Spor
Giriş Tarihi : 02-06-2021 17:56   Güncelleme : 02-06-2021 17:56

Malatya’dan Başarılı Karateciler Çıkıyor

​​​​​​​ Son yıllarda Malatya’da yapılan çalışmalar ile Karate Do sporuna talep arttı. Çekirdekten yetiştirilen Karate Do sporcularının Ulusal ve Uluslararası arenada Türkiye’yi ve Malatya’yı temsil ettiğini belirten  Japon Shotokan Karate Assocıatoın Türkiye Malatya Hakem Komite Başkanı ve İl Hakemlerinden Milli Sporcu Caner Aygören, destek verilmesi durumunda büyük başarılara imza atacak genç cevherlerin olduğunu söyledi.

Malatya’dan Başarılı Karateciler Çıkıyor

Karate Do sporu ile çocukların büyük başarılar elde ettiğini aktaran Aygören, bunlara en büyük örneğinin ise Karate Do Sporcusu Melike Gülşen olduğunu vurguladı. Minik sporcudan övgü ile bahseden Aygören,” Yaşı küçük başarısı büyük şampiyon Melike Gülşen. Malatya’mızın gururu Gülşen Karate branşın’ da ilimize kendi yaş kategorisinde ilk kez uluslararası Boğaziçi Karate şampiyonluğunu getirmiştir. Gülşen dört kardeşin içinde en büyük ferttir ve kardeşlerine karşı ablalık görevlerini en iyi şekilde icra etmektedir. İlkokul birinci sınıftan itibaren Karate do sporuna aktif bir şekilde devam etmektedir. Kendi yaş grubunda Malatya’ nın ilk uluslararası Boğaziçi şampiyonluğunun yanında birçok bölge ve il derecesine’ de sahiptir. Aynı zamanda okullar arası Karate do müsabakalarından’ da okuluna birçok şampiyonluk ve derece getirmiştir.” dedi.

Karate Do sporu ile gençlerin ve çocukların özgüven sahibi olduklarını söyleyen Aygören,” Özellikle çocukluk çağlarında kazanılması elzem olan özgüven gereksinimi  Karate Do ile kazanılabiliyor. Çocuklarımız bir spor dalı ile ilgilendiğinde gündelik yaşamlarından, okul eğitimlerindeki başarıya kadar birçok kazanım elde ediyor. Karate Do sporu bir felsefedir ve disiplin kazandırır.” ifadelerine yer verdi.

Çocukların yaz döneminde Karate Do sporu ile tanıştırılmasının bir fırsat olacağını belirten Aygören,” Yaz ayının gelmesi ve kademeli normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte çocuklarımız için mükemmel bir zaman kalıyor. Bu zamanı Karate Do sporu ile değerlendirmek gerekir. Ailelerimiz düzenlemiş olduğumuz online kampımız veya Karate Do sporunun disiplinlerine uygun şekilde eğitim veren spor salonları ile çocuklarını bu güzel spor ile tanıştırabilirler. Karate Do için bir yaş aralığı yoktur. Herkes bu spora başlayabilir.” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla