Genel
Giriş Tarihi : 18-03-2021 17:20   Güncelleme : 18-03-2021 17:20

Mart Yağışı Çiftçinin Yüzünü Güldürdü

​​​​​​​ Mart ayı yağışları, Malatya’da yüz güldürdü. Bir dönemdeki yağış, Ekim ve Kasım ayındaki kuraklığın ortaya çıkardığı ağır tablonun değişmesine vesile oldu. Çiftçilere göre yağışların olmaması halinde rekolte kaybı yüzde 50’leri bulabilirdi.

Mart Yağışı Çiftçinin Yüzünü Güldürdü

Her yıl kuraklık endişesinin yaşandığı Malatya Ovası’na Mart ayında çiftçiyi sevindirecek oranda yağış düşüyor. Bahar gübresini toprakla buluşturan, mısır, ayçiçek, pancar gibi ürünlerin ekimi için toprak hazırlığını yapan çiftçinin yüzünü son yağışlar güldürüyor. Çiftçiler, yağışların böyle devam etmesi durumunda verimin artacağını söylüyor.

Kayısı başta olmak üzere kent genelinde çiftçiler ekinlerinin tarlada kalacağı korkusunu yaşadı. Ekim ve Kasım ayında kuraklık çanları çalınırken rahmet Mart ayında yüzleri güldürdü. Arazilerinin boş kalacağı korkusunu yaşadıklarını söyleyen Çiftçi Ramazan Güler,” Malatya’mızda yağışlar ekim ve kasım ayında olmadı. Ocak ayına kadar kar ve yağmur olmayınca yaz ayında aç kalacağımızı düşündük. Allaha şükür Şubat ve Mart ayında yağışlar kendini gösterdi. Ekinlerimiz su, fidanlarımız can suyu gördü.” dedi.

Rekolte kaybını bu yıl yüzde 50’lere kadar çıkacağından korktuklarını belirten Çiftçi Abuzer Acar ise,” Yağışlar olmayınca bu yılki verimin düşük olacağını düşündük. Bostanlarımız susuz kalacak ve tarlalarda yetişen ürünler, bahçelerdeki kayısıların erimleri büyük ölçekte yarı yarıya düşecekti. Yağışlarla birlikte bu korkumuz azaldı.” ifadelerine yer verdi.

Uzmanlar ise kuraklık tehlikesine karşın yine Çiftçileri uyarıyor. Fıskiyeli ve damla sulama sistemi ile sulamada yapılacak tasarrufun büyük ölçekli olacağına dikkat çeken uzmanlar, yeni nesil sulama çözümlerinin arazilerde uygulamaya alınması gerektiğini söylüyor.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER