Malatya
Giriş Tarihi : 20-04-2021 17:03   Güncelleme : 20-04-2021 17:03

Malatya’yı Puslu Hava Sardı

​​​​​​​ Malatya 3 gündür puslu bir sabaha uyanıyor. Hava kirliliği özellikle Battalgazi, Yeşilyurt, Akçadağ, Hekimhan ve Kale’de turuncu renge yani 'hassas' seviyeye ulaştı.

Malatya’yı Puslu Hava Sardı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Ulusal Hava İzleme Ağı verilerine göre Malatya’da hava kirlilik oranı Hassas seviyede. Kent genelinde yaşanan hava kirliliğinin nedenleri arasında kalitesiz kömür kullanımı ilk sırada yer alıyor.

Ulusal Hava İzleme Ağında yayınlanan verilerde hava kalitesi orta seviyenin üzerine çıkarak Hassas Seviyeye yükseldiği belirtildi. Havadaki kükürtdioksit oranı 2,8 ’ye, toz oranı (PM 10) ise 117 olarak yayınlandı. Yine raporda, açık hava sporları, bisiklet sürüşü, açık hava yürüyüş ve dışarıda piknik yapmak için uygun olmadığı belirtildi. Hassas gruplar olarak adlandırılan solunum yolu, KOAH ve astım gibi hastalıklara sahip insanlar, yaşlılar ve çocuklar için dışarıdaki havanın uygun olmadığı ifade edildi.

Uluslararası Hava Platformları tarafından paylaşılan bilgilere göre, ülke genelinde yaşanan bu durumun ise Karayipler’deki yanardağ patlamasının volkanik etkileri ve Afrika tozunun Türkiye üzerinde birleşmesinden kaynaklı olduğu belirtiliyor. Bu durumun sonucunda Kükürrt dioksit (so2) gazının çok yüksek seviyelere çıktığı aktarılıyor.

Ebubekir Atilla