Malatya
Giriş Tarihi : 22-09-2021 16:55   Güncelleme : 22-09-2021 16:55

Malatyalı Öğrenci Türkiye’yi Gururlandırdı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) ulusal koordinatörü olduğu AB Genç Bilim İnsanları Yarışmasına 34 ülke, 114 projeyle katıldı.  Yarışmada Malatya BİLSEM öğrencisi Feridun Balaban, fizik alanında "Çok Katmanlı Güneş Pillerinde Üst Katman Olarak Bor ve Azot Katkılı Elmas Benzeri Karbonun Spektral Tepkisi ve Verimliliğinin Araştırılması" projesiyle hem birincilik hem de Wolfram özel ödülünü kazandı.

Malatyalı Öğrenci Türkiye’yi Gururlandırdı

 

34 ülkenin 114 projeyle katıldığı ulusal koordinasyonunu TÜBİTAK'ın üstlendiği Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması'nda Türkiye 16 yıl sonra ilk kez birincilik ödülü aldı. Malatya TED Koleji ve BİLSEM öğrencisi Feridun Balaban, fizik alanındaki Fotovoltaik Hücre Yapımı projesiyle hem birincilik hem de Wolfram (VOLFREM) özel ödülünü kazandı. Böylece Türkiye’nin 2005 yılından beri katıldığı bu yarışmada ilk kez birincilik ödülü başarısı sağlandı. Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması'nda Türkiye'ye 16 yıl sonra ilk kez birincilik ödülünü getiren Malatyalı Öğrenci Feridun Balaban, “Ben ileride akademisyen olmak istiyorum, araştırma yapmak istiyorum, insanların hayatına dokunan işler yapmak istiyorum.” dedi.

Genç Bilim Adamı Feridun Balaban,  “Bu ödül ilk kez Türkiye’ye geliyor, o yüzden ayrıca bir önemi var. Mutluyum. İlk duyduğumda TÜBİTAK’tan bir yetkili haber verdi. Oradan haberim oldu. Baya bir şaşırdım, ilk önce dedilerki, ‘Bir ödül almışsınız’ dedi. ‘Her halde ufak bir ödül’ dedim. Daha sonra baktım birinci olmuşum. Büyük ödülde birinci olmuşum, çok mutlu oldum. Baya bir bağırdım, annemin yanına filan gittim, öyle oldu.” diye konuştu.

Lise öğrencisi yaşıtları için projeler için  tavsiyelerde bulunan Balaban, “Araştırma projeleri yapmak çok fazla zamanınızı alıyor. O yüzden yapabiliyorsanız 9. ve 10. Sınıfta yapın. Üniversiteye hazırlık döneminde yapmayın, bunların hepsinin size çok fazla katkısı oluyor, Okulda teorik bilgi öğreniyorsunuz, bu projelerle o bilgileri pratiğe geçiriyorsunuz.  Daha önce hiç fark etmediğiniz yanları fark ediyorsunuz. O yüzden çok önemli.” dedi.

Feridun Balaban’ın danışman öğretmeni Savaş Zafer Güler ise şunları söyledi, “Bu aslında bir günlük bir sonuç değil, biz uzun yıllardır Feridun ile çalışıyoruz. Yani Feridun ile 3. Sınıftan beri çalışmalarımız oluyor. Bu çalışmalarda Feridun hep gayretli. Şuana kadar son yılarda sadece 3 bin makale okuduğunu biliyorum. Gençlerin telefonları fotoğraflarla falan dolarken veya başka medya şeyleri ile,  Feridun’un telefonu makalelerle doluyor. Sürekli araştırıyor ve araştırmaktan yılmıyor ve inatla buna devam ediyor. Bence gençler için çok güzel bir model oldu ve karşılığını da alabildik bu çalışmayla. Feridun gelecekte bence bir Aziz Sancar olacak.”

Balaban, lise öğrenimi bitirdi ve Üniversite eğitimi için Leipzig Üniversitesi’nin daveti ve kabulü üzerine Almanya’da eğitimine devam edecek.  Türkiye’ye birincilik ödülünü kazandıran 18 yaşındaki genç bilim adamı Feridun Balaban, İstanbul’da düzenlenecek olan TEKNOFEST ’te 2 projesini sunacak. Balaban, daha önce ise aynı proje ile  ABD’de düzenlenen Uluslararası Bilim ve Mühendislik Yarışması’nda (ISEF) SPIE özel ödül kategorisinde birinciliği elde etmişti.

Ebubekir Atilla