Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
03 TEMMUZ Pazar 23:27
Advert

Advert

”Malatya’yı Kaybeden Anadolu’yu Kaybetmiştir”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, partisinin İl Başkanlığı binasının açılışında yaptığı konuşmada,” Malatya destan gibi insanların şehridir. Malatya her baskıya direnlerin hakkı hukuku arayanların şehridir. Batının doğusu, doğunun batısıdır Malatya. Bu nedenle Malatya’yı kaybeden Anadolu’yu kaybetmiştir. Malatya’yı bükemedikleri zaman bu ülke bükülmez ve Malatya bükülmeyecek.” dedi

Siyaset
Giriş Tarihi : 09-06-2022 18:36   Güncelleme : 10-06-2022 14:21
”Malatya’yı Kaybeden Anadolu’yu Kaybetmiştir”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, 3 günlük programı için Malatya’ya geldi. Davutoğlu, havalimanına iner inmez ayağının tozu ile esnaf ziyaretlerine başladı. Ardından partisinin Malatya İl başkanlığının açılışına katılan Davutoğlu, coşkuyla karşılandı.

Açılış töreninden önce konuşan Ahmet Davutoğlu, ”Destan gibi insanları yetiştirmiş bir şehirdir Malatya. Battalgazi’den, Abdurrahman Gazi’den buyana Malatya’da ne kadar ilim adamı, ne kadar devlet adamı, ne kadar sivil toplum mühendisi çıkmışsa arkasında güzel miras bırakmıştır.  Sadettin Konevi Malatyalıdır ve onun üzerinden de kendimi Malatyalı addederim. Tüm bu manevi geçmişlerle, siyasette Turgut Özal ve Hamido ile hangi alana bakarsanız bakın Malatya aktif, topluma öncülük eden insanların şehridir. Asker, siyasetçi, ilim adamı, manevi kanaat önderi hangisi olursa olsun Malatyalılar hep öndedir.  Ben bütün siyasi hayatımda Malatya’ya özel önem verdim. İl Başkanımız Ahmet Ercan beye teşekkür ediyorum. Çok güzel bir İl Başkanlığımız olmuş. İnşallah burada millete hizmet edecek, Malatyalıya hizmet edecek, Malatyalının vicdanında, Malatyalının geleneğinden, imanında kopmayacak bir Malatya teşkilatı oluşacak. Malatya’nın bütün meselelerine de sahip çıkacağız. “ dedi.

Malatya’nın Türkiye için önemli bir konumda olduğunu ancak, hak ettiği karşılığı bulamadığını aktaran  Davutoğlu, ”Geriye bıraktığımız bütün yıllarda Malatya ülkemizin birçok şehri gibi gerektiği ilgiyi göremedi. Ülkemizin hali herkesin malumudur. Çiftçilerimiz, kayısı üreticilerimiz don felaketindeki mağduriyeti halen telafi edilmiş değil. Esnafımız yol boyu şikayetlerde bulundu. Taşı sıksa suyunu çıkaracak olan Malatyalı gençlerimiz büyük bir ümitsizlik içerisindeler. İşçilere, çiftçilere, gençlere, kadınlara ümit olmak için Gelecek Partisini kurduk. İnşallah nice güzel günlerde Geleceğimizi hep birlikte inşa edeceğiz. Dolayısı ile tüm Malatyalı hemşerilerime selamlarımı iletiyorum.  İnşallah 3 gün Malatya’da olacağız ve hemşerilerimiz ile buluşacağız ve sonrasında Diyarbakır’a geçeceğiz. Malatya başımızın tacı ve gönlümüzün en derinlerinde yer edinmiş bir şehrimizdir.  Geleceğimizin inşasında Malatya, Gelecek Partisinin öncü teşkilatlarından biri olacak inşallah.  Sürecin içinde olanlar da bilirler. Malatya en büyük desteği iktidara veren şehirlerdendi. Ama Malatya Bakanlık alamamıştı. Benim en çok gurur duyduğum adımlarımdan biri de Malatya’ya Bakanlık vermiş olmaktı.  O zaman da dirençle karşılaşmıştık. O dirençleri aşa aşa Malatya’ya Bakanlık verdik. Mesele Bakanlar meselesi değil ama bütün şehirlerimiz içerisinde Bakanlığa layık olan şehirlerimiz arasında da Malatya gelir. Malatya batının doğusu, doğunun batısı derler. Bu ne demek biliyor musunuz? Malatya merkez demektir. Malatya merkezini kaybeden Anadolu’yu kaybeder. Mezopotamya ve Kafkasya arasında merkezi konumda. Malatya ile gurur duyuyoruz.  Malatya’yı inşallah anlımızla, terimizle, fikrimizle, gücümüzle, imanımızla Malatya’ya hizmet edeceğiz.” diye konuştu.

“Malatya kendisini unutanlara en büyük dersi verecektir” diyen Davutoğlu, ”Malatya’da gördüğümüz iki şey beni derinden yaraladı. Birincisi Malatya’ya gelmeden önce Ahmet Ercan Bey’in gönderdiği intihar vakalarıydı. İntihar vakaları arttığı için alt geçide tel örgü örülmüş. Malatyalılar dindar insanlardır, Malatyalı intiharı düşünmez ancak gururları zedelenmişse ancak o zaman bütün kontrollerini kaybetmişlerdir. Malatyalılar milliyetçi bu topraklarda köküne kadar bağlı insanlar neden memleketlerini, bereketli topraklarını bırakıp yurt dışına gitmek istesinler. Çiftçi, esnaf perişan. Malatyalı, Allah’ın, milletin yolundan ayırılanları desteklemez. Çıkmış olduğumuz bu yolda Malatya’ya güvendik. Tüm Malatya teşkilatına teşekkür ediyorum. Hep söylerim; Türkiye’nin omurgasıdır Malatya. Malatya doğunun batısı, batının doğusu diyorlar ya bu Malatya merkez demek. Malatya’yı bükemedikleri zaman bu ülke bükülmez ve Malatya bükülmeyecek. Malatya kendisini unutanlara en büyük dersi verecektir. Malatya’ya 12 yıl boyunca bakanlık verilmemişti. 1 Kasım seçimleri sonrası bakanlar kuruluna önce Malatya diye yazdım. Çünkü söz vermiştim. Bütün baskılara rağmen bakanlık verdim. Malatya zamanında en büyük desteği bu ülkeye vermişti. Geleceği inşa ederken en büyük desteği verdi.  İl başkanlığı açıyoruz ama bizim il başkanlıklarımız nerededir biliyor musunuz? Şire pazarındadır, Yeni Cami yanındadır, çarşıdadır, her yerdedir. Allah bu mekanı sadece kendi rızasına uygun siyaset yapmak için siyasete girenlerin mekanı eylesin. Milletin derdine derman olmak isteyenlerin mekanı eylesin. Rabbimden her daim onun yolundan yürüyen, siyaseti Hz. Ömer ahlakı ile Hz. Ali ilmiyle Battalgazi cesaretiyle Somuncubaba tevazuuyla, Hamido’nun yiğitliği ile bizlere yapmayı nasip etsin. ” sözlerini kullandı.

>> Ebubekir Atilla 

 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR