Malatya
Giriş Tarihi : 18-10-2021 17:49   Güncelleme : 18-10-2021 17:49

Maskeler Düştü

Malatya’da vaka sayıları yeniden düşüşe geçiyor ancak maske, mesafe ve kişisel hijyen kurallarına uyulmuyor. Şehir merkezinde maske takmayan kişi sayısı maske takarak dolaşan kişi sayısını geçti.

Maskeler Düştü

 

Vaka sayılarına paralel günlük ölüm sayısının artışa geçtiği Malatya’da çarşı, pazar doldu taştı. Alışveriş yapmak için kent merkezine akın eden vatandaşlar maske ve sosyal mesafe kurallarını hiçe saydı. Salgın riski devam ederken kimi vatandaş maskeyi koluna ve dirseğine takarak korunmayı tercih etti, kimisi de çene altına indirerek gıdısını virüse karşı korudu. Çoğu vatandaş ise hiçbir şekilde maske takmayı tercih etmiyor.

Vaka artışı ve uyarılara rağmen kalabalık cadde ve sokaklarında maske takmayanların ‘Neden maske takmıyorsunuz?’ sorusuna verdiği cevaplar da şaşırttı. Kimi aşıya güvenirken, kimi de salgının olmadığını iddia etti.

Sağlık Bakanı Koca 2-8 Ekim tarihlerinin vaka sayılarını açıkladı. Açıklanan verilere göre Malatya vaka sayıları 100 binde 360.35''ten 100 bin 362.58'e yükseldi.

Bakan Koca vaka sayılarının en çok artığı illerle ilgili olarak ise: "2-8 Ekim arasında vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 ilimiz: Giresun, Ordu, Ardahan, Kastamonu, Çorum, Samsun, Tokat, Amasya, Kahramanmaraş, Karabük. " paylaşımında bulundu.

BENTLİ'DEN MASKE UYARISI

Koronavirüs salgını devam ederken, bazı vatandaşlar maske ve mesafe kurallarını unuttu. Malatya Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, maske, mesafe ve hijyen konusunda vatandaşları uyardı. Bentli, duyarsız bir kesimin maske mesafe kurallara uymadığını söyledi. Maske ve mesafe konusunda bir bilinçlenme olduğunu dile getiren Bentli, "Denetim usulüyle ceza yazarak önlemleri almanın çokta doğru olmadığını düşünerek, şuan içinde yatak doluluk oranlarının da yüksek olmaması nedeniyle, böyle cezayla gitmek yerine uyarılar, ikazlara gidiliyor. Ama sayın valimizde açıkladı, aslında içişleri bakanlığının talimatlarıyla çok ciddi sıkıntılar görülür, vaka sayıları çok daha fazla artarsa muhtemelen böyle bir karar tekrar alınabilir. Ama şuan için yarılarla gidiliyor. Bu uyarı ve cezaların dışarısında da insanlarımızın biliyor olması lazım. Gerçekten 21 aydır hemen hemen her yerde ulusal ve yerel basında, herkesin dilinde bu tedbirleri herkes biliyor artık. Hemen hemen her evde koronavirüs vakası görüldü. Malatya'da toplumun neredeyse yüzde 11-12'sin, enfekte olduğunu ve bu kuralların nasıl olduğunu filyasyon ekiplerimizden birebir basından herkes öğrenmiş oldu. Bunu anlatmanın gerçekten çok fazla faydası olacağını da düşünmüyorum. Duyarsız bir kesimin bu kurallara uymadığını görüyoruz. Ama insanların büyük bir kısmının bu kuralları bildiğini, uyduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

AŞI ORANLARI YÜZDE 68,8’DE KALDI

Kimi aşıda çip var dedi, kimi ise aşı kısır yapıyor diyerek komplo teorileri üretti. Aşılama oranlarında da geri kalan Malatya’da En Az İki Doz Aşı Olmuş 18 Yaş Ve Üstü Nüfus oranı yüzde 68,8’de kaldı. Aşının mutlak koruma olduğu bilim insanları tarafından sürekli duyurulurken, vatandaş batıl zihniyetlerle şifayı ya ottan ya da karışımlardan aradı. Birinci doz aşısını yaptırıp, ikinci doz aşısını yaptırmayan kişi sayısı ise oldukça fazla. Malatya genelinde ilk doz aşısını yaptırdıktan sonra ikinci doz aşı günü gelmesine rağmen yaptırmayan 30 bini aşkın vatandaş bulunuyor.

Ebubekir Atilla