çalismiyor. Bütün yaz sicaktan bunaldik. Kisin da soguktan titredik. Kisin klimadan dolayi buzhane gibi burasi eger biri burada ölse yaza kadar cesedi bozulmaz o kadar soguk yani. Bunun yaninda güvenlik nedeniyle o kadar detektör, x ray cihazi getirildi ancak sadece bir tane x ray cihazi çalisiyor o da orta kisimda yer aliyor, geri kalan hiçbir cihaz çalismiyor etrafi sarilmis kenara birakilmis durumda. Garajin içini düzeltmeden otogarina zam getiriyorlar, ücretlendiriyorlar. Güvenlik görevlisi eksik yeterli degil, garajin içi pislik içinde,  temizlik tam olarak yapilmiyor.  Yolcu indirme-bindirme peronlari yetersiz. Buradaki esnaflarin kullandigi personel otoparki MOTAS’a verildi. Bize de daha büyük bir otopark sözü verildi ama yapilmadi. Yine bizim mevcut emanet depolarimiz aldilar bize prefabrike yer yaptilar. Orada da çok büyük magduriyet yasiyoruz. Peron çikisi, merkez çikisi 50 lira gibi bir fiyatti simdi 100 lira gibi bir fiyata çikti. Bu yüzden artik perondan yolcu almayacagiz buradan alacagiz sikintimiz giderilene kadar. Fakirin cebinden fazladan para almak için ellerinden geleni yapiyorlar ama yanlislarini düzeltmiyorlar,  yönetim yanlis isliyor. Göz boyuyorlar, ama bizi magdur ediyorlar. Sikâyetlerimizi sürekli dile getiriyoruz ama muhatap bulamiyoruz” diye konustu.

“ESNAFA TEPEDEN BAKAN BIR YÖNETIM MEVCUT”

Yönetimden de sikâyetçi olduklarini belirten MASTI esnafi ve otobüs firmalari: “Eski otogar amirimiz vardi ancak 1 yil önce görevden alindi. Yeni yönetimi esnaf istemedigi için defalarca belediyeye yönetimin degistirilmesi için müracaat ettik belediye de bu konuyu göz ardi etti.   Önceki yönetimden biz oldukça memnunduk. Ancak yeni bir yönetim atadilar yeni yönetimde gelir gelmez hemen otoparka çevirdi burayi karsi giris yolu kapatti. Yönetimle esnaf arasinda bir sikinti var.  Büyüksehrin duyali olmasini istiyoruz. Bu konuda hemen hemen herkes sikintimiza kulak tikiyor. Belediye burada görevini yerine getirmiyor esnafin yaninda olmasi gerekirken esnafa zorluk çikartiyor, esnaf umursanmiyor, yollarimizi kapatiyor, otoparklardan ücret aliyor, garaj kapilarini kapatiyorlar içeride bulunan esnaf kazanç saglayamiyor. Görev yapan Hasan Bey vardi eski yönetim onu da görevden aldilar.  Yönetimle esnaf arasinda kopukluk var, yönetim esnafi bir seyden saymiyor. Esnafin burada muhatap olacagi insan yok. Eski yönetimiz çok temiz bir insandi bütün esnafa yardimi oluyordu. Varsa sorun çözüm bulmaya çalisirdi, simdiki yönetim ise ilgilenmiyor, çözüm üretmeyen, esnafa tepeden bakan bir yönetim. Bu yüzden esnaf bundan rahatsizlik duyuyor ve eski yönetimi istiyor. Birde aidat ödeme zamani gelince zamaninda olsun diyorlar. Aidati veriyoruz ancak hizmet alamiyoruz” ifadelrine yer verdi.

“KARARLIYIZ SONUNA KADAR DIRENECEGIZ”

Yaptiklari eyleme hemen hemen bütün firmalarin katildigini vurgulayan MASTI esnafi ve otobüs firmalari: “Bütün firmalar otogari kullanmama eylemine katildi Garajin içinde çikardigimiz otobüsleri simdi garajin disinda çikartacagiz ta ki bu sorun giderilene kadar.  MASTI’ nin içinde var olan sikintilar bu eylemi gerçeklestirdi. Yolcular açisindan bakildiginda olaya yine ayni sistem devam ediyor sadece perondan almiyoruz onlari bu konuda magdur etmiyoruz. Fakat yolcularin kat edecegi mesafe arttigi için ellerinde de agir valizler oldugu için magdur. Biz bu sorunu çözümleyemeyiz esnaf olarak elimizden gelen sadece bu sekilde davranmak. Sabah 7’ den beri yolcularimizi disaridan alip indiriyoruz.  Bu eylemi yapiyoruz ancak MASTI’ nin müdürlerinden biri gelip de ‘sorununuz ne?’ demedi.  Bunlar bize ne dediyse yaptik ama onlar bize yardim etmiyor bile, sikintimiza çözüm bulmuyor bile. Bizim istegimiz artik bura ile kim ilgileniyorsa ilgilensin derdimize çözüm bulsun. Insanlarin emekleriyle bu sekilde oynanmaz. Otopark ücretlendirildi ancak insanlar buraya yolcularini birakmaya geliyor. Buradan o yolcuyu birakandan 15-20 lira ücret alirsaniz o yolcu bir daha buraya gelmez ve disaridan binmek ister, o zaman kaçakçiligin önüne geçilemez. Bizde ücret ödemek istemiyoruz disaridan yolcu alip indirecegiz. Bakalim sonuç ne olacak? Biz bu konuda sonuna kadar kararliyiz, direnecegiz. Sorun giderilene kadar otogari kullanmayacagiz. Bu eylemde bile sikintilar ortaya çikiyor. Otobüs firmalarinin yogun çalistigi saatler var bu saatlerde en az 10 araç burada birikiyor. Bu da trafigin kapanmasina neden oluyor. Biz insanlari magdur etmek istemiyoruz ama magduriyetimizin de giderilmesini istiyoruz. Saatlerdir buradayiz ama bir muhatabimiz yok sadece trafik polisini gönderiyorlar onlarda plakalarimizi aliyor ceza kesiyor, yani yine bize zorluk çikartiyorlar, zorbalik yapmiyoruz burada sadece sesimizi duyurmaya çalisiyoruz. Sesimize kulak verilsin” seklinde konustu. 

AdminAdmin

YORUMLAR