Malatya
Giriş Tarihi : 22-08-2017 19:27   Güncelleme : 22-08-2017 19:27

“Malatyali Abdest Alacak Su Bulamiyor”

Malatya Milletvekili ve CHP Genel Baskan Yardimcisi Veli Agbaba, bugün TBMM'de bir basin toplantisi düzenledi. Malatya'nin bir türlü çözülemeyen sulama sorununu Meclis gündemine tasiyan Agbaba, “Malatya sadece Türkiye’nin degil dünyanin kayisi baskenti. Malatya önemli su kaynaklarinin bulundugu bir kent. Malatya’nin verimli topraklarina ne ekerseniz karsiligini alirsiniz. Ama Malatyali çiftçi su sorunu çekiyor, Malatyali abdest alacak su bulamiyor.” dedi

“Malatyali Abdest Alacak Su Bulamiyor”

Agbaba açiklamasinda su ifadelere yer verdi; “Malatya hepinizin bildigi gibi Türkiye’nin en önemli tarim kenti. Sadece Türkiye’nin degil dünyanin kayisi baskenti. Malatya’nin verimli topraklarina ne ekerseniz karsiligini arlisiniz. Böyle önemli bir tarim kentinin hayati sorununu Türkiye gündemine tasimak istiyorum. Su problemi, daha dogrusu susuzluk problemi. Malatya önemli su kaynaklarinin bulundugu bir kent. Ama Malatyali çiftçi su sorunu çekiyor, Malatyali abdest alacak su bulamiyor.

 

“BAKAN KENDI ILINE 100 GÖLET MÜJDESI VERIRKEN MALATYA’YA SÖZ VERIYOR, TUTMUYOR.”

 

Malatya’da yillardan beri organize beceriksiz bir yönetimle karsi karsiyayiz. Maalesef beceriksiz, çapsiz yöneticilerin Malatya’yi getirdigi sonuç bu. Her yil bu aylarda Malatyali çiftçiler isyan ediyor. Kanalizasyon borulari kiriliyor bu aylarda, DSI ve Sulama Birlikleri basiliyor, ama çözüm yok. Agaçlarimiz kurudu, hayallerimiz kurudu diyorlar, yillardir emek verip büyüttügümüz agaçlar sayenizde kurudu diyorlar, meyve veremez hale geldi diyorlar. Ülkenin en önemli su kaynaklarinin oldugu yerde su sorunu var.  Müjde vermede üstlerine yok. 2014’te Orman ve Su Isleri Bakani geldi, ellerini açti, yanlarindaki milletvekilleriyle birlikte Malatya’ya müjde verdi, su sorununu çözüldügünü söyledi, aradan yillar geçti zerre kadar ilerleme yok. Maalesef bu cümleyi kuran bakan hala ayni görevde bulunuyor. Sayin Bakana da sesleniyorum. Sayin Bakan ve yönetimi Malatya için hakikaten bir sorun. Kendi iliyle ilgili 100 gölet müjdesi verirken Malatya’ya bakmiyor. Niye?

 

“MALATYALININ SON ÇARESI OLAN KANALIZASYON SUYUNU DA KESTILER.”

 

Verilen sözlerin hiç biri yerine gelmedi. Kayisi agacini sulayamayan Hasircilar’dan Bekir Amca, domatesine su bulamayan Osman dayi, yoncasi kurumus Ayse teyzeye bir dokunursaniz bin ah isitirsiniz. Malatyali üreticiler baktilar ki AKP’den, Bakanliktan, DSI’den, sulama birliklerinden kendilerine fayda yok. En son yapmalari gereken seyi her yil oldugu gibi bu yil da yaptilar. Üzülerek ve utanarak söylüyorum, Malatyali kanalizasyon borularini kirarak bostanina, kayisisina su vermeye çalisiyor.  Malatya’nin en verimli topraklari su anda kanalizasyon suyuyla sulaniyor. Ne zamana kadar, bugüne kadar. Geçtigimiz günlerde Il Baskanimiz gidip bunlari fotografladi. Malatya’nin utanmaz yöneticileri, bugün çiftçinin kanalizasyon suyunu da kesmisler. Milletvekili olarak ben ve Il Baskanimiz müdahale ettigi için onu da kestiler. Çiftçi su yoklugunda kanalizasyon suyuna da razi ama onu da kestiler. Maalesef artik Malatya’da kanalizasyon suyuyla sulama yapmak normallesti.

 

“MALATYALI ÇIFTÇI DOMATESINI, BIBERINI ARTIK MANAVDAN ALIYOR.”

 

Sulama sorunu ile bas edemeyen Sulama Birlikleri kendileri bizzat kanalizasyon borularini kirarak, boru döseyerek kendi üreticisine su vermeye çalisiyor. Bizzat Sulama Birlik kepçeleri çalisiyor. Kanalizasyon suyu kanala tasiniyor.

Malatya çiftçisi birkaç yildan beri domatesi, salataligi, biberi manavdan almaya basladi. Geçmiste geçimini o ürünlerden saglayan üretici maalesef artik bu ürünleri manavdan aliyor. 14 tane muhtar AKP Genel Baskanina bir yazi yaziyor. Diyorlar ki 17 yildir sulama sorunumuz çözülmedi, mahallelerimizde kanalizasyon borulari kirilarak sulama yapiliyor. Cumhurbaskanim bu sorunu çözün diyorlar. Bugün karsi karsiya kaldigimiz bir problem degil, maalesef 5-6 yildan beri bu problemi yasiyor. Biraz önce bir telefon aldim, Örnek Mahallesinde 5 gündür içmeye su yok. Yine bir telefon aldim, Akçadag’in Kozluk beldesinde, AKP’nin çok oy aldigi beldede abdest almaya suyumuz yok diyorlar.

 

“OSB’DEN ARITILMADAN AKAN SULARLA DOGA YOK EDILIYOR.”

 

Bir baska problem ise Organize Sanayi Bölgesinden akan sular. Evvelsi gün çektigimiz fotograflari görebilirsiniz. OSB her türlü uyariya ragmen hiçbir aritma yapmiyor. Biz basin açiklamasi yapinca bu akittiklari suyu kesiyorlar. Malatya’da bir doga katliami var. Malatya’ya hayat veren Tohma Çayi maalesef kirli sularin akitilmasi nedeniyle adeta yok ediliyor.

 

“FIKRA GIBI: “BARAJ VAR AMA KANAL YAPMAYI UNUTMUSLAR.”

 

Malatya’nin önemli iki bölgesinde biri Yazihan’da biri Malatya Merkeze bagli Kapikaya’da barajlar var. Birinin ismi Recai Kutan Baraji digeri Turgut Özal Baraji. Tam fikra gibi hikaye. Barajlar sulama amaciyla yapilmis, yillar önce AKP Genel Baskani 4-5 kez açilisini yapmis, ama sulama kanali yapmayi unutmuslar. Yazihanli baraja bakiyor, baraj Yazihanliya bakiyor. Kapikayali baraja bakiyor, baraj Kapikayaliya bakiyor.

 

“HÜKÜMETIN 8 KM. BORUYA PARASI MI YOK? ÇÖZÜM BASIT AMA YAPAN YOK”

 

Ne yapilmasi gerektigini de söyleyeyim. Battalgazi’deki sorunun çözülmesi çok basit. Karakaya Baraji’ndan sadece 8 kilometre boru dösenerek bu sorun çözülebilir. Diyorlarmis ki paramiz yok. Eger paralari yoksa ilk katkiyi ben vermeye hazirim. Her seye para var, ama Battalgazilinin, Eski Malatyalinin kayisisini sulamasi için su vermeye para yok.  Bir baska çözüm, Kapikaya ve Boztepe Barajlarinin sulama kanallarinin bir an önce yapilmasi gerekiyor. Bir baska çözüm, 2011’de milletvekili oldugumdan beri söylüyorum, dilimde tüy bitti, bir kez daha söylüyorum. Serefhan Çayi’nin Çat Baraji’na akitilmasi. Dediler ki 2016’da bitecek, 2017 geldi, 2018 geliyor. Yine bir baska çözüm, Melet Deresi gölet projesi yapilmali dogal sular burada toplanmali. Vahsi sulama derhal son bulmali, bütün dünyanin yillar önce geçtigi kapali devre sisteme geçilmeli. Malatyali üretici bundan mahrum birakilmamali.  Medik ve Çat Barajlari derhal sulamada kapali sisteme geçmeli ve buradan pompayla su verilmeli. OSB bir an önce yatirimi yapip aritmayi yapmali.  Sulama Birlikleri çiftçinin oyuyla seçilmis kurumlar. Onlarda yeni kaynaklar bulmali, DSI’ye baski yapmali, kaçak dövüsmemeli, korkmamali. Hadi DSI müdürü korkuyor, Sulama Birligi Baskani sen neyden korkuyorsun kardesim?

DSI ile Sulama Birlikleri birbirini suçlayarak sorunu çözemez. Sorunlar is birligi yaparak çözülebilir. Bin gölet diye müjde vermislerdi, her yil Bakan gelip Malatya’ya müjde veriyordu. Mutlaka bu göletler yapilmali.

 

“BIZE OY VERMEYEN MALATYALININ DA SORUNLARINI DILE GETIREN BENIM”

 

Son çagrim da Malatyalilara. Temsil etmekten onur ve gurur duydugum bir kent, içimden geliyor ki beter olasiniz diyorum, ama diyemiyorum. 2011’den beri Malatya’yi kanalizasyon suyuyla suladin, 2012’de, 2013’te, 2014, 2015, 2016, 2017’de suladin, ben de Malatya’nin milletvekili olarak bu sorunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme getirdim. Ey TBMM, ey Sayin Bakan, Malatyali kanalizasyon suyuna mahkum edilmis dedim. Malatyali ne yapti her seçimde biraz daha Ak Parti’ye oy verdi. Sen her seçimde ayni siyasi partiye oy verirsen, çok affedersin üç harfli su ile sulamaya devam edersin. Ayni milletvekilleri her seçim döneminde gidiyorlar sizin sulama sorununuzu çözecegiz diyorlar. Beni Hasircilar’dan Bekir Amca aradi, dedim Bekir Amca beter olasin diyecegim, kiyamiyorum. Bugün Kozluca’dan aradilar, abdest alamaya su bulamiyorlarmis. Abdest alacak su bulamiyorsun da yüzde 90’a yakin oy veriyorsun. Hasircilar yüzde 100’ yakin oy veriyorsun. Bu söyledigimiz yerlerde bizim oyumuz yok. Ama onlarin sorunlarini dile getirmek de milletvekilleri olarak benim görevim. Çözüm Malatyalilarin elinde aslinda. Iddia ediyorum, Malatyali beni dinlesin tüm sorunlari bir ay içerisinde çözerim. Kalk ayaga kardesim, korkma. Ekmegini elinden almis, domatesini, biberini, kayisisini kurutmus. Daha ne yapacak sana?

 

“ÇIFTÇININ KANALIZASYON BORUSUNU KIRIP ALDIGI SUYU KAPATIYORLAR”

 

Ben basin toplantisi yapiyorum, Il Baskanimiz Malatya’da sorunlari dinliyor. Ne yapmalari lazim, sorumlu insanlarin bu sorunu çözmeleri lazim. Su bulmalari lazim ama çiftçinin kanalizasyon borusunu kirip aldigi suyu kapatiyorlar, CHP kapatti demek için. Buradaki o sorumsuz yöneticileri de buradan uyariyorum. Bizim kimseden korkumuz yok, bütün Malatya’da, bütün Türkiye’de onlari teshir ederim. Nasil ki kanalizasyon suyunu getirip gösteriyorum, onlarin fotograflarini da getirir Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin duvarlarina bir asarim. Eger hizmet yapacaksaniz yapin, beceremiyorsaniz gidin. Geçtigimiz kis aylarinda gündeme geldi. Yesilyurt ilçesinde kis ayinda eylemle gündeme geldi.. Türkiye’nin gündemi çok yogun ama bilin ki bu sorun da Malatya için hayati bir sorun.

 

“MALATYALI KARDESIM BU BIRAZ DA SENIN GÜNAHIN.”

Bu sorun çözülünceye kadar, bu siyasetçilerin, bu organize beceriksizlerin ellerimiz yakalarinda olacak. Tekrar Malatyalilara söylüyorum, bu biraz daha senin günahin kardesim, oy veren Malatyali kardesim, agacina su veremiyorsan, agacin kuruyorsa, kanalizasyon borusundan su alarak agacini suluyorsan bu da biraz senin günahin.  Malatyali milletvekilleri bundan paylarini alsinlar. Öyle salla basi al maasi degil, parmak indirip kaldirmak degildir milletvekilligi. Gel sorumlulugunu yerine getir kardesim. Ayrica Malatya’nin bir de Bakani var. Buradan sesleniyorum. Bir sürü müdür alip Çat Barajina gidiyor ama sorunu çözecek bir hamle yapmiyor.>>BÜLTEN