Eğitim
Giriş Tarihi : 18-09-2014 18:52   Güncelleme : 18-09-2014 18:52

Malatya'ya 37 Okul Daha

Malatya Il Milli Egitim Müdürü Ali Tatli, simdilik ciddi oranda derslik açiginin olmadigini belirterek, Beylerderesi ve Inönü Üniversitesi bölgesinde kurulacak olan egitim kampüsü ihalesinin önümüzdeki aylarda yapilacagini bildirdi

Malatya'ya 37 Okul Daha

37 OKUL HIZMETE AÇILACAKTIR

2014-2015 egitim ögretim yilinin baslamasi nedeniyle okullardaki derslikler hakkinda bilgi aktaran Tatli, “37 okulumuz bu yil içerisinde faaliyete geçecek. Suan itibariyle 387 dersligimiz var. Simdilik ciddi oranda derslik sikintimiz yok. Donatimi tamamlanan 2 tane okulumuz faaliyete geçti. Bu okullarimizdan bir merdivenlerde digeri Yesilyurt bölgesinde bulunmaktadir. Sezon içerisinde birinci dönem içerisinde toplamda 37 tane okulumuz hizmete açilacaktir. Tabi tasra ilçelerimiz ve iki merkez ilçemiz arasinda ihtiyaç bakimindan büyük bir fark var. Daha ziyade merkez ilçelerimizde ihtiyaçlarimiz var. Ama simdilik ciddi oranda derslik açigimiz yok” dedi.

10 BIN ÖGRENCI KAPASITELI IKI EGITIM KAMPÜSÜ

Önümüzdeki aylarda ihale edilecek olan toplam 10 bin ögrenci kapasiteli iki egitim kampüsü hakkinda bilgi veren Tatli, “Bilindigi gibi iki kampüs projemiz var. Bu iki kampüs projemizden dolayi merkezde çok fazla atil derslik olusturmama adina biraz sürece yaymayi düsünüyoruz. Iki kampüsle alakali il tarafindan yapilmasi gerekenlerin hepsi tamamlandi. Bakanliga bildirildi. Bunu ihale süreçleri, tamamen bakanlik tarafindan yürütüldügü için tahminen 5-6 ay içerisinde ihale asamasina gelecek. Bunlarin yerleri beli; bunlardan birisi Beylerderesini geçtikten sonra eski özel idare yapisinin arkasinda digeri ise, üniversitenin hemen arkasinda tavuk çiftliginin orda. Her birisi 5 bin toplamda 10 bin kapasitelidir” diye konustu.

DEPREM GÜÇLENDIRME OLMAYACAK

Tatli, bu yil okullarda deprem güçlendirmesi yapilmayacagini aktararak, sunlari belirtti: “Tabi tadilatlarla alakali malumunuz ilimiz büyük sehir kapsamina alinan ilerden birisi, daha önce il özel idaresi tarafindan yapilan bir planlama var. Ancak bu planlama YIKOP’a devredildi. Devredilirken de YIKOP sadece yapi isi ile ilgileniyor. Ancak bizim bütün onarim bütçelerimizde oraya aktarildi. Yani söyle söyleyeyim; il özel idaresinde eskiden yüzde yirmisi temel egitimin giderlerine ayrilmak üzere milli egitime ayrilan bütçe bu sene direkt maliye hazinesine devredildi. Onun için o para bize gelmedigi için bizim onarimlarla alakali suan ödenek sikintimiz var. Ancak bakanlik tarafindan tahsis edilen küçük onarimlardan gelen ödeneklerimiz var onlari da özelikle çok fazla ihtiyaci olan çati, islak zeminler ve kapi pencere ihtiyaci olan okular da harcaniyor. Depreme dayaniksiz okular: ilimizde geçen yil güçlendirmesi devam eden dogan sehirdeki okulumuz bitti. Onun ödemesi yapildi. Onun disinda bu yil içerisinde tekrar söylüyorum eski özel idareden YIKOP’a devir oldugu için süreç uzayacagindan dolayi biz bu sene planlamaya hiçbir okulumuzu almadik. Ancak suan planlamamiz yapiliyor. Planlama bitigi an önümüzdeki yil güçlendirmeleri yapacagiz.” 



< Remzi Çatak