Malatya
Giriş Tarihi : 10-11-2017 15:19   Güncelleme : 10-11-2017 15:19

“Malatya’daki Müzede Malatya Degeri Yok!”

Sanat Sokagi’nda yer alan Çocuk Oyunevi ve Oyuncak Müzesi’nde Iç Anadolu Bölgesi’, dünya geneli ve Trabzon yöresine ait bez bebek örnekleri sergilenirken bu bez bebekler içinde Malatya’nin degerlerinin olamamasi vatandaslarin tepkisine neden oldu. Vatandas, “ Diger yörelere ait eserler sergileniyor ama Malatya’da üretilen “Azet Baci”, “Ashan Baci” ve “Mercedes Kadir” bez bebekleri sergilenmiyor! Neden? Bu, Malatya’ya ve Malatyali sanatçilara deger vermezlik degil de nedir?” dedi

“Malatya’daki Müzede Malatya Degeri Yok!”

>>Hanife Sari (Özel Haber)

Çocuklarin yeni gözdesi olmasi için Yesilyurt Girisimci Kadinlar Dernegi ’’Barbi’’ bebeklere karsi’’Azet Baci’’ ve ’’Hamdi Dayi’’ isimli bez bebekleri üretmisti. Dernek Baskani Refika Uçar da Türk çocuklarinin yabanci kültürün etkisinde kalmamasi ve kendi kültürünün ürünü olan bebeklere yönelmesi için Azet Baci ve Hamdi Dayi bez bebeklerinin üretildigini ifade etmisti. Ancak görülen o ki zaman bu bebeklerin varligini unutturmus. Malatya’nin yöresel giysileri giydirilen bez bebekler Sanat Sokagi’nda yer alan Çocuk Oyunevi ve Oyuncak Müzesi’ nde yerini Iç Anadolu Bölgesi’, dünya geneli ve Trabzon yöresine birakmis ve Malatya’da açilan bir sergide maalesef yer edinememis. Malatya’nin simgeleri haline gelen bez bebeklerin bu müzede yer edinmemesinden dolayi duydugu rahatsizligini dile getiren vatandas sitemini su sekilde dile getirdi; “ Bu durum kulaga komik geliyor. Malatya’da bir müze açacaksin ancak Malatya’nin degeri olan Azet Baci, Ashan Baci ve Mercedes Kadir’e yer vermeyeceksin. Hâlbuki bu oyuncaklar ne amaçla üretilmisti?   Bu bebekler Malatya insaninin degerini içeriyordu bu yüzden de geleneksel yasantiyi yansitmakta ve kültürel yasam hakkinda bilgi vermekteydi. Malatya’da o bez bebek üreticileri olmasina ragmen  Çocuk Oyunevi ve Oyuncak Müzesi’ nde baska illerden hatta yabanci ülkelerden getirilen bez bebekler yer aliyor.  Karadeniz bölgesinden, Nigde Soganli’dan getirilen bez bebekler ile olusturulan müzede Malatya da üretilen “Azet baci Bebekleri” ve “Ashanbaci Bez Bebekleri” sergilenmiyor! Neden? Bu, Malatya’ya ve Malatyali sanatçilara deger vermezlik degil de nedir? Sunu hemen ifade edeyim ki her sey para demek degildir. Bir makamda veya koltukta oturan kisi o yörenin, yerelin degerlerine öncelik vermesi sarttir ve bu kuraldir. Ama bakiyoruz ki Malatya’daki müzede Malatya degeri yok, maalesef. Bir de Malatyali olmayan birilerinin Malatya’nin degerlerini ortaya çikarilmasindan rahatsizlik duyuyorsa o baska mesele! Malatyali sanatçilara deger verilmeli…”

“GEÇMISINE DEGER VEREN GELECEGE KUVVETLI ADIMLARLA YÜRÜR”

Vatandas daha sonra: “Ayrica, bu yerli malimiz bebeklerin burada satisina da yardimci olmak lazim degil mi? Keske adina yakisir bu sokakta gerçek sanatçilar kendilerini bulsalar. Haftanin belli günlerinde, ortaya koyduklari eserlerini de buralarda satma imkâni bulsa. Sanati sanat için yapsalar da sanatçilarinda paraya ihtiyaçlari vardir. Sanatçilar el üstünde tutulduklari zaman daha verimli olurlar. Sunu unutmamak gerekir ki kültür düzeyi yüksek toplumlar sanata deger verirler. Geçmisine deger veren toplumlar gelecege daha kuvvetli adimlarla yürürler” diye konustu.