Siyaset
Giriş Tarihi : 04-06-2015 11:40   Güncelleme : 04-06-2015 11:40

Malatyaliya Seslendi

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, eskiden her iktidar döneminde Malatya’da bakan verildigini belirterek, “Rahmetli Özal, rahmetli Inönü, Recai Kutan bu sehrin evladidir, Malatyali bir bakanin olmasini istiyorsan Kiliçdaroglu’nu Basbakan yapacaksin” dedi.

Malatyaliya Seslendi

Partisinin Büyüksehir Belediyesi yanindaki alanda düzenlendigi mitingde konusan CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, gençlere seslenerek, onlara özgür bir Türkiye vadetti.

ILK KEZ OY KULLANACAKLAR…

Kilidaroglu, "Emin olun bu tabloyu Ankara’daki görse yüreklerine iner. Bu tablo 8 Haziran’i  çagristiran bir tablo. Bu tablo güzel bir Türkiye’nin yasanacak Türkiye’yi gösteren tablo. Bu tablo, görkemli Türkiye’yi kurmak istiyoruz diyenlerin tablosudur. Bu tablo üretenlerin tablosu. Bu  tablo gençlerin ve umudun tablosudur. Aramizda binlerce genç var. Size sözüm. Kiliçdaroglu sözü.  Size özgür bir Türkiye vaat ediyorum. Kiliçdaroglu sözü.  Size özgür ve yasaksiz bir Türkiye vaat ediyorum. Düsünceyi özgürce yasadiginiz  Türkiye vaat ediyorum. 13 yildir  üniversite ögrencilerinin yurt sorununu bile  çözemediler. Bu yil üniversiteye gireceklere sözüm var. Bir yil içerisinde yurt sorununu çözecegim.  Onlar gençleri, potansiyel suçlu olarak görüyorlar. Ben bu gençleri bu ülkenin ve dünyanin umudu olarak görüyorum. Sevgili gençler size inaniyor ve güveniyorum. Sandigi gidip oy kullanacaksiniz. Ilk kez oy kullanacaklara sesleniyorum. Size söylüyorum 12 milyon emeklimiz var, bunlar sizin  baba ve anneniz. Bunlari yoksulluga ittiler. Size söz veriyorum. Emeklilere sesleniyorum. Ilk kez oy kullanacaklari sandik basina getirin ve yasanacak bir Türkiye’nin temelini atalim.

TEK BASINA TEMSIL ETTI

Malatya ile sadece ben degil Malatya ile Dünya gurur duyuyor. Kayisinin baskenti dedim. Uygarligin Baskenti dedim. Malatya bizim bekledigimiz milletvekilini vermedi. Ben size söylüyorum. 1 milletvekili gönderdiniz hepsine bedel. Tek basina Malatya’yi temsil ediyor. Onun disinda Malatya’nin sorunlarini dile getiren kimse yok. Sizden daha fazla milletvekili istiyorum. Ankara’daki Beyler iktidar olduklarinda 10 bin issizlik vardi. Bugün 30 bine ulasmis durumda. Ülkemizde 6 milyon 200 bin issiz var.  Onlara 13 yil yetki verdiniz. Onlarin çocuklari sinava girmeden dogrudan memur oluyorlar. Sizin çocuklarinizin onlardan neyi eksik. 13 yildir issizligi çözmediler. Dediler ki bizim çocuklarimiz issiz degil dediler. Ben 8 Haziran’in Basbakani olacagim ve herkese is bulacagim.

VAATLERINI SIRALADI

Eskiden, her iktidar döneminde Malatya’da bakan olurdu. Rahmetli Özal, rahmetli Inönü, Recai Kutan bu milletin evlatlari.  Malatya’ya sesleniyorum, senin de bir bakanin olmasini istiyorsan Kiliçdaroglu’nu Basbakan yapacaksin. Sevgili anneler hos geldiniz. Sizin ellerinizden öpüyorum. Siz çocuklarinizin üzerine nasil titriyorsaniz, ülkemizin üzerine de öyle titriyorsunuz.  Onlar için evlatlarinizin egitim ve islerinin olup olmayacagini düsünüyorsunuz.  Annelere sözüm var. 17 milyon yoksulumuz var. 3 milyon 750 bin hanede oturuyorlar. Bunlar mutlu degiller. Malatya’dan söz veriyorum.  Türkiye’ye söz veriyorum. 13 yil degil, 4 yil yetki verin yoksullugu tarihe gömecegim. Ankara’daki Beyler sizden korktu. Onlar 2002 de oy verdiginiz parti degil, sandiga gidecegiz ve oyumuzu kullanacagiz ve demokratik yollarda haramilerin iktidarina son verecegiz. 3 milyon 750 bin hanedeki yoksul ailenin yoksullugu ve issizligin ne demek oldugunu bilirim. Ben kus uçmaz, kervan geçmez bir köyden geliyorum. 7 kardesten bir tek okuyan bendim. Okudum ve önemli görevlerde bulundu. Para nasil toplanir ve nasil harcanir onu bilirim. Ben bir de kul hakki nasil yenmez onu da bilirim. Sözüm söz, bu ülkeye refahi getirecegim. Refahi tabana yayacagim ve kalkinmadan herkes payini alacaktir.

TÜRKIYE KAZANACAK

Emekliye Ramazan ve Kurban Bayraminda birer maas verecegim dedim. Kiyameti kopariyorlar, nasil vereceksin. Biri diyor ki hazineyi doldurduk, Kiliçdaroglu gelip bosaltacak diyor. Maliye Bakani, hazinede kaynak yok diyor. Hangisi dogru söylüyor. Ikisi de dogru söylemiyor. Istedikleri kadar itiraz etsinler, ilk Ramazan bayraminda ve ilk Kurban bayraminda emeklilere dul-yetim ve gazi, engellilerde birer maas ikramiyesini alacak.  Hiç kimse endise etmesin. Sözüm söz 77 milyona sözüm söz, Kaçak Saraya giden hortumlari kes ip millete verecegim. Saniyorlar ki biz emeklilere 10 milyon verecegiz. Ya emekliler 400-500- 1000 lire aliyor. Onlara bayramda ikramiye verecegim. Kurbanini borç almadan kesecek. Bunun için yetki istiyorum. Saniyorlar ki, emekliye iki maas ikramiye verecegiz. Onlar Isviçre’ye bankaya yatiracak. Onlar,  kasaba-bakkala gidecek. Bir arkadasina çay ikram edecek. Emekliye verince emekli kazanacak, esnaf kazanacak, toplanti, sanayici kazanacak, emekliye verince Türkiye kazanacak ve sadece hortumcular kaybedecek. Kiliçdaroglu ikramiye verecek ama BAG-KUR’lulara vermeyecek deniyor. Olur mu ya. Zaten emekli maasinda en düsük alanlar onlar. Tabii ki onlara da ikramiye verecegiz.

Dedim ki refahi tabana yayacagiz ve kalkinmada herkes payini alacak. Kimse aç kalmayacak. Asgari ücreti 900 TL’den 1500 TL’ye çikartacagiz dedik. Ankara’dakiler itiraz etti. Herkes duysun,  çatlasalar da, patlasalar da asgari ücreti 1500 TL yapacagim. Isverenlere sikayet ediyorlar. Asgari ücreti 1500 TL yapacaklar niye itiraz etmiyorsunuz diyorlar. Benim niye karsima çikmiyorsun. Çik karsima da nasil verecegimizi anlatayim sana. Bir bey diyor ki. 1500 TL vermek zulümdür diyor. Asgari ücretli kardesim. Sana sesleniyorum. Ben sana 1500 TL yapacagim dedigim zaman  zulüm oldugunu söylüyorlar. Ankara’da oturan beyler 14 bin TL nakit maas aliyorlar.  Sen onlara itiraz edeceksin. Sunu söyleyeceksin. Ankara’daki Beyler 940 TL aliyorum, 1500 TL verirse diye zulüm olsun. Sen 14 bin TL aliyorsun diyeceksin ve benden de sana oy yok diyeceksin. Taseron isçiler. 800 bin isçi. Senin güvencen yok. Kadro verecegim diyorum. Ankara’daki Beyler yine itiraz ediyorlar. Nasil olacak diyorlar. Basbakan oldugumda nasil olacagini görecekler. Ankara’da kurs açacagim. Devlet nasil yönetilir ve kul hakki neden yenilmez onu ögretecegim. Herkes kalkinmadan payini alacak. Çiftçiler perisan. Kayisi üreticilerimiz zararlarini Veli Agbaba sürekli dile getiriyor. Ama halkin derdini bilmiyorlar.   Çiftçi perisan. Mazotu 1.5 TL’ye yapacagim dedim. Ankara’daki Beyler koro halinde itiraz ediyorlar. Ankara’daki Beyler de duysun. Sen yatlara verirken oluyor da ben çiftçiye verince neden itiraz ediyorsun.

BEYLERIN KIMYALARI BOZULDU

Ben halktan yanayim, sen yandastan yanasin. Ankara’daki beylerin kimyalari bozuldu. Seçim bildirgemizi açiklayinca. Onlara desem ki gelin beraber köseyi dönelim desem kosa kosa gelirler. Malatyalilar su sözümü unutmayin.  Davutoglu, Erdogan için çalisir, Kiliçdaroglu halk için çalisir. Sevgili anneler 3 milyon 750 bin hanede yoksul aileler var. Samsun’da Kübra bebek açliktan yasamini yitirdi. Biz onu unutmadik. Herkesin asinin isi oldugu bir Türkiye istiyorum. Ben halkimin mutlulugunu ve özgür olmalarini istiyorum. Ben Anadoluluyum ben Malatyaliyim, Sivasliyim, Kayseriliyim, ben Türkiyeliyim. Sevgili gençler sözüm söz hiç bir meydan gençlere kapatilmayacaktir. Yasaksiz bir Türkiye, uygar bir Türkiye, konusan bir Türkiye, herkesin huzur içinde dolastigi bir Türkiye istiyorum.

Benim istegim vatandas zengin olsun. Simdi bir magduriyet edebiyati yapiyorlar. Neymis kefeni giymisler. Tartismalari bir yere çekebilir miyiz? Sevgili Malatyalilar benim derdimle onlarin derdi baska. Onlarin derdi köseyi dönmek. Benim derdim 4 yil içerisinde yoksullugu sifirlamak. Magduriyet edebiyatina artik karnimiz doydu.  Araçlara çerez parasi diyorlar. Diyanet üzerinde israfi yayginlastirmak istiyorlar. O kadar ileri gittiler ki Papa’yi örnek gösteriyorlar. Sen ‘israf harimdir’ diyen Peygamberimizi örnek göster.

 

HUZURLU BIR TÜRKIYE’YE UYANACAGIZ

8 Haziran’da huzurlu bir Türkiye için uyanacagiz. Ben asgari ücretlisine, issizine, yoksuluna, emeklisine, esnafina güveniyorum. Iki söz istiyorum 1. 7 Haziran’da sandigi gidip CHP’ye oy verecek misiniz? Söz mü, söz mü, söz mü?  1 söz kolay gidip oy kullanmak kolay. 2’nci söz sandiga giderken geçen seçimlerde CHP’e oy vermemis veya sandiga gitmemis onanlari ikna edeceksiniz. Diyeceksiniz ki Kiliçdaroglu diyor ki  4 yillik  süre istiyor. Gel beraber omuz omuza sandiga gidip oyumuzu CHP’ye verelim diyecek misiniz? Onlara diyeceksiniz ki 13 yil onlara yetki verdiniz. 13 yilsonunda ne oldugunu anlatin. 13 yilin sonunda 17 milyon yoksulumuz oldu. 6 milyon 200 bin issizimiz oldu. 5.5 milyar dolar kaynagimiz Suriyeliler için kullanildi. Ama diyorsan ki yeter artik biz yeniden yasanacak Türkiye istiyoruz issizlik, yasaklar olmasin diyorsan gel beraber 4 yilda bitirecegim   sandiga gidip CHP’ye evet diyeceksiniz."