Malatya
Giriş Tarihi : 12-04-2021 07:03   Güncelleme : 13-04-2021 11:42

Malatya’ya Yavru Kaptaj

Malatya’nın içme suyu kaynağının karşısında yeni bir su kaynağı bulundu. Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Mehmet Yaşar Karataş, bulunan kaynaktan çıkan suyun çok kaliteli bir içme suyu olduğunu ve kısa süre içinde suyun bir miktarının şişeleneceğini bir miktarının ise şebekeye verileceğini açıkladı

Malatya’ya Yavru Kaptaj

MASKİ Genel Müdürü Mehmet Yaşar Karataş, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada bulunan su kaynağı ve yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi. “Gündüzbey'de ilimizin içme suyunu temin ettiğimiz kaptaj bölgesinin tam karşısında yaptığımız bir kazı çalışmasında ekstra güzel bir kaynağa ulaştık. Yaptığımız incelemede ulaştığımız bu kaynaktaki suyun şu anki mevsim itibariyle baktığımızda 80 litreye yakın saniyede bir su olduğunu tespit ettik. Bunun akabinde biz bu suyun analizlerini yaptırdık. Suyu tahlil için Ankara ve Kayseri’deki laboratuvarlara tahlil için gönderdik. Aldığımız sonuçlar bizi memnun etti. Aldığımız sonuçlardan da hakikaten çok kaliteli güzel bir su olduğunu gördük. Ayrıca bu suyun aynı zamanda şişeleme özelikleri olan bir su olduğu da ortaya çıktı. Suyun kullanma ruhsatı alma çalışmalarını da bitirdik” dedi.

SUYU ŞİŞELEME ŞEKLİNDE DE VATANDAŞIMIZA SUNMAYI PLANLIYORUZ

MASKİ Genel Müdürlüğü olarak yaptığımız çalışmalar neticesinde de bu suyun şişelenerek, şişe suyu şeklinde isteyen vatandaşlarımıza su vermek adına bir çalışmayı da başlattık. Suyun kullanılmasıyla ilgili olarak da gerek arsa ile ilgili gerek suyun servisi ile alakalı çalışmalarımız da devam ediyor. Orada çıkar suyun tamamını tabii ki şişeleme olarak kullanmayacağız. Belki saniyede 5 ve 10 litresini şişeleme tesisinde kullanabileceğiz. Suyun geri kalanını da zaten ana su hattımız su kaynağının çok yakınından geçiyor. Direk ana isale hattında katarak suyu takviye edip, inşallah şehrimize ek bir su kaynağı sunacağız ve takviye yapmış olacağız. Bu konudaki çalışmalarımız da devam ediyor. Şu an bölgedeki kaba çalışmalarımızı tamamladık. Sezon içerisinde de orada düşüncemiz, vatandaşın kaynaktan suyun çıktığını görecek şekilde cam fanus şeklinde bir kaptaj yaparak görsel bir alan düşünüyoruz. Diğer taraftan oraya güzel bir Çeşme yapmayı planlıyoruz. Yoldan gelip geçenler isterlerse kendi damacalarını doldurup taşıyabilecek şekilde veya durup orada lezzetli suyu içebilecek şekilde bir alan oluşturmak istiyoruz. Bu çalışmalarımızı da yakın süre içerisinde tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

SIKINTISIZ BİR YIL GEÇİRDİK

Açıklamalarında Malatya genelindeki içme suyu çalışmalarına da değinen Karataş, bu konuda ki yapılan çalışmaları da şu şekilde aktardı. “Biliyorsunuz Malatya’mızın suyu Gündüzbey’deki Kaptaj’dan içme suyu temin ediliyor. Allah'a şükürler olsun 2 senedir çok sorunsuz sıkıntısız, kaynaktan başka hiçbir kuyuyu devreye almadan aldığımız kaynaktaki suyla Metropol 2 ilçemizin tümünü sorunsuz bir şekilde besliyoruz. Ama başkanımızın direktifleri doğrultusunda özellikle bizim u kaynaklarını alternatif üretmek adına çalışmalar yapmamızı istedi. Biz de biz de yoğun çalışmalar yaptık. Biz de yaptığımız çalışmalar sonucunda şükürler olsun ciddi kaynaklara ulaştık.  Bizim merkeze yakın noktalarda şu an 3 farklı noktada kaynak tespitlerimiz oldu.  Onun şu an bir tanesinin çalışmalarını son aşamaya kadar getirdik. Yani yapılması gereken yaklaşık 18 kilometrelik isale hatları ve onun deposu onun Kaptaj yapım çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Şu an isale hatları bitti. Depo da yüzde 70 mertebesinde tamamlandı. Kaptaj  ile ilgili de şu an çalışmamız devam ediyor.  İnşallah Nisan ayı sonlarında veya Mayıs ayı içerisinde inşallah o projede tamamen sağlam bitirmiş olacağız” dedi.

KIRSAL BÖLGELERE YENİ ŞEBEKELERDEN SU VERİLECEK

Karataş açıklamasının devamında ise Çevreyolu altında kalan bazı kırsal alanlarla ilgili çalışmalarının devam ettiğini hatırlatarak; “Bu projenin bitimiyle birlikte bizim Sütlüce, Tepeköy, Topraktepe mahalleleriyle özellikle Dileğin çevreyolunun sol tarafındaki bölgesi var. Bu bölgede Büyükşehir Belediyemizin meslek grupları için planlamış olduğu, yani eski şoför okulu alanından alınmış olan yaklaşık 3 bin dönümlük arazi üzerinde yapılması planlanan 2 bin 400 tane işyerinin su ihtiyacını karşılamak adına bunu bu kaynaktan temin ederek sağlayacağız. Devamında bulduğumuz diğer bir kaynaktan İnşallah şehrin Batı yakasına, yani belli bölgesini şu an su ihtiyacını bu kaynak üzerinden beslediğimiz zaman, en azından Malatya’mızın bir kriz anında su ile alakalı kimsenin bir endişesi kalmayacak.  Bu çalışma bu şekilde devam ediyor” ifadelerini kullandı.  

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)