Malatya
Giriş Tarihi : 26-01-2021 17:39   Güncelleme : 26-01-2021 17:39

Malatya’ya Modern Bir Şire Pazarı Kazandırılıyor

Malatya’nın her alanda kalkınması, gelişmesi ve ilerlemesi yönünde çalışmalar gerçekleştiren Malatya Büyükşehir Belediyesi, Fırat Kalkınma Ajansı ile birlikte gerçekleştirmiş olduğu projelerle Malatya’ya yatırımlarına devam ediyor.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın finanse ettiği ve Fırat Kalkınma Ajansı tarafından yerelde koordine edilen 2020 yılı cazibe merkezlerini destekleme programı (CMDP) kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Kayısı Kent ve Ticari Merkez Projesi” imza töreni gerçekleştirildi. Bu proje kapsamında lojistik merkez olarak tabir edilen kısımların yapımı gerçekleştirilecek

Malatya’ya Modern Bir Şire Pazarı Kazandırılıyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi Fırat Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ile Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri, Genel Sekreter Yardımcıları ve ilgili şube müdürleri katıldı.

YOĞUNLU: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZLE İŞ BİRLİĞİ HALİNDEYİZ

Protokol imza töreni sırasında konuşan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, “İlimiz için çok önemli bir projeyi gerçekleştireceğiz. Bakanlığımız tarafından onaylanan çok değerli bir projeyi hayata geçireceğiz. Bu kentsel tasarım projesi, hem Şire Pazarı’nın mevcut durumunu ilgilendirecek proje hem de kayısı ticaretine profesyonel bir altyapı kazandıracak, laboratuvar kazandıracak kayısı ticaretini uluslararası standartlara taşıyacak bir proje. İlimize hayırlı olmasını diliyorum. Büyükşehir Belediyemizle birlikte Tarım, Saniye, Turizm ve kentsel gelişim alanında işbirliğimiz devam ediyor. Ajans olarak bizler de Büyükşehir Belediyemizin değerli çalışmalarına destek vermeye devam edeceğiz. Bu çalışmalarından dolayı değerli Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

ÖZCAN: BAŞKANIMIZ PROJENİN HAYATA GEÇİRİLMESİ İÇİN CİDDİ BİR İRADE ORTAYA KOYDU

Dünya Kuru Kayısı Başkenti Malatya’nın yeni bir Şire Pazarı’na ihtiyacı olduğunu belirten Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ise yaptığı konuşmada, “ Malatya’nın uzun zamandır merakla beklediği çok önemli bir ihtiyaç olan yeni bir Şire Pazarı’nın yapımıyla ilgili protokol imza töreni gerçekleştiriliyor. Büyükşehir Belediyesi ile Fırat Kalkınma Ajansı’nın birlikte gerçekleştirecekleri projede, kayısı başkentinde yeni bir Şire Pazarı’nın ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu yakinen biliyor. Sayın Belediye Başkanımız Selahattin Bey göreve gelmeden öncede, Battalgazi Belediye Başkanlığı döneminde de yeni bir Şire Pazarı’nın Malatya için çok elzem olduğunu defalarca ifade etmiş ve o dönemlerde de projelendirilmişti. Tabi Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonrada özellikle bu projenin hayata geçirilmesi noktasında çok ciddi bir irade ortaya koydu. ” dedi.

GÜRKAN: MALATYA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ, ELZEM BİR PROJE

Türkiye’ye örnek olacak projeleri hayata geçirdiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Gürkan ise, “Fırat Kalkınma Ajansı ile yapmış olduğumuz projeler Malatya ölçeğinde Türkiye’ye örnek olacak, rol model olacak standartta. Büyükşehir Belediyesi olarak daha önce Fırat Kalkınma Ajansı ile birlikte Lisanlı Soğuk Hava Deposu Projesi’ni gerçekleştirdik. Bu projemizdeki çalışmalarımız son aşamasına getirildi ve bu yıl içerisinde hizmete açılacak. Bir diğer çalışmamız da Fuar Merkezi Projesi idi. Fuar Merkezi’ndeki çalışmalarımız ise devam etmektedir. Malatya için çok önemli, elzem ve hayati değer taşıyan bir projenin daha imza töreni için bir araya geldik. Dünya Kuru Kayısı Başkenti olan ve Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 80’nin Malatya’da üretildiği ve ihraç edildiği bir merkezde Malatya’ya yakışan, yaraşan bir Şire Pazarı’nın olması çok elzemdi ve geçmişte yapılması gerekirken gecikmiş bir hizmet olarak değerlendiriyoruz. Borsa Başkanımızın ifade ettiği gibi yıllık 100 bin ton kuru kayısı ihracatının getirisi 300 milyon dolar civarında bir rakamı telaffuz ettiler. Bu Malatya için önemli bir katma değerdir. Ancak yeterli değildir. Kuru kayısının dünya piyasasında 5 milyar dolara yakın bir girdisi var. İnşallah Şire Pazarımız, Lisanslı Soğuk Hava Deposu’nun yapımı ve diğer tesislerin hizmete girmesi ile birlikte Malatya kayısısı hem Malatya açısından hem de Türkiye açısından önemli bir ürün olma noktasında emin adımlarla ilerleyecektir. Kayısıyı sadece gıda boyutuyla değil kozmetik ve sanayi boyutuyla da değerlendirme çalışmalarımız sürmekte. Bu imza töreni ile Malatya’nın göz bebeği olacak ve Malatya’ya yakışan, yaraşan bir Şire Pazarı’nın temelini atacağız. Bu proje kapsamında lojistik merkez olarak tabir ettiğimiz kısımların yapımı gerçekleştirilecek. Bunlar, Borsa, İhracat Merkezi ( İhracat ile ilgili firma ve kuruluşlara yer tahsisi), Finans Birimi (ATM ve PTT Bank), Kayısı Müzesi (Apricot Museum), Laboratuvar, Tartım ve Kantar Ünitesi, Güvenlik Birimi ve Danışma, Sosyal Donatı ve Alanlar (yemekhane, lokanta, mescit vs.), STK ve Belgelendirme Kuruluşlarına yer tahsisi, Eğitim Merkezi (Eğitim ve toplantı salonları), İşçi Evi (İşçi sosyal tesis ve dinlenme alanları) ve Malatya’ya yakışır bir peyzaj düzenlemesi ile birlikte lojistik merkezi Şire Pazarı’na yakışır şekilde programlama yapıyoruz.  Akabinde esnaf kardeşlerimizle yapacağımız çalışmalarla da diğer borsa üniteleri diye tabir ettiğimiz iş yerleri ve iş merkezlerinin yapımı da gerçekleştirilecek. Yaklaşık 600 milyon civarında bir projenin imza törenini gerçekleştiriyoruz.” sözlerini vurguladı.>>HABER MERKEZİ