Malatya
Giriş Tarihi : 05-10-2021 15:41   Güncelleme : 05-10-2021 15:41

Malatya’nın Hava Kalitesi Artıyor

Ulusal Hava İzleme Ağında yayınlanan verilere göre Malatya’da hava kalitesi hassas seviyeden iyi seviyeye geldi. Havadaki kükürtdioksit oranı 11, toz oranı (PM 10) ise 36 olarak yayınlandı.

Malatya’nın Hava Kalitesi Artıyor

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Ulusal Hava İzleme Ağı verilerine göre Malatya’da hava kirlilik oranı sonbaharda düştü. Araç kullanımının azalması ve mevsimsel faktörlerin etkisiyle Malatya’nın havası hassas seviyeden, iyi seviyeye geriledi.  Hava kalitesi ile ilgili sistemde düşülen değerlendirme notunda, ”Hava kalitesi memnun edici ve hava kirliliği az riskli veya hiç risk teşkil etmiyor.” İfadelerine yer verildi.

Uzmanlara göre kış aylarına girilince kirlilik artabilir. Malatya’da doğalgaz kullanımının az olması ve katı yakıt kullanımında yaşanan artış nedeniyle hava kirliliği kışın ilk aylarında üst seviyelere çıkabilir. Kademeli normalleşme ile birlikte Organize Sanayi Bölgelerinde üretimin artması ve fabrikaların tam kapasite çalışması ile birlikte salınan gazlar hava kalitesini düşürebilir.

Ebubekir Atilla