Malatya
Giriş Tarihi : 24-02-2021 18:35   Güncelleme : 24-02-2021 18:35

Masa Başında Yazılan Faturalara İcraya Verildik

Yeşilyurt, Yaka Mahallesi sakinleri, Yeşilyurt Sulama Birliği tarafından icraya verilmelerine tepkilerini sürdürüyor. Mahalle sakinleri; “İcra durdurulsun, Kayıtlar incelensin, ödeme planı yapılsın. Kullandığımız su parasına itiraz etmiyoruz. Bizim icralık işimiz olmaz. Mahallemizde 460 kişi mağdur” diyerek yetkililere seslendi

Masa Başında Yazılan Faturalara İcraya Verildik

“Durumumuzu anlatmak için karşımızda muhatap bulamıyoruz, Tek muhatabımız mahkemeler oldu” diyen Yaka Mahallesi sakinlerinden Abuzer Kaplan, yaşadıkları sıkıntıyı şu sözlerle dile getirdi. “Bana 2018-2019-2020 yıllarına ait sulama borcu ile ilgili bir tebligat gelmeden direkt bana icra tebligatı geldi. Ben Derme Sulama Birliğine gittim, görüştüm, “Şimdiye kadar icra kâğıdı ne olduğunu ben hiç görmedik ilk kez 2 bin 500 lira civarında icra kağıdı geldi. Bana dediler ki sizin 2018-2019 yıllarına ait borcunuz var. Ben de 2018-2019 yıllarına ait ödediğim faturaları gösterdim. Yok bu faturayı ödeyeceksin dediler.  Bu parayı ben de konuyu Mahkemeye verdim. Mahkeme sonuçlandı. Ödeyeceğim para mahkeme kararıyla 815 liraya düştü Bu parayı götürdüm yatırdım. Çiftçiler Hepsi burada mağdur. Diğer çiftçi arkadaşlarımız, ödedikleri dekontları da kaybetmişler. Ben kaybetmedim. Bu nedenle ben iptal ettirdim o parayı. sadece 820 lira ödedim.  Bir çiftçi olarak derme sulama birliğinden bu konuda şikâyetçiyiz. Gerekenin yapılmasını, Cumhurbaşkanımıza, Tarım Bakanımıza sesimizi duyurmak istiyoruz. Gerekenin yapılmasını istiyoruz.  Çünkü bu pandemi den dolayı herkes köylülerine yardım etmeye çalışıyorlar. Bunlar direkt men köylüyü, çiftçiyi icraya verdiler.”

CUMHURBAŞKANINA ULAŞIRSIN, SULAMA BİRLİĞİ BAŞKANINA ULAŞAMAZSIN

Mağdurlar adına konuşan bir başka mahalle sakini Mehmet Ayhan, Yaka Mahallesi’nde ikamet ettiğini ifade ederek, “Bana da diğer komşularımda olduğu gibi hiçbir bildirim yapılmadan, hiçbir tebligat gelemeden 2 bin 450 lira borç içeren icra kâğıdıyla karşılaştım. 3 yıldır hiçbir dikili ağacım yok. Suyu hiç kullanmadım. Hiçbir bağlantım yok. Amcamın çocuklarının da arazisi var. Onlara da icra ile karşı karşıya kaldılar. Biz mağduruz. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Milletvekillerimize oy verirken sorunlarımızı dile getirmeleri için oy veriyoruz. Sorunlarımızın giderilmediği takdirde, Sayın Milletvekillerimiz vatandaşına sahip çıkmadığı takdirde bize kim sahip çıkacak. Hiç kullanmadığım su ile ilgili icra kâğıdı var elimde. İcra ile karşı karşıyayım. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Başka bir şey istemiyoruz. Kullanmışsak tamam,  devlete karşı boynumuz kıldan ince. Ama Sulama Birliği resmen bizden haraç istiyor. Sulama Birliğine gittiğinde Cumhurbaşkanına ulaşırsın, Sulama Birliği Başkanına ulaşamazsın. Böyle bir durumla karşı karşıyayız. ‘Bize doğrudan avukat ile muhatap olun’ diyor.  Zaten Pandemiden dolayı mağduruz. Bir de sulama birliğinin mağduriyetini yaşıyoruz. Bölgemizde sadece Yaka Mahallesinde 460 kişi icra ile karşı karşıya” diyerek yetkililere seslendi.

>>> A.Vahap Kaygusuz –Ebubekir Atilla (Özel Haber)