Malatya
Giriş Tarihi : 27-05-2021 17:02   Güncelleme : 27-05-2021 17:02

Malatyalı Hamit Kocabey Yeniden HSK’da

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda, Hakimler ve Savcılar Kurulu'na (HSK) atanacak 7 üye seçimle belirlendi. HSK 'nın yeni üyeleri Ergün Şahin, Aysel Demirel, Bilal Temel, Ömür Topaç, Sinan Esen, Cumhur Şahin ve Malatyalı Hamit Kocabey oldu.

Malatyalı Hamit Kocabey Yeniden HSK’da

 

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı. Genel Kurul’da, HSK 'nın yeni üyeleri için seçim yapıldı. Anayasa-Adalet Karma Komisyonu tarafından HSK 'ya seçilecek üye sayısının 3 katı olarak belirlenen 21 aday arasından 7 üye için gizli oylama gerçekleştirildi. Yapılan birinci oylamada seçilen adaylar üye tamsayısının üçte iki çoğunluğunu alarak, HSK 'nın yeni üyesi seçildiler. Oylama sonucunda Ergün Şahin, Hamit Kocabey, Aysel Demirel, Bilal Temel, Ömür Topaç, Sinan  Esen ve Cumhur Şahin HSK 'nın yeni üyeleri oldu. HSK üyeleri 4 yıl görev yapacak.

Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) TBMM tarafından seçilecek üyeleri belirlendi. Malatyalı olan Hamit Kocabey'de seçilen üyeler arasında yer aldı. Malatya Akçadağlı olan Hamit Kocabey'in HSK'ya seçilmesi sevinçle karşılandı.

HAMİT KOCABEY KİMDİR?

Malatya'nın Akçadağ ilçesinin Esenbey Köyü'nde, 1961'de başlayan mütevazı hikâyesi, bugün önemli bir makamda devam ediyor. 1979-2000 yıllarında TSK'da muvazzaf asker olarak görev yaptı. Dr. Hamit Kocabey üçüncü sınıfa kadar, Akçadağ ilçesi Esenbey İlkokulu'nda okudu. Ailecek Osmaniye'ye göçtüler; ancak ısrarlar üzerine Malatya'ya döndüler. İlkokulu Esenbey'de, ortaokulu ise Ankara'daki ağabeyinin yanında tamamladı. Ardından başladığı ‘Askeri Lise’ den dereceyle mezun oldu. 1983'te kazandığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni 1987'de bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını da yaptı. Subaylık görevi ve hukuk eğitimi, bir müddet birlikte devam etti. Ankara ve Erzincan'da görevliydi. Erzincan'dan sonra Malatya'ya atanmak istedi. 1993-1999 arasında, Malatya'da Çakmak Kışlasında yüzbaşıydı. 1 Aralık 1999 tarihinde, binbaşı olacakken eşinin başörtüsünden dolayı uğradıkları haksızlıklar nedeniyle istifa etti.

 Ankara’da Kocabey Hukuk Bürosunu kurarak Serbest Avukatlığa başladı. 2017 yılına kadar serbest avukatlığa devam etti. MHP'nin ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin avukatlığını üstlendi. Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu, Türk Enerji Sendikası, Türk Diyanet Vakıf Sendikası, Savunma ve Güvenlik Destek Hizmetleri Sendikası ve bir çok özel kuruluşun danışmanlığı ve avukatlığını yapmıştır. 

21 Mart 2015'te MHP MYK'ya girdi. Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğine TBMM tarafından, 2017'de seçilen 7 kişiden biri oldu.

Evli ve 3 çocuk babası olan Hamit Kocabey, TBMM Genel Kurulu'nda yapılan son oylama ile yeniden Hakimler Savcılar Kurulu’na getirildi.

Ebubekir Atilla