Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-07-2021 13:42   Güncelleme : 08-07-2021 13:42

Malpazarında Satışlar Durgun

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın, Büyükşehir Belediyesi Canlı Hayvan Satış Pazarında incelemelerde bulundu. Küçükbaş yetiştiricileri ile bir araya gelen başkan Akın Bayram öncesi küçükbaş hayvan yetiştiricileriyle görüşerek satışlar hakkında bilgi aldı.

Malpazarında Satışlar Durgun

Daha sonra basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Akın, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi. "Bildiğiniz gibi mübarek Kurban Bayramına kısa bir süre zaman kaldı. Şu an için burada fazla bir canlılık ve satış yok. Kurban bayramına 2-3 gün kala canlılık artıyor. Kurban fiyatlarına baktığımızda geçen yıla göre yüzde 15-20 oranında bir artış var. Canlı ağırlığa baktığınız zaman da kilo olarak satışlar 25-30 lira arasında değişiyor. Küçükbaş hayvan satışlarına hayvanın durumuna göre 1200 TL’ den başlayıp 2500 TL’ ye kadar satılıyor. Kurban kesecekler ve satıcılar alışverişlerinde dikkat etmeleri gereken bazı konular var. Zaman zaman farklı illerde bunları duyuyoruz. Tanıdığı da olsa peşin alışverişler daha iyi oluyor. Sahte para olayına dikkat etsinler. Çek, senet gibi olaylara fazla rağbet etmesinler. Her zaman için peşin para daha avantajlıdır. Hayvan alırken de hayvanların küpe ve aşı durumlarını kontrol etmelerini öneriyoruz. Dışardan geleceklerin sevk raporuna ve kurban şartlarına uygun hayvan almalarını öneriyoruz.”

“Beklediğimiz Fiyattan Satamıyoruz”

Hayvan satıcılarından Mehmet Yavuz Hayvan yetiştirilmesinde kullanılan yem fiyatlarına en az yüzde yüz zam gelmişken canlı kurbanlık küçükbaş hayvan fiyatlarında henüz bir yükselme olmadığını cüzi bir miktar artış yaşandığını kaydetti. Yavuz; “Saman, slaç, arpa, küspe gibi yem fiyatlarına önemli zam geldi. Ancak bu zamları yetiştiricilerimiz hayvan satış fiyatlarına yansıtamadı. Küçükbaş yetiştiricileri bu konuda mağduriyet yaşıyor" diye konuşarak yetiştiricilerin sıkıntıda olduğunu anlattı.

“Kurban Hareketliliği Henüz Başlamadı”

Küçükbaş hayvan yetiştiricilerinden Hacı Bayram Demez ise yaptığı açıklamada uzun yıllardır canlı hayvan pazarında satıcılık yaptığını kaydederek; "Bayrama sayılı günler kala henüz hayvan pazarında belli bir hareketlilik yoktur. Başkanımız pazarımıza geldi. Bizim sıkıntılarımızı dinledi. Kendisine teşekkür ediyoruz. Bayrama 13-14 gün kalmasına rağmen Kurban fiyatları konusunda bir hareketlilik henüz yok. Geçen yıla göre fiyat artışları yüzde 15-20 arası. Ama piyasa durgun. Yem ve saman fiyatlarına yansıdığı zaman bu yıl hayvan fiyatlarındaki artış bizlere pek yansımıyor “diye konuştu.

A.Vahap Kaygusuz – A.Nihat Yavuz