Sağlık
Giriş Tarihi : 24-04-2014 17:15   Güncelleme : 24-04-2014 17:15

Malatyali Çocuklara Dengeli Beslenme Etkinligi

Tam ve dengeli beslenmenin her çocugun hakki olduguna dikkat çekmek için hazirlanan programda çocuklar beslenme degerlendirilmesinden geçirildi

Malatyali Çocuklara  Dengeli Beslenme Etkinligi

 Geçtigimiz yil Abbott Nütrisyon tarafindan baslatilan ''Iyi Beslenmek Her Çocugun Hakkidir'' kampanyasi, 24 Nisan 2014 tarihinde Malatya Devlet Hastanesi ve Abbott Nütrisyon’un birlikte düzenledigi bilimsel etkinlik ile devam etti.

Tam ve dengeli beslenmenin her çocugun hakki olduguna dikkat çekmek için hazirlanan programda bilim ve eglence birlikteydi. Uzman hemsireler tarafindan gün boyu çocuklara beslenme degerlendirilmesi yapilirken, çocuklar da farkli aktiviteler ile beslenmenin kendi haklari oldugunu ilan ettiler. 

''Iyi Beslenmek Her Çocugun Hakkidir'' kampanyasi, tüm çocuklarin büyüme çaginda yasitlariyla boy ve kilo olarak beklenen seviyede olmasini amaçliyor. Kampanyanin diger bir hedefi de malnütrisyon yani yetersiz beslenme konusunda anne ve babalarin bilinçlenmesini saglamak ve toplumun dikkatini çekmek.

Saglikli büyüme ve gelismenin ilk sarti tam ve dengeli beslenmedir. Özellikle kronik hastaligi olan çocuklarin hastaliklari üzerine yogunlasilirken, saglikli büyüme ve gelisme için en önemli sey olan çocugun beslenmesi arka planda kalabiliyor.

Oysa ki tam ve dengeli beslenme ile bir çok hastaligin önüne geçilebilir. Ülkemiz verilerine göre bes yasin altindaki her 10 çocuktan birinin yasina göre kisa ve yüz çocuktan üçünün yasina göre düsük kilolu oldugu saptanmistir. Bu bulgular özellikle 6 ay - 3 yas arasinda sik görülmektedir. Çocuklarda düzenli olarak boy ve kilo takipleri yapilmali ve izlenmelidir. Sonuç olarak, çocugun gelisimi düzenli olarak takip edilmeli, ek gidalara baslama döneminde uzman destegi alinmali, bebeklik döneminde iyi ve dengeli beslenmenin büyüme, gelisme ve motor gelisim için önemli oldugu unutulmamali  ve tibbi olarak endikasyon oldugunda beslenme destek ürünleri ile çocugun gelisimi desteklenmelidir.

''Iyi Beslenmek Her Çocugun Hakkidir'' programini Türkiye genelinde sürdüreceklerini belirten Abbott Nutrisyon Genel Müdürü Elba Rivera uluslararasi bir beslenme firmasi olarak malnütrisyonun (yetersiz beslenme) sebep oldugu olumsuz sonuçlara karsi savas baslattiklarini söyledi. Bu yüzden hekimlerin ve hastalarin ihtiyaçlari dogrultusunda yeni tedavi yöntemlerini hayata geçirirken ayni zamanda toplumda malnütrisyon farkindaligini artiracak projelere destek verdiklerinin altini çizen Rivera; amaçlarinin insanlarin mutlu ve saglikli bir yasam sürmeleri için beslenmenin önemini vurgulamak ve hastaliklarin tedavisindeki önemini anlatmak oldugunu belirtti.