Malatya
Giriş Tarihi : 19-10-2021 17:33   Güncelleme : 19-10-2021 17:33

MASKİ Genel Müdürlüğü Araç Filosuna 20 Yeni Araç Eklendi

İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğinde Malatya Büyükşehir Belediyesine teslim edilen Mobil Mutfak Tırı ve Büyükşehir Belediyesinin Araç filosuna dahil edilen 57 Milyon TL değerindeki 20 adet iş makinesinin hizmete alım ve tanıtım programı düzenlendi.

MASKİ Genel Müdürlüğü Araç Filosuna 20 Yeni Araç Eklendi

 

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, yatırım ve hizmetlerin daha hızlı ve kaliteli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla, araç filosunu yenilemeye devam ediyor.  Devlet Malzeme Ofisinden alınan 20 yeni iş makinesi daha MASKİ araç filosuna eklendi. MASKİ Genel Müdürlüğü envanterine alınan yeni araçlar için Büyükşehir Belediyesi önünde tören düzenlendi.

MERT:”YENİ ARAÇLARIMIZ DA GELECEK”

Törende konuşan MASKİ Genel Müdürü Memet Mert, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın talimatları doğrultusunda altyapı yatırımlarının aralıksız devam ettiğini belirterek, alınan 20 araca ek 32 araç daha alınacağını söyledi. Mert,”MASKİ Genel Müdürlüğü olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’ın talimatları doğrultusunda araç filomuzun yenileme işlemlerine devam ediyoruz. Bizim 300 civarında aracımız vardı. Kırsal alanlarımızın engebeli olması nedeniyle kiralık araçlarımız bizlere randıman vermiyordu. MASKİ Genel Müdürlüğü’nün neredeyse hiç aracı yokken şuanda yaklaşık 150 civarında aracı var. Bunlarla birlikte daha yeni araçlarımız da akabinde gelecek. MASKİ Genel Müdürlüğümüz şuan daha güçlü. Bu araçlarımızı kırsal bölgelerimizde içme suyu ve kanalizasyon çalışmalarında kullanacağız. Filomuza eklenmek üzere 15 adet kamyon, 5 Adet damperli kamyon, 12 adet küçük araç daha gelecek. Malatya’da şuan mevsimsel olarak su problemi yaşıyoruz. Bu nedenle ihtiyacımız olan 1 adet kombine kanal açma makinesi alıyoruz. Kısa zamanda yapılıp MASKİ Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecek. Katkılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

GÜRKAN:” 600’E YAKIN KİRALIK ARAÇ VARDI”

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan yaptığı konuşmada göreve geldiklerinde yaklaşık 600 aracın kiralık olduğunu belirterek şimdiye kadar 300’ü aşkın aracın Büyükşehir’in öz kaynakları ile alındığını söyledi. Avrupa Birliği’nden alınacak yüzde 50’si hibe olan 3 milyon Euroluk kredi ile yeni araçların parka ekleneceğini müjdeleyen Gürkan,” İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği tarafından günlük 5 bin kişilik yemek pişirecek bir Mobil Mutfak Tırı hediye edildi. Bu seyyar mutfağın görevi şu olacak. Herhangi bir acil durumda, sel felaketinde, deprem ve benzeri felaketlerde ilgili vatandaşlarımıza sıcak yemek ulaştırmak amacıyla bölgeye hitap edebilecek bir formatta dizayn edildi. Malatya Büyükşehir Belediyesi Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki bu tür afetlere hemen anında müdahale etme noktasında İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği tarafından hazırlanan 5 Mobil Mutfak Tırından bir tanesini Malatya’ya vermişlerdir. Allah bu Tırları güzel işlerde kullanmayı nasip etsin. Belediyelerin bütçeleri yapılırken araç veya kullandığımız demirbaşların amortismanları diye bir yapı var. MASKİ Genel Müdürümüzün de belirttiği gibi MASKİ ’deki bütün araçlarımız kiralıktı. Şuandaki MASKİ ’deki bütün araçlarımız binek araçların haricinde bütün iş makineleri Belediyemizin önümüzdeki günlerde gelecek araçlarla birlikte yaklaşık 300 iş makinesinin tamamı Belediyemize ait olacaktır. Büyükşehir Belediyemiz tarafından dışarıdan 600 iş makinesi ve binek araç kiralanmıştı. Bunların hepsinin kaldırılarak, Belediyelerin kendi iş makineleri ile işlerini görmesi gerekiyordu. Bizler bu iş makinelerini almakla birlikte araç filomuzun yaş ortalamasını 20 yaşına düşürdük. Araç filomuzun yaş ortalaması 37 yaşında idi. Bu araçların ekonomik miatları ve ömürleri dolmuştu. Biz buraları devlet anlayışı ile amortisman giderleri çerçevesinde her yıl yedek ödeneği alsaydık, he yıl miadı dolan aracın yerine araç alırsak hem araç filomuz yenilenir, hem de tamirat ve diğer masraflara parasal kaynak aktarılmamış olur. Önümüzdeki günlerde Avrupa Birliği ile yapmış olduğumuz anlaşmalar çerçevesinde milyon Euroluk daha araç parkını genişleteceğiz. Yüzde 50‘si hibe olmak üzere kredi anlaşmasını yakın zamanda yapacağız diye düşünüyorum. Bu çalışmaların Malatya’mıza hayırlı olmasını diliyorum.” sözlerini kullandı.

VALİ BARUŞ:” BU ARAÇLAR MALAYIMIZA HİZMET EDECEK”

Vali Aydın Baruş ise yaptığı konuşmada, alınan yeni araçların kırsalda vatandaşlara hizmet edeceğini ve bu nedenle mutlu olduklarını belirterek,”Büyükşehir Belediyemizin satın almış olduğu ve MASKİ Genel Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılacak araçlar ve İç İşleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği iş birliği ile Malatya Büyükşehir Belediyemize kazandırılan mobil mutfak tırının hizmete alınması nedeniyle bir araya geldik.  MASKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından altyapı çalışmalarında kullanılacak olan araçlarımızın şehrimize ve halkımıza hayırlı olmasını diliyorum. Bugün 19 Ekim Muhtarlar Günü, muhtarlarımızın gününü bir kez daha tebrik ediyorum. Muhtarlarımız her zaman mahallelerinin ve mahalle sakinlerinin bizlere yansıyan yüzüdür. Kırsal kesimlerde altyapı üstyapı çalışmaları maliyetli ve zordur.  Vatandaşlarımızın temel altyapı hizmetlerinden faydalanmaları en temel haklarıdır. Bu durum için altyapı çalışmalarında yeterli eleman ve araca ihtiyaç vardır. Bu sebeple bugün hizmete alınan 20 araç, daha önce alınanlar ve alınacak olan araçlarla beraber yaklaşık 300 araçla birlikte MASKİ Genel Müdürlüğümüz büyük bir araç filosuna sahip oluyor.   Malatya’ya her zaman desteklerini esirgemeyen başta cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm bakanlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binasının önünde düzenlenen törene, Vali Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca, MHP MYK Üyesi Eyüp Gönültaş, İlçe Belediye Başkanları, MASKİ Genel Müdürü Memet Mert, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, Muhtarlar Dernek Başkanları, Muhtarlar, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, vakıf, oda ve dernek başkanları, personeller ve vatandaşlar katıldı.

Ebubekir Atilla