Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-08-2021 17:19   Güncelleme : 06-08-2021 17:19

MASKİ, Arapgir’e 60 Milyonluk Yatırım Yaptı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su Ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, Arapgir genelinde maliyeti 60 milyon TL olan 172 bin metrelik içmesuyu ve kanalizasyon altyapı çalışması gerçekleştirdi. 

MASKİ, Arapgir’e 60 Milyonluk Yatırım Yaptı

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Arapgir Kaymakamı Mustafa Dilekli, Genel Sekreter Cemal Nogay, İLBANK Elazığ Bölge Müdürü Celal Kaştı ve MASKİ Genel Müdürü Mehmet Yaşar Karataş, Genel sekreter Yardımcıları yapılan çalışmaları yerinde incelemek için Arapgir İlçesi’ni ziyaret ettiler.

KARATAŞ: ALTYAPI İÇİN CİDDİ YATIRIM YAPTIK

Çalışmalar hakkında bilgiler veren MASKİ Genel Müdürü Mehmet Yaşar Karataş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın talimatları doğrultusunda Arapgir İlçesi’ne ciddi altyapı yatırımları yaptıklarını ifade ederek, “Arapgir ilçemiz için hiç bir ilçeye nasip olmayan yatırımlar yapıldı. Hazırladığımız yatırım planında içme suyu ve kanalizasyon altyapısı ve şebeke bağlantıları eş zamanlı yapıldı.  Diğer ilçelerimizde ihaleler ayrı yapılıp, şebeke bağlantıları ve asfalt yapımı ayrı zamanlarda yapılıyor.  Ancak Arapgir’de yaptığımız çalışmada her şey eş zamanlı inşa edildi. Arapgir İlçemizde 20 mahalleye 103 bin metre içmesuyu şebeke hattı, 16 mahalleye 67 bin metre kanalizasyon şebeke hattı inşa ettik.  1.900 adet içmesuyu abone bağlantısı ve 1.500 adet kanalizasyon bağlantısı yaptık. 4 adet kaptaj yenileme çalışması yaptık.  1 adet 1.500 tonluk ve 2 adet 200 tonluk içmesuyu deposu inşa ettik. Büyükşehir Belediye Başkanımızın verdiği talimatlar doğrultusunda bu 2 yıllık süreçte kanalizasyon atıklarının akarsulara, derelere karışmaması için acilen arıtma tesisi yapım çalışmalarımıza başladık.  İller Bankası ile işbirliği içinde gerçekleştirdiğimiz arıtma tesissimizin yaklaşık % 70’lik kısmını tamamladık. Arapgir İlçemizin içmesuyu ve kanalizasyon hatları için yaklaşık 60 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdik. Arıtma tesisi çalışmalarımız devam ediyor. İlçemize böyle büyük bir yatırım yapmamıza vesile olan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Arapgir’e hayırlı olsun” dedi.

CÖMERTOĞLU: 100 YILLIK BİR HİZMET ALDIK

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, MASKİ’nin 100 yıllık bir hizmet sunduğunu ifade ederek, “Eski medeniyetlerin biriktiği bir havzada bu işleri yapmak hem geçmişin mirasına saygı hem de geleceğe bir hazırlık anlamı taşıyor. Dolayısıyla burada yapılan her iş, belki 10 binin üzerindeki yıllara giden buradaki birikmiş kültürün yaşamasına ve ev sahipliği yapan Arapgirlilere aittir. İlçemizin içmesuyu ve kanalizasyon altyapısını yenileyerek 100 yıllık hizmet sunuluyor. Suyun kaynağından çıktığı temizlik ve berraklığıyla musluklarımızdan akıtabilen bir sisteme kavuşturmuşlardır.  Çok büyük özveriyle yapılmış ve Arapgir’in 100 yılına tekabül eden bir çalışmadır” dedi.

BAŞKAN GÜRKAN: BİZİM YAPTIĞIMIZI YAPAN BİR İL DAHA YOK

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, göreve geldikleri ilk günden itibaren birlik, beraberlik ve dayanışma içinde Malatya’yı hak ettiği getirmek için gayret ettiklerini söyledi. 81 il içinde en büyük yatırımları Malatya’nın yaptığını söyleyen Başkan Gürkan, “Göreve geldiğimizde birlik beraberlik ve dayanışma içinde bir Malatya hayal ettik ve en büyük projemiz olan sosyal entegrasyonu hayata geçirmeye başladık. Malatya huzur kentidir. Dar-ül Rifat’tır, seçkin insanların yaşadığı şehirdir. Malatya, 81 il ve 30 büyükşehir belediyesi arasında en çok yatırım yapılan şehirdir. Büyükşehir belediyemiz tarafından yapılan bu hizmetlerin yüzde 50’sini bile yapan belediye yoktur. Bunlar istatiksel değerlerdir” diye konuştu. >>HABER MERKEZİ