Malatya
Giriş Tarihi : 30-12-2020 22:07   Güncelleme : 30-12-2020 23:07

Malatya’nın Birbirinden Lezzetli Yöresel Yemekleri

Türkülere konu olmuş zengin bir kültüre sahip olan Malatya, doğal güzellikleri ve tarihi değerleriyle öne çıkan eşsiz bir şehirdir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan bu güzide ilin dikkat çekme sebeplerinden biri de yöresel mutfağı ve muhteşem lezzetleridir. Kendine özgü tatlı, köfte ve çorbalarıyla da bilinir.

Malatya’nın Birbirinden Lezzetli Yöresel Yemekleri

Peki, bir gün bu özel şehri ziyaret etme fırsatı bulursanız hangi yemekleri denemelisiniz? Malatya yöresel yemekler denildiğinde aklınızda hangi lezzetler canlanıyor? Sizin için araştırdık ve derledik: İşte bu şehrin en öne çıkan yöresel lezzetleri!

Tadı Damağınızdan Asla Silinmeyecek: Analı Kızlı Çorba

Soğuk kış günlerinde içinize ısıtacak analı kızlı çorba, Malatya’nın en meşhur yöresel tatlarından sadece biridir.  Yalnızca Malatya’da değil, Adana ve diğer birçok şehirde öne çıkan bu eşsiz lezzete, şehrin hemen hemen her lokantasında rastlayabilirsiniz. Fiyatı makul olan bu meşhur çorba, Malatyalıların genelde akşam yemeklerinde tükettiği bir lezzettir. İçinde büyüklü ve küçüklü köfteler barındıran bu yöresel yemek üstüne salça ve nohut eklenip haşlanarak yapılır. Eğer bir gün Malatya’ya yolunuz düşerse şehir halkının bağımlısı olduğu bu lezzeti denemeden dönmeyin.

 

Ağızları Tatlandıracak Bir Lezzet: Kayısı Tatlısı

Kayısının en nadide adresi olan Malatya, bu meyvenin tatlısını da elbette ki çıkarmış. Tahmin edilebileceği gibi şehrin çok tercih edilen tatlılardan biri olan Kayısı tatlısı, kayısıların suyun içerisinde kaynatılması ve ardından şeker ile tatlandırılmasıyla yapılır. Sadece bu şehirde değil, ülkenin her yerinde denk gelebileceğiniz bu lezzeti denemenin en doğru adresi tabii ki Malatya’dır. Yanına alacağınız bir bardak çayla tadına bakabileceğiniz bu lezzeti, yolunuz Malatya sokaklarına düşerse muhakkak deneyin.

Malatya’ya Has Tadıyla: Malatya Kömbesi

Malatya’nın belki de en meşhur hamur işi olan bu enfes lezzet, sabah kahvaltılarından akşam saatlerine kadar her zaman diliminde tüketilmektedir. İç harcının kavurmalı ya da kıymalı hazırlandığı bu yerel hamur işi genelde çayla birlikte tüketilir. Başka şehirlerde etli kömbe olarak da bilinir. Özellikle Ramazan ayının vazgeçilmezi olan bu eşsiz tadı mutlaka denemelisiniz. Fiyatı oldukça makul olan Malatya kömbesi, şehrin hemen hemen her börekçisinde bulunur.

Farklı Lezzet Sevenlere: Ekşi Elmalı Köfte

Köftesinin kıymadan değil ekşi elmadan yapıldığı, ilk başta ön yargılı olabileceğiniz bu yerel lezzeti, tadacağınız ana kadar bekleyin. Zira tadının muhteşem olduğu bu eşsiz lezzeti denemenin en uygun adresi Malatya’dır. Yöre halkının severek tükettiği bu yemek, genelde öğle veya akşam saatlerinde tercih edilir. Şehrin her lokantasında denk geleceğiniz bu yöresel yemek, sizi kendine bağımlı hale getirebilir. Fiyatı makul denilecek bu lezzet, oldukça da doyurucu olmasıyla bilinir. Şu an Malatya’ya gitme fırsatınız yoksa ama bu eşsiz yemeğin tadına bakmak istiyorsanız https://tarifdefteri.net/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir şehri tanımak istiyorsanız sadece o yeri ziyaret etmeniz yetmez. O şehrin kültürünü benimseyip yöresel lezzetlerini tatmak şehri tanımanın en güzel yollarından biridir.