Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
03 TEMMUZ Pazar 23:09
Advert

Advert

“Malatya’daki İşsizlik Ortalamanın Altında”

Malatya’daki işsizlik verilerinin Türkiye ortalamasının altında olduğunu kaydeden AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya, bölge ortalamasının da altında yer alıyor. İşsizlik oranı yüzde 10’lar civarında görülüyor. Malatya’da 40 bin civarında iş arayan var ama hala aktif olarak çalışanlar da bu başvurular içerisinde yer alıyor” dedi.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-06-2022 16:06   Güncelleme : 15-06-2022 18:19
“Malatya’daki İşsizlik Ortalamanın Altında”

Milletvekili Çalık, Malatya’daki temasları kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarını ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Çalık, ilk olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nü ziyaret etti. İl Müdürü Ali Laloğlu ve ekibi ile bir araya gelerek, Malatya’daki afet, kentsel dönüşüm ve ilçelerde devam eden yatırım ve çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çalık, “2020 yılında yaşadığımız deprem hepimizi çok ciddi etkiledi” dedi. Deprem sonrası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, AFAD ve TOKİ’nin çok ciddi emek sarf ettiğine dikkat çeken Çalık, “Ama daha işimiz bitmedi, eksik kalan yerlerimiz var. Yerinde dönüşüm yaptığımız yerler bulunuyor. Kentsel dönüşümlerin yapıldığın alanlardan, depremde hasar gören evlerin ilk tespitinden son teslimatına kadar emeği olan ekiplerimize teşekkür ediyorum. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum’a da canı gönülden teşekkür ediyorum. Malatya’mız için ne istediysek, bütün eksikleri tamamlamak için büyük bir çaba sarf etti. Sayın Cumhurbaşkanımızın nezdinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle etin ve hızlı çözüm üreten bir bakan ve onun hızlı ve etkin çözüm üreten bürokratlarısınız” ifadelerini kullandı. Çalık, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bağlı TOKİ Başkanlığı tarafından son iki yılda Malatya’nın 8 ilçesinde 5 bin 333’ü afet konutu, 1594’ü kentsel dönüşüm konutu ve 79’u sosyal konut olmak üzere toplamda 7 bin 6 adet konut üretildiğini kaydetti.

Milletvekili Çalık, daha sonra TÜİK Malatya Bölge Müdürlüğünü ziyaret ederek, Bölge Müdürü Ali Tüfekçi ve ekibi ile bir araya geldi. Çalışmalar hakkında bilgi alan Çalık, TÜİK’in hem Türkiye genelinde hem de Malatya’da nüfus artış hızı, evlenme-boşanma, eğitim, işgücü, gelir dağılımı, dış ticaret, bitkisel üretim, hayvansal üretim gibi alanlardaki verileri tespit etmek amacıyla çok önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Milletvekili Çalık, TÜİK’te verilere göre, Malatya’daki nüfus artış hızının çok azaldığını kaydederek, şunları söyledi: “Malatya’daki nüfus artış hızımızı, göç hızımız etkiliyor. Malatya’nın göç almakla birlikte göç verdiğini görüyoruz. Nüfus artış hızında Malatya ile Türkiye’yi karşılaştırdığımızda; Türkiye’deki nüfus artış hızımız binde 12,67 iken Malatya’da ise binde 3,14’e düşmüş vaziyette. Bunun en önemli sebebi maalesef kaba doğum hızımızın düşmüş olması. Malatya’da kaba doğum hızı 2020 yılında binde 12,07’ye gerilemiş vaziyette. Nüfus artış hızını artırabilmek için nüfus, demografi çalışıyoruz.”

Milletvekili Öznur Çalık, daha sonra Malatya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, İl Müdürü Vahap Toman ve personellerle bir araya geldi. Milletvekili Çalık, 86 meslek danışmanının Malatya’da iş arayan vatandaşlara yardımcı olduğunu ifade etti. Malatya’daki işsizlik verilerinin Türkiye ortalamasının altında olduğunu kaydeden Çalık, “Malatya, bölge ortalamasının da altında yer alıyor. İşsizlik oranı yüzde 10’lar civarında görülüyor. Malatya’da 40 bin civarında iş arayan var ama hala aktif olarak çalışanlarda bu başvurular içerisinde yer alıyor” dedi. >>>>HABER MERKEZİ

 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR