Malatya
Giriş Tarihi : 26-12-2020 19:03   Güncelleme : 26-12-2020 19:03

Malatya‘nın Havası Şimdilik Temiz

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Ulusal Hava İzleme Ağı verilerine göre Malatya’da hava kirlilik oranı Riskli seviyeden, iyi seviyeye doğru düştü. Kent genelinde yaşanan hava kirliliğindeki azalmasının nedenleri arasında Doğalgaz kullanımının yaygınlaşması ve kaliteli kömür kullanımı.

Malatya‘nın Havası Şimdilik Temiz

 

Metropol kentler arasında yer alan Malatya, kış aylarında yaşanan hava kirliliği nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Ulusal Hava İzleme Ağı haritasında sürekli riskli olarak nitelendiriliyordu. Bu kış kent gelinde araç kullanımının azalması, hanelerde doğalgaz kullanımının artışı ve kaliteli yakıt kullanımı ile hava kirliliğinin azalmasını sağladı.

Kentin en yoğun nüfuslu mahallelerini bünyesinde barındıran plansız yapılaşmanın hakim olduğu bölgelerde hava kirliliği sorununda artış yaşandı. Mahallelerde yaşanan kirlilik nedeniyle bu mahallelerin üzerini koyu bir duman tabakası kapladı. Şehrin büyük bir kısmında ise bir önceki yıla göre hava kirliliğinin azaldığı gözle görülür hale geldi.

Malatya’nın hava kalitesi yükselmeye başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Ulusal Hava İzleme Ağı verilerine göre Malatya’da hava kirlilik oranı iyi seviyeye düştü.  

Havadaki kükürtdioksit oranı 6,6’ya, toz oranı ise 38,2 olarak yayınlandı. Yine raporda, açık hava sporları, bisiklet sürüşü, açık hava yürüyüş ve dışarıda piknik yapmak için uygun olduğu belirtildi. Hassas gruplar olarak adlandırılan solunum yolu, KOAH ve astım gibi hastalıklara sahip insanlar, yaşlılar ve çocuklar için dışarıdaki havanın memnun edici ve hava kirliliği az riskli veya hiç risk teşkil etmediği yine bu uygulama üzerinden duyuruldu.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER