Spor
Giriş Tarihi : 29-04-2010 15:43   Güncelleme : 29-04-2010 15:43

Malatya’nin tek il bayan hakemi

Malatya Amatör Futbol Ligi.nde tek bayan il bayan hakemi olan Songül Çoban, azmiyle görenlere parmak isirtiyor.  

Malatya’nin tek il bayan hakemi

Malatya Amatör Futbol Ligi.nde tek bayan il bayan hakemi olan Songül Çoban, azmiyle görenlere parmak isirtiyor.
Basketbol sporcusu olarak spor hayatina baslayan genç bayan hakem, 2006 yilinda Malatya.da açilan futbol hakemligi kursuna müracaat etti. Dünya.nin gözde sporu olan futbola büyük bir ilgi duyan Çoban, kursu basariyla bitirdi. 2007 yilinda il hakemi olan genç hakem, o yildan bu yana da Malatya Amatör Futbolu.nun renkli simasi olmayi basarmis durumda.
Malatya.da suna hem Basketbol hem de Futbol hakemligi yapan Çoban.in hedefi ise Süper Lig.de düdük çalmak.
IHA Muhabirine özel açiklamalarda bulunan 22 yasindaki bayan hakem, "Basketbol sporunu çok seviyordum, 6 yil kadarda Basketbol oynadim. Basketbol.da hakemlik kursuna gittim. 1 yil sonrada yani 2006 yilinda da Futbol hakemligi kursu açildi. Futbol hakemligi kursuna kayit yaptirdim. 1 sene namzet hakemligi yaptim 3 yildir da il hakemi olarak görev yapmaktayim. 4 yildir futbol hakemiyim" dedi.

BAYAN HAKEMLIK ZOR AMA ZEVKLI
Bayan hakem olmanin zor yanlarinin da olduguna dikkat çeken Çoban, "Zor yanlari oldugu kadar kolay yanlari da var. Bayan hakemliginin zor yanlari var ama bana göre çok zevkli. Zevkli oldugu için zor yanlari gözünüzün önüne gelmiyor. Farkli bir ortam ve çok güzel yanlari var" ifadelerini kullandi.

BAYAN HAKEM GÖRÜNCE SASIRIYORLAR
Genç bayan hakem, ilk basta beni görünce sasiriyorlar ama daha sonradan alisiyorlar. Erkek hakemlere göre daha güzel geçiyor maçlar. Bayan hakem olunca hor görmüyorlar aksine çok iyi davraniyorlar. Itiraz olayi ve küfür olayi pek olmuyor. Çok sert itiraz olmuyor. Bayan oldugum için sahada daha kibar davraniliyor. Bu benim hosuma gidiyor. Hatta bir gün Malatya 1. Amatör Küme.de Hekimhan-Çatyol maçina yardimci hakem olarak gitmistim. Tribünden bagiriyorlardi. Bir taraftarda bana dönerek; "Hocam hocam evine git. Ne isin var senin burada. Git evde köfte yogur, esinin dizinde otur çay iç" demisti. O an çok tedirgin olmustum" diye konustu.

FIFA OLMAK ISTIYORUM
Hedefleri konusunda da açiklamada bulunan Çoban, "Tabi ki hedefler bitmez. Ben de çok yüksek yerlerde hakemlik yapmak istiyorum. FIFA olabilirim. Seçim Demirel vardi bayan hakem olarak. Kendisi FIFA oldu, ben de FIFA olabilirim. Malatya.dan çikan Suat Arslanboga ve Zafer Demir gibi çok güzel hakemlerimiz var. Çok güzel yerlerdeler. Ben de öyle olabilirim" seklinde konustu.

FUTBOL VE BASKETBOL.U AYIRT EDEMEM
Hem Futbol hem de Basketbol hakemligi yapan Çoban, "Futbol ile Basketbol.u ayirt edemem. Biri salon digeri ise açik hava sporudur. Ikisinin de farkli yönleri var. Basketbol oynarsin çok farklidir, müsabakayi yönetmek çok güzeldir. Basketbol seyircisi biraz daha farklidir. Pek küfür olmaz. Tabi futbolda da seçicilik var. Açik hava olmasi nedeniyle hosuma gidiyor. Arada bir fark yok. Ikisini de yapiyorum ve ikisinden de oldukça memnunum" dedi.

DUA ETMEDEN MAÇA ÇIKMAM
Çoban, maça çikmadan önce muhakkak dua ettigi kaydederek, "Maç öncesinde çok heyecanlanirim. O gecem çok kötü geçer. Sabaha kadar maç nasil geçer diye düsünürüm. Kural kitabini okurum ve maç öncesi hazirlik yaparim. Aynani karsisina geçer bayrak çeker ve düdük çalarim. Televizyonda bütün maçlari seyrederim. Amatör maçlar ve profesyonel lig maçlarini izlerim. Dua etmeden kesinlikle maça çikmam. Maç öncesi çok iyi hazirlanirim. Bana ait olan ve üzerinde melek olan bir kolyem var. Maça çikmadan önce onu da takarim. Onu saklarim. Onun disinda ailemin de duasini alirim. Ablalarimin bana çok destegi oluyor. O yüzden ablalarimin da maç öncesinde seslerini duyar, öyle maça çikarim" dedi.

SPOR BENIM IÇIN YASAM FELSEFESI
Genç bayan hakem, herkesi spor yapmaya davet ederek, "Spor benim için bir yasam felsefesi ve spor yapmayi çok seviyorum. Bunu herkese de öneriyorum. Herkes Futbol hakemligi yapabilir. Çok zor degil aksine çok güzel. Bence her seyden ziyade spor, sagliktir. Bayanlara da tavsiye diyorum" diye konustu.
 

(IHA)