Malatya
Giriş Tarihi : 02-01-2017 19:07   Güncelleme : 02-01-2017 19:07

Malatya’ya 15 Milyar Yatirim Yapildi

Ak Parti Malatya Milletvekili Mustafa Sahin, partisinin Il Baskanliginda yaptigi açiklamada hem 2016 yilina yönelik degerlendirmelerde bulundu, hem de 2017 ile ilgili yatirimlardan bahsetti. “Malatya’ya 15 milyar yatirim yapildi” diyen Sahin, devlet hastanesinin Egitim ve Arastirma hastanesi olmasi, Kuzey Çevreyolu yapimi, ikinci üniversite ve ikinci havaalani yapimi, hizli tren ve kayisi ile ilgili farkli konulara degindi

Malatya’ya 15 Milyar Yatirim Yapildi

Sahin, 2016 Yatirim Çalismalarini Degerlendi

>>M. ALI GÜNAYDIN

 Ak Parti il Baskanliginda Il Baskani Hakan Kâhtali ile bir araya gelerek 2016 ve 2017 ile ilgili yatirim ve degerlendirmelerde bulunan Malatya Milletvekili Mustafa Sahin, saglik, egitim, ulasim ve kayisi ile ilgili farkli basliklari ele aldi. Milletvekili Sahin ilk olarak 2016 ile ilgili degerlendirme yaparak, Hakka ve halka karsi sorumlulugumuzun bilinciyle Siyaset yapamaya çalistik. Görevi üstlendigimiz andan itibaren milletin derdiyle hem hal olmaya çalistik. Milletvekili olarak hem mecliste bulunarak katki saglamak hem de Malatya’da ilimizi ihmal etmeden sahada var olmaya çalisiyoruz. Mümkün oldukça 3 gün Ankara’da 4 gün Malatya’da hizmet etmeye gayret gösterdik. Bölgede yapmis oldugumuz çalismalari Basin mensuplari araciligiyla kamuoyuyla paylasiyoruz. 2016 yilindan itibaren Ülkemiz için belki çok kanli bir yil olarak geçirdik” dedi.

SAVASIN YANSIMALARI OLDU

Bununda sebebi ise sinirimizdaki Suriye’de meydana gelen iç savasin yansimasiydi diyen Milletvekili Sahin, “Hükümetin bu konuda almis oldugu tedbirler var, bunlardan biri de sinira duvar örmesidir.” diyerek devaminda sunlari dile getirdi, “Firat Kalkaniyla beraber Basta PKK ve DEAS olmak üzer ülkemizi kan gölüne çevirmek istediler. ABD ve AB, NATO üyesi olan bir ülkede iç savasin çikmasi için ellerinden geleni yaptilar. Sadece terörle degil, terörün arkasindaki güçlerle de mücadele ediyoruz. ABD DEAS’a karsi verdigi pasif mücadele ve PYD’ye verdigi silah yardimiyla beraber bizi terör örgütleri ile yüz yüze getirdi. Cumhurbaskaninin ifadesi olan ‘Dünya Besten Büyüktür’ sözü çok önemlidir. 15 Temmuzda din kisvesi altinda milletin zekâtini, himmetini alan bir örgüt yaptiklari faaliyetlerle devletin içinde bir paralel yapilanma içine girdi. Milletimiz vatani için canla basla bunlarla mücadele etti, suan ise hukukun karsisinda hesap vereceklerdir. “

YENI EGITIM VE ARASTIRMA HASTANESI GELIYOR

Yerelde yapilan yatirimlara deginen Sahin, “Yerelde yapmis oldugumuz çalismalar var, partimizden 5 milletvekilliginden bir bakanligin verilmesi bizim için önemliydi, bu elimizi daha da güçlendirdi” dedi. Devlet hastanesinin Egitim ve Arastirma Hastanesine dönüstürülmesi ile ilgili konusan Sahin sunlari söyledi, “Özellikle saglik alaninda Lüks bir oteli andiran devlet hastanemizin Saglik Bakani Recep Akdag ile yapilan görüsmeden sonra bir Egitim Arastirma Hastanesine dönüsmesine karar kilindi. Önümüzdeki süreçte Üniversitemizle ile birlikte hastanemiz daha donanimli bir halde faaliyetine devam edecektir. Eski hastane TOKI’ye devredilmisti, oradaki ihtiyaçtan dolayi 200 yatakli bir alani hizmete kazandiracagiz. Eski Malatya dedigimiz yerde, Akçadag’da, Hekimhan’da ve Pütürge’de saglikla ilgili çalismalar yaptik. Onkoloji hastanenin yapimi için gerekli çalismalari tamamladik. Askeri saglik alanlarini da hizmete sunmak için çalismalarimiz devam ediyor. Fizik Tedavi, Çocuk, Kadin ve dogum hastanelerini ile ilgili çalismalari tamamlayacagiz.”

MALATYA’YA 15 MILYAR YATIRIM YAPILDI

Malatya’ya yapilan toplam yatirimlarindan bahseden Milletvekili Sahin, “15 yilda 15 milyarlik bir yatirimi Malatya’yla bulusturmus olduk. 2016 yilindan itibaren 1 milyar lirayi Malatya’miza kazandirdik. Egitim ile ilgili yatirimlar yapildi; 15 Okul, 302 derslik, 2 pansiyon 650 ögrenci kapasiteli, 3 spor salonu, 6 lojman ve çok amaçli salonlar olmak üzere toplamda proje maliyetlerinin 108 milyon lira oldugu bir yatirim yapildi. Ikinci bir Üniversitenin Malatya’ya kazandirilmasi için YÖK Baskanimizdan aldigimiz destekle, bir Sehir Üniversitesinin kurulmasi için 2017 yili içinde temellerini atmis olacagiz. Bazi okullarin sehrin disina çikarilmasi için çalismalarimiz var. Stattan itibaren Halk Kültür Merkezine kadar olan bölümün Okullardan arindirilmasi için çalismalar devam ediyor” seklinde konustu.

KUZEY ÇEVREYOLU IHALESI TAMAMLANDI

Kuzey çevreyolu bugüne kadar kangrene dönüsmüstü ifadesini kullanan Ak Parti Milletvekili Sahin Kuzey Çevreyolu ile ilgili gelinen noktadan söz ederek söyle konustu, “Bunun da sebebi kamu ihale yapi denen illet bir yapi var, bu yapi müteahhitlerin itiraz etmesiyle en az bir yil gecikme oldu. Kuzey çevre yolu Dogu’da Pütürge’den basliyor, kuzeyden Battalgazi’den ta Akçadag Ankara yol ayrimina kadar bulusan hilal seklindeki yol 54 kilometreyi kapsiyor. 200 milyon bir bedelle ihaleye verildi, bu süreçte 3 yil içinde bitecektir. 14 kavsak ve viyadügün oldugu bu yol Sehir içi trafigini de rahatlatacaktir. Hekimhan ve Kuluncak arasindaki 27 kilometrelik yapilacak olan yolumuz geçen sene yapilmaya baslandi. 2. Havaalaninin yapilmasi için Basbakanimizdan istemistik, Boran Atis sahasi bunun için uygun bir alandi. Önümüzdeki süreçte sehrimize sivil bir havaalaninin yapilmasi için çalismalarimizi sürdürecegiz. Yine Pütürge ve Doganyol yollarini bitirmis olacagiz. Hizli tren ile ilgili çalismalar devam ediyor. Bu süre esnasinda Sivas’a kadar gelmis olan Hizli trenin Malatya, Elazig ve Diyarbakir’a ulasmasi için proje çalismalari bitirilirse, kisa sürece çalismalara baslanacak. Malatya’miza onlarca gölet ve baraj kazandirdik, bunlardan bazilari Inekpinari ile Beylerderesidir. Kuzey kisminda kalan köyler için susuz kalmamalari için göletler yaptik. 2017 yili içerisinde de eksik kalan kisimlar tamamlanacaktir.”

KAYISIDA YENI DÖNEM

Malatya Kayisisi ile ilgili de konusan Sahin, “Malatya Kayisi için Bakanlarimizla görüsmeler yaptik, organize bir sektör olmamasindan kaynaklanan, bir takim ellerin insafina birakilmis bir sire pazarimiz var. Kayisi birligi daha önce kurulamadi, bundan sonraki süreçte bir kayisi Kooperatifliginin kurulmasi için alan bazli Kayisiya destegin verilmesi ile ilgili çalismalar sürüyor. Lisansli depoculuk denen bir yöntem var, dünya standartlarinda Konya, Denizli ve birçok yerde bu sistem uygulaniyor. Devletin de vermis oldugu destekle, kayisi ile ilgili bir takim sikintilar giderilmis olacak. Kayisinin verim alinmayan alanlarin tarim arazilerinden arindirilmasi gerekir. Çünkü Kayisi yüksek yerde yetisiyor, dere ve ova alanlarda yetistirilmiyor. Bunun içinde Tarim Bakanligina bagli Müdürlüklere görevler düsüyor” diye konustu.

YATIRIMLAR 2017’DE DE DEVAM EDECEK

Hayvancilik, sanayi ve birçok alanda yatirimlarinin oldugunun altini çizen Sahin sunlari vurguladi, “Hayvancilik konusunda Yazihan bölgesinde ciddi bir mesafe kaydettik. Kalkinma Bakanligimizin destegiyle mera alanlarla ilgili sikintilarin giderilerek, Yazihan bölgesi için Hayvancilik alaninda yapilan çalismalarin Malatya’ya ciddi bir deger saglayacagini biliyoruz. Sanayi ile ilgili Organize sanayi de bir takim çalismalarimiz var, Malatya bir sanayi kenti oldu. Bölgeye ciddi anlamda yatirimcilar geldi ve onlar önündeki engellerin kaldirilmasi ve arsa temini ve bunlarin kamulastirma bedelleri 2017’de tamamlanmis olacaktir. Bu konuda Sanayi ve Ticaret odasi bunun alt yapisini hazirlayacaklardir. Cazibe merkezi olan illerimizde hem yatirimciya hem nakilde uzun vadeli destek kredileri veriliyor. Anahtar teslim fabrikalar verilecek, bununla hem ekonomiyi kalkindirmak ve istihdama katki sunmak hem de yatirimciya böyle bir imkâni sunmaktir. Stat ile ilgili bu sezonun sonuna dogru Yeni Malatyaspor yeni stadina kavusacaktir. TOKI tarafindan 2022 adet konut insa edildi. Bunun toplam maliyetinde ise 1 milyar liralik bir yatirim yapilmis oldu. 2016’da ise 132 milyonluk bir yatirim yapildi. DAP projesi kapsaminda kapali sulama alanlari için ciddi destekler aldik. 2017 yilinin dostluk ve kardeslik içerisinde birbirimizle beraber oldugumuz ve birbirimizi kucakladigimiz bir yilin yasanmasini diliyorum. Ülkemizde akan kanin akmamasi ve analarin gözyaslarinin dinmesi için Cenab-i haktan niyaz ediyorum. Maide Suresi 32. Ayette oldugu gibi, suçsuz bir insanin öldürülmesi tüm insanliginin öldürülmesi gibidir.”