Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 00:37
Advert

Advert

Malatya’nın Günlük 350 Ünite Kan’a İhtiyacı Var

Türk Kızılayı Güney Batı Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Serdar Ucuz, Malatya’daki kan bağış oranlarının normal seviyelere geldiğini söyledi. Malatya’nın günlük olarak 350 ünite kana ihtiyacı olduğunu hatırlatarak vatandaşlardan kan bağışı konusundaki duyarlılıklarının devam etmesi temennisinde bulundu.

Malatya
Giriş Tarihi : 21-06-2022 18:10   Güncelleme : 21-06-2022 18:22
Malatya’nın Günlük 350 Ünite Kan’a İhtiyacı Var

Türk Kızılayı Güney Batı Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Serdar Ucuz, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “ Pandemi sonrasında da kan bağış miktarları biraz etkilendi.  Ramazan ayında da kan bağışı konusunda oldukça vasat geçti, kan bağışı oldukça azaldı.  Ocak ayından itibaren de kış mevsimi dolayısıyla kan bağışı beklenen düzeyde olmadı. Çok şükür son 2 aydır kan bağışlarımız toparlandı. Halkımız kan bağışına daha çok rağbet göstermeye başladı. Son dönemlerde normalleşmeye başladık.  Kan stoklarımız da şu an için yeterli ama biz bir fabrika gibi değiliz. Üretimimiz kısa vadeli oluyor. Aldığımız kanların azami 42 gün içinde tüketilmesi gerekiyor. Zaten aldığımız kanlar da zamanında tükeniyor. Bölgemizde her gün ortalama 300-350 ünite kan almamız gerekiyor ki hastaların ihtiyacını karşılayalım. Şu an bunu normale getirdik. Ama normale getirmemiz demek bizi rahatlatmıyor. Çünkü her gün 300-350 hastanın kan ihtiyacı oluyor. Bunun düzenli ve sürekli bir şekilde devam etmesi gerekiyor. Malatya bazında da her gün yaklaşık 200 ünite kan almamız gerekiyor.  Çünkü Malatya’da günlük 200 civarında hastanın kan ihtiyacı oluyor. Biz bunu genelde günlük olarak düşünüyoruz. İhtiyaçları karşılamamız ve zor günler için tabii ki belirli bir stok seviyemiz var. Ve bu stoku bir taraftan sürekli dolduruyoruz diğer taraftan da hastanelere gönderiyoruz” ifadelerini kullandı.

TROMBOSİT ÜRETİMİ ARTTI

Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Serdar Ucuz, açıklamasının devamında ise Trombosit konusunda da değinerek; “ Kan damarları hasra görürse kanda pıhtılaşmayı başlatıp, kanamayı durduran Trombosit üretimimizi de artırdık. Plazma stoklarımız zaten iyi. Hastaların, hastanelerin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Ama bizden çok bu işi halkımız yapıyor. Çünkü kanın kaynağı insan. Kan biyolojik madde. Hiçbir şekilde elde edilemiyor. Halkımızın duyarlılığının devam etmesini bekliyoruz. Kan acil değil, sürekli bir ihtiyaçtır. Bunu devamlı söylüyoruz. Bu nedenle de vatandaşlarımızı düzenli olarak kan bağış merkezimize, Eski Belediye Meydanındaki konteynırımıza, İl Sağlık Müdürlüğü’nün altındaki 7 gün açık olan kan alma birimimize ve Yani Cami’nin yanındaki kan bağışı otobüsümüze bekliyoruz” şeklinde konuştu.

A.Vahap Kayguysuz – Ali Nihat Yavuz 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR