Malatya
Giriş Tarihi : 19-05-2017 17:03   Güncelleme : 19-05-2017 17:03

“Marka Fikirler Ihraç Etmemiz Lazim”

Genç MÜSIAD Malatya Sube Baskani Baris Yilmaz, 4. sanayi devriminin ülkeler için önemine vurgu yaparak, “Türkiye'nin 4. sanayi devriminin gerisinde kalmamasi için, bizim marka fikirler ihraç etmemiz lazim” dedi

“Marka Fikirler Ihraç Etmemiz Lazim”

Inönü Üniversitesi Sanayi Is Birligi Toplulugu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanligi Malatya Il Müdürlügü ve Genç MÜSIAD Malatya Subesi tarafindan “Endüstrinin Gelisimi ve Günümüz Sanayisi” ile “VESTEL Elektronik AR-GE Teknoloji Yönetimi ve Sanayi 4.0 Uygulamalari” konulu program düzenlendi. Programa katilan Inönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kizilay, endüstri 4.0’in önemine vurgu yaparak, üniversite ögrencileri ile sanayi arasindaki bagin kuvvetlendirilmesine ve bu hususta üniversite topluluklarinin daha aktif çalismasi gerektigine degindi. Üniversite sanayi isbirliginin arttirilmasi için Genç MÜSIAD’in güzel çalismalar yaptigina vurgu yapan Kizilay, bu tür programlarin devamli gerçeklestirilmesi temennisinde bulundu. Genç MÜSIAD Malatya Sube Baskani Baris Yilmaz ise, “Sanayi 4.0, Almanya’da ortaya çikmasi itibariyle, Avrupa’da yaygin biçimde bilinmekte ve küresel ölçekte de giderek daha çok taninmaktadir. Içinde bulundugumuz süreçte, hizla yayginlik kazanan 4. sanayi devrimindeki temel amaç, kendini yönetebilen üretim süreçlerinin oldugu akilli fabrikalarin hayata geçirilmesidir. Biz Is adamlarina düsen ise bu devrimi gerçeklestirecek beyin gücüne sahip çikmak ve onlari finanse etmektir. Türkiye'nin 1 kg basi ihraç ettigi ürünün degeri 1,5 dolar iken, gelismis ülkelere baktigimizda bu 3-4 dolar arasinda. Bizim katma degerli ürünler üretmemiz ve ihraç etmemiz gerekiyor. Hemen her platformda konusulan bir sey var; Bizim marka ihraç etmemiz lazim. Evet marka ihraç etmemiz gerekiyor ama Türkiye'nin 4. sanayi devriminin gerisinde kalmamasi için daha ötesini konusmasi lazim, bizim marka fikirler ihraç etmemiz lazim" seklinde konustu.

Programa, Inönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kizilay, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanligi Malatya Il Müdürü Akif Gülaçti, AR-GE Müdürü Metin Nil, Genç MÜSIAD Malatya Sube Baskani Baris Yilmaz, Eletrik-Elektronik Mühendisi Mehmet Gündem ve çok sayida davetli katildi.