Malatya
Giriş Tarihi : 03-03-2012 15:20   Güncelleme : 03-03-2012 15:20

Malatyali is adamlari burs isine soguk bakti

Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran, Egitim Bursu Platformu (EBP) kapsaminda hedeflenen burs düzeyinin çok gerisinde kalindigini kaydederek, "‘Burs almayan ögrenci kalmasin’ sloganiyla yola çiktik. Platformla 15 bin sayisina ulasmak azmindeyiz. Su an bin 100 civarinda ögrenciye burs verdik. Hayiflanma sebebimiz, Istanbul'daki is adamlari ciddi bir katki sunmasina ragmen, Malatyali is adamlari gereken önemi göstermemesidir" dedi.

Malatyali is adamlari burs isine soguk bakti

Burs kadük kaldi

Malatya Valiligi öncülügünde Malatyali Is Adamlari Derneginin (MIAD) katkisiyla hayata geçirilen Egitim Bursu Platformu kapsaminda Malatyali üniversite ögrencileriyle is adamlarini bulusturan bir pencere açildi, 15 bin ögrenciye verilmesi planlanan burs, simdilik kadük kaldi. Bugüne kadar 6 bin 896 ögrenci burs için basvurdu, bunlardan bin 79 ögrenciye burs verildi. Malatya Egitim Bursu Platformu degerlendirme toplantisinda, Malatyali is adamlarina sitem dolu mesaj gönderildi. Konuya gereken önemin verilmediginin alti kirmizi kalemle çizildi, Malatya ve egitim için platforma can verilmesi istendi.

 

Türkiye'de ilk defa…

Malatya Egitim Bursu Platformu tanitim ve degerlendirme toplantisi Anemon Otel'de düzenlendi. Toplantida konusan Malatya Valisi Doçent Doktor Ulvi Saran, Malatya pek çok konudaki gibi önemli bir sosyal sorumluluk alani olan egitim bursu konusunda önemli bir basariya imza attigini belirterek, “Türkiye'de ilk defa egitim bursu gibi sosyal alanda toplumumuzun ümit vaat etti. Gelecegimize isik tutacak bir konuda WEB teknolojileriyle internet tabanli burs ihtiyaci bulunan ögrencilerle, burs vermek isteyen hayirsever insanlarin bir araya gelebilecekleri bir platform olusturduk" dedi.

 

Malatyali is adami kalmasin!

Vali Doçent Doktor Saran, hedeflenen burs düzeyinin çok gerisinde olundugunu kaydederek, sunlari aktardi: "Malatya'nin 20 binin üzerinde üniversite ögrencisi var. Bu ögrencilerin çogunlu Malatya disinda olmak üzere egitimlerini sürdürüyor. Bu ögrencilerden 15 bininin bursa ihtiyacinin oldugunu biliyoruz. ‘Burs almayan ögrenci kalmasin’ sloganiyla ihtiyaci olan ögrencilerimize burs saglamayi hedefledik. 15 bin sayisina ulasmak azmindeyiz. Ama üzülerek ifade etmeliyim ki, suanda ortaya çikan rakam bu hedefin çok gerisindedir. Bin 79 ögrenciye bu sistem araciligiyla burs veriyoruz. Elbette ki, yilmamamiz gerekiyor. Mevcut hedefe göre ulasilan rakam çok düsük. Bunun çok daha üzerinde olmasi gerekiyordu. Ama daha da önemli olan belki de biraz hayiflanmamiza sebep, Istanbul'daki is adamlarin söz konusu hedefe ulasmada hatiri sayilir bir katki sunmasina ragmen Malatyali is adamlarin konuya gereken önemi vermeyisidir. Eger, ‘burs almayan Malatyali ögrenci kalmasin’ diyorsak, burs vermeyen Malatyali is adami da kalmasin."

 

Çakir: Stresten saç dökülen ögrenci var

Malatya Belediye Ahmet Çakir da, sunlari dedi: "Ülkemizin, sehrimizin gelecegi adina, ülkenin dünya arenasindaki yerinin belirlenmesi adina verilen egitimle, alacagimiz mesafe ve yer paralellik arz ediyor. Ben is adamlarimizin büyük çogunlugunun burs verdigine inaniyorum. Malatya'daki burs alamayan ögrencilere ulasmak adina iyi bir sistem var. Zaman zaman bize gelen ögrenciler oluyor. Gerçekten çocuklar çok iyi okullari kazanmasina ragmen, aile durumunun iyi olmamasi nedeniyle çocuklarin bir stres içinde olduklarini biliyorum. Hatta stresten saçi dökülen ögrenciler gördüm. Ve sadece belediyenin vermis oldugu gidayla geçinen ailelerin çocuklarini okula gönderemediklerini, hiçbir yerde bursa ulasamadiklarini biliyorum. Özellikle gözden kaçan, çevresi olmayan ögrencilere ulasma imkani saglaniyor. Dolayisiyla Türkiye'de örnek bir sistem. 9-10 bin ögrencimiz müracaat ediyor, sadece bin kisiye burs verebiliyoruz. Bu gerçekten büyük bir eksikliktir. Herkesin buna gücü yettigi kadariyla destek vermesi gerektigini düsünüyorum."

 

SYDV’den bin 81 ögrenci burs aldi 

Degerlendirme ve tanitim toplantisinda Malatya Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Vakfi Müdürü Nebi Tepe, sistemde verilen burslarla ilgili verileri açikladi. Tepe, "2010-2011 yilinda 9 bin 783 kisi burs almak için sisteme müracaat etti. Bagisçilardan gelen burslarla 854 ögrenciye burs tahsis ettik. 2011-2012’de ise, sistemde 41 tane bagisçimiz bulundu, toplamda 9 bin 301 Malatyali ögrenci burs almak için müracaat etti. Suanda bin 81 tane ögrenciye burs tahsis edilmektedir” dedi.

 

Akdas: Vicdanla cüzdan arasi paylasilmalidir

MIAD Baskani Yunus Akdas ise, Istanbul'da projenin temelini attiklarini kaydederek, sunlari bildirdi: "Malatyalilar iddialidir. Malatyalilar iddiasiz hiçbir ise kalkismaz. Malatyalilar tarihleri boyunca model olmustur. Yeni bir proje, ümitsiz degilim. Benim rahatsiz ve mutlu oldugum iki yön var. Mutlu oldugum yön, Istanbul'da biz bu isin temelini attik. Ama planlayamadik. Basin araciligiyla bu projeyi duyuramadik. Biz is adamiyiz zaman yoksuluyuz. Önümüzdeki dönem daha da iyi olacagimi düsünüyorum. Ama Malatya'da biraz hüsrana ugradim. Türkiye'nin ve Malatya'nin ana sorunu egitimdir. Çocuklarinizi iyi bir çevre birakmak istemiyor musunuz? Belediye Baskani Ahmet Çakir’in yesil alanlariyla olusturacagi parklarla da olmaz. Vicdaninizla cüzdaniniz arasindaki iliskiyi eger kamuoyuyla paylasamiyorsaniz, bunun bir kismini sosyallestiremiyorsaniz, bir kismini Kernek'teki, Çösnük'teki, Yesiltepe'deki, Boztepe'deki, Darende'deki veya Yesilyurt'taki çocuklara harcayamiyorsaniz, hareket halinde degilseniz, sizin bize söyleyebileceginiz bir söz var mi? Istanbul'dan geldim, zamani hiç olmayan bir adamim, ailemi zor görüyorum ve bu proje için heyecanlaniyorum. Kimse bana "Yunus Baskan biz burs veriyoruz" demesin."

 

Usanmadan anlatilmali

Malatya Ticaret ve Sanayi Odasi (MTSO) Baskani Hasan Hüseyin Erkoç da, dünyanin geleceginin egitim ve bilgiden geçtigine isaret ederek, sunlari söyledi: "Malatyali is adamlarimiz ve Malatyalilar bu isin üstesinden rahatlikla gelir. Çünkü dünyanin gelecegi egitimden ve bilimden geçiyor. Suanda dünya sanayi devrimini tamamladi, bilgi devrimini yasiyor. Eger biz ülke olarak gelecekte iddialiysak, çocuklarimiza da bu anlamda sahip çikmamiz lazim. Yeni gelisen bir ülkeyiz. Okuyan ögrencilerinde sikintilarinin ne denli oldugunu biliyoruz. Bu isi gönülden, usanmadan, bikmadan anlatarak üstesinden gelecegimiz kanaatindeyim. Önümüzdeki egitim yilinda bu çalismalari sürekli bir hale getirirsek, bu sayilari çok daha artirmis oluruz."

 

Kimler katildi?

Toplantiya Malatya Valisi Doçent Doktor Ulvi Saran, Malatya Belediye Baskani Ahmet Çakir, Malatyali Is Adamlari Dernegi (MIAD) Baskani Yunus Akdas, Malatya Ticaret ve Sanayi Odasi Baskani (TSO) Hasan Hüseyin Erkoç, Malatya Il Özel Idaresi Genel Sekreteri Irfan Kaya, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odalari Birligi (MESOB) Baskani Sevket Keskin, Il Milli Egitim Müdürü Mehmet Bulut, MÜSIAD Malatya Sube Baskani Namik Sahin, Malatya Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Vakfi (SYDV) Müdürü Nebi Tepe’yle Malatya Aile ve Sosyal Politikalar Il Müdürü Hidayet Bozkurt'un yani sira çok sayida isadamlari katildi.