Malatya
Giriş Tarihi : 26-02-2021 19:40   Güncelleme : 26-02-2021 19:40

Maliye Çalışanları Taleplerini Sıraladı

Memur-Sen’e bağlı Büro Memur-Sen Malatya Şube Başkanı Hüseyin Fidan, vergi haftası nedeniyle yaptığı basın açıklamasında; “Maliye çalışanları yaptıkları iş, aldıkları risk ve sorumluluk karşısında sadece alın terinin ve emeğinin karşılığını istemektedir” diye taleplerini sıraladı.

Maliye Çalışanları Taleplerini Sıraladı

Büro Memur-Sen Malatya Şube Başkanı Hüseyin Fidan, sendika binasında uyaptığı basın açıklamasında; “Ülkemizde vatandaşa götürülen kamu hizmetlerin finansmanı büyük ölçüde vergi gelirlerinden sağlanmaktadır. Böylesine önemli ve kutsal bir önem atfedilen vergileri toplama görevi ve Devlet bütçesini yapma, harcamalarını kontrol etme vs. gibi burada sayılamayacak kadar görevi yerine getirenler tabi ki Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışanlarıdır. Maliye çalışanları halk arasında musluğun başında olan memurlar olarak görülse de, dışı sizi içi bizi yakar sözüne dem vurduracak türden sorunlar yaşadıkları hepimizce malumdur. Maliye çalışanları yaptıkları iş, aldıkları risk ve sorumluluk karşısında sadece alın terinin ve emeğinin karşılığını istemektedir.” ifadelerini kullandı. 

Hüseyin Fidan,  sendika olarak taleplerini ise şu şekilde sıraladı. “Maliye çalışanları sadece ve sadece emeklerinin karşılığını istemektedir. Personel memnuniyeti ve çalışma barışının sağlanabilmesi için yapılması gerekenleri sizlere şöyle sıralamak istiyorum. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapılarak “Mali Hizmetler Sınıfı” oluşturulması, Gelir İdaresi Başkanlığı’nda görev yapan Gelir Uzmanlarına 10 yıllık hizmet sonucu Baş Uzmanlık kadrosu verilerek, kısmi inceleme yetkisi ile Müdürlük kadrolarına atanma hakkı tanınması, Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanlarına, unvan ayrımı yapılmadan, Mal Müdürlüklerini de kapsayacak şekilde 12 ay boyunca aylık 100 saat ve 5 katı oranında fazla mesai verilmesi, 4- Defterdarlık ve Gelir Uzmanlığı kurum içi sınavı ile alınacak personelin sayısının en az 2500’e çıkarılarak 75 olan baraj puanının 70’e düşürülmesi, Bakanlık ve taşra teşkilatında eksik bulunan Koruma ve Güvenlik Görevlisi, Şoför ve Hizmetli kadrolarına personel alımı yapılması, Takdir ve Uzlaşma Komisyonunda görevlendirilen uzman, memur, şef vb. üyelere huzur ücreti göstergesi katsayısının makul bir düzeye yükseltilmesi, Başkanlık merkez biriminde sağlanan ulaşım yardımının taşra birimlerindeki personel için de sağlanması, Ücret gelirlerinden alınan gelir vergisi oranlarının yeniden düzenlenerek, Kamu görevlilerinin gelir vergisi kesintilerinin %15’e sabitlenmesi, Pandemi sürecinde fedakar ve özveri ile çalışan tüm Kamu görevlilerine bir maaş tutarında “Pandemi İkramiyesi” ödenmesi, Memur maaşını oluşturan tüm kalemlerin emekli keseneğine dahil edilerek emekli maaşına yansıtılması için gerekli çalışmanın yapılması, Kamu lojmanlarının satılması nedeniyle müdür ve müdür yardımcıları mağduriyet yaşamakta olup, rotasyon uygulamasının il düzeyi ya da bölgesel düzeye getirilmesi ve bu kadrolardaki görevlilere kira yardımı yapılmasını talep ediyoruz.”

>>>> A.Vahap Kaygusuz- Ali Nihat Yavuz