Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
03 TEMMUZ Pazar 11:37
Advert

Advert

Malatya’nın Yüzde 70’i Atık Su Analiziyle Tarandı

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Türkiye Su Enstitüsü Başkanlığı (SUEN) koordinasyonunda yürütülen "Türkiye Genelinde Kovid-19 Yayılımının Atık Sularda SARS-CoV-2 Analizleri ile Takibi" projesi kapsamında Malatya’nın da içerisinde bulunduğu 22 pilot ildeki atık su tesislerinden numuneler alındı. Yapılan analizlerle koronavirüsün yayılımı ve seyri tespit edildi.

Sağlık
Giriş Tarihi : 02-12-2021 11:08   Güncelleme : 02-12-2021 11:23
Malatya’nın Yüzde 70’i Atık Su Analiziyle Tarandı

>>> Ebubekir Atilla

Analiz sonuçlarına göre hazırlanan Türkiye geneli haritası, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın covid19.tarimorman.gov.tr sitesinden paylaşıldı. Kovid-19 yayılımı haritada, çok düşük vaka-vaka yok sarı, düşük vaka açık yeşil, orta vaka yeşil ve yüksek vaka koyu yeşil şeklinde derecelendirildi.

1-5 Kasım Türkiye Geneli Kovid-19 Yük Dağılım Haritası için 22 ildeki 17'si ileri biyolojik arıtma, 4'ü ön arıtma, 6'sı aktif çamur olmak üzere 27 arıtma tesisinden alınan atık su numuneleri analiz edildi. Buna göre, Malatya'nın yüzde 77'si atık su analiziyle tarandı. Analiz sonuçlarına göre, 22 il içerisinde yüksek vaka kategorisinde il bulunmazken, Samsun ve Ordu orta yüksek vaka; İstanbul, Bursa, Trabzon ve Antalya orta vaka; Edirne, Kütahya, İzmir, Mersin, Adana, Konya, Ankara, Kayseri, Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Şanlıurfa, Erzurum, Zonguldak ve Van düşük vaka, Muğla ise vaka yok olarak derecelendirildi.

Nisan 2020'de başlayan projenin ilk aşamasında, Türkiye'nin 81 ilinde belirlenen 189 atık su arıtma tesisinin farklı noktalarından alınan numuneler, laboratuvarlarda analiz edildi. Haziran 2020'den itibaren ise ülkenin her bölgesini kapsayacak şekilde belirlenen 22 pilot ilde çalışma sürdürülüyor. Atık sularda yapılan analiz ile semptomatik vakaların yanı sıra asemptomatik vakaların yoğunluğu ve varyantların tespiti de sağlanıyor. Vaka artış ve azalışlarını önceden belirleyen proje, erken uyarı sistemi görevi üstleniyor. 

Ebubekir AtillaEbubekir Atilla

YORUMLAR