Spor
Giriş Tarihi : 08-05-2014 12:42   Güncelleme : 08-05-2014 12:42

Malatyali Hakem Dünya Kupasinda Görev Yapacak

Uluslararasi Malatyali Güres Hakemi Mehmet Ilkim, Iran'in baskenti Tahran'da yapilacak olan Büyükler Grekoromen ve Serbest Güres Dünya Kupasi'nda görev yapacak

Malatyali Hakem Dünya Kupasinda Görev Yapacak


13-18 Mayis tarihleri arasinda gerçeklestirilecek olan Dünya Kupasi'nda tek Türk hakem olarak görev yapacak olan Ilkim, Uluslararasi Güres Federasyonlari Birligi (FILA) tarafindan Büyükler Grekoromen ve Serbest Güres Dünya Kupasi'nda görevlendirildigini kaydetti.
Ilkim, önemli bir turnuvada görev alacagi için büyük gurur duydugunu kaydederek, "Dünya Kupasi her yil yapilan bir organizasyon. Bu organizasyonda ilk 8'e giren ülkeler, kendi aralarinda belirlemis oldugu bir ülkede dünya kupasi düzenliyor. Bu 8 ülke çeyrek final, yari final ve final olacak sekilde mücadele ediyor. Türk Milli Takimi da bu 8 ülke arasinda yer aliyor. Bu önemli turnuvaya bende hakem olarak istirak edecegim. FILA uygun gördü ve Türkiye'yi temsilen tek hakem olarak katilacagim. Bu önemli turnuvada bulunmak onur verici bir duygu. Türkiye'yi en iyi sekilde temsil edecegim" dedi.

"DÜNYA KUPASI'NDA 2 YILDIR MALATYALI HAKEMLER GÖREV YAPIYOR"
Her yil gerçeklestirilen turnuvada 2 yildir Malatyali hakemlerin görev aldigini dile getiren Ilkim, "Dünya Kupasina geçen senede Malatya'dan Uluslararasi hakem arkadasimiz Mehmet Ari katilmisti. 2 yildir bu turnuvaya Malatya'dan hakemler katiliyor. Geçen yilda bir kisi katilmisti, bu yilda tek kisi olarak katiliyoruz. Ben daha önce de 2013 yili içerisinde ülkemizde Akdeniz oyunlarinda da Malatya'dan hakem olarak katildim. Daha önce de Sirbistan'da düzenlenen Yildizlar Avrupa Sampiyonasinda ve Dünya Sampiyonasi'nda ülkemizi hakem olarak temsil etmistim. Bu anlamda onurlu ve gururluyum. Insallah ülkemizi en iyi sekilde temsil edecegiz" seklinde konustu.

"MALATYA'DA ULUSLARARASI 4 GÜRES HAKEMI VAR"
Ilkim, Malatya'da uluslar arasi 4 güres hakeminin bulundugunu kaydederek, "Hakemlige basladigim zaman Malatya'dan örnek aldigimiz isimler vardi. Celal Taskiran, Hasan Aslan, Mehmet Ali Danaci agabeylerimizi örnek almistik. Simdi Malatya hakemligi Türkiye standartlarinin üzerinde. Nüfusa vurdugumuz zaman Ankara ve Istanbul'dan sonraki en kaliteli hakemler Malatya'da yetisiyor. Malatya'da, uluslar arasi 4 hakemimiz var. Bu, Türkiye standartlarinin üstünde. Geriden gelen hakem arkadaslarimiz, ögrencilerimizde var. Onlarda suanda bizleri örnek aliyorlar. Bizlerde onlara elimizden geldigi kadariyla tecrübelerimizi yansitiyoruz. Insallah onlarda bizlerden daha iyi yerlere gelirler" ifadelerini kullandi.

"TÜRK GÜRESI DURAKLAMA DÖNEMINDEN SONRA TEKRAR SAHA KALKIYOR"
Türk güresinin duraklama döneminin ardindan yeniden basarili günlerine dönmeye basladigini dile getiren Ilkim, sunlari söyledi:
"Malatya olarak güres sporunda suanda Türkiye standartlarinin biraz altindayiz. Temennimiz Malatya güresinin de, Malatya güres hakemligi gibi biraz daha üst seviyelerde olmasi. Milli takimlara sporcular vermis olmamiz. Gönül isterdi ki bu dünya kupasinda katilacak sporcular içerisinde Malatyali sporcularda olsaydi ama yok. Insallah ilerleyen yillarda buda olur. Tabi ki bir Riza Kayaalp bir Hamza Yerlikaya kolay yetismiyor. Büyük emekler isteyen bir çalismadan sonra bu sporcularimiz yetisiyor. Insallah Malatya'dan da en kisa sürede hakemlerimiz gibi sporcularimizin da yetismesini temenni ediyoruz. Türk güresi bir müddet duraklama dönemine girdi ama suanda federasyon baskanimiz Hamza Yerlikaya ile birlikte sahlanmaya geçti. Geçen yil Türkiye dünya kupasinda 3. oldu. Bu sene sampiyonlugu hedefliyor. Bu tabi paralel olarak Türkiye'de ileri bir seviyeye gelirse Malatya'da da iyi bir yere gelecegini düsünüyoruz."

"TURGUT ÖZAL KARAKUCAK GÜRESLERI 2 YILDIR YAPILMIYOR"
Malatya ile özdeslesen Turgut Özal Karakucak Güresleri'nin 2 yildir yapilmadigina dikkat çeken Ilkim, "Turgut Özal Karakucak Güresleri 2 yildir yapilmiyor. Bundan iki ay önce federasyon baskanimiz Hamza Yerlikaya Malatya'daydi. Özellikle Vali Bey'inde güresi çok sevdigini, gürese destek verdigini, bu yil mutlaka Turgut Özal Karakucak Güresleri'nin yapilmasini istedigini belirtti. Turgut Özal Karakucak Güresleri Malatya'yi, Türkiye'ye tanitiyor. Biz istiyoruz ki uluslar arasi olsun. Yine Turgut Özal adina uluslararasi bir turnuva düzenleyelim ve bu Malatya'da olsun. Çesitli sehirlerde bu var, düzenleniyor. Federasyon baskanimizda bu olaya çok sicak bakti. Bunun hem Malatya güresi açisinda hem de Türkiye güresi açisindan çok iyi olacagini dile getirdi. Insallah Malatya güresi adina gelecekte çok iyi seyler hedefliyoruz" dedi.