Malatya
Giriş Tarihi : 30-08-2021 18:31   Güncelleme : 30-08-2021 18:31

Malatya’da Zafer Coşkusu

Türk ordusunun Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde Başkumandanlık Meydan Muharebesini Kazandığı 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99'uncu yıl dönümü coşkuyla kutlandı. Atatürk Anıtına Çelenk Sunumu işle başlayan program, Resmi geçit töreniyle sona erdi.

Malatya’da Zafer Coşkusu

30 Ağustos Zafer Bayram töreni Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başladı. Malatya Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Garnizon Komutanlığı ve Muharip Gaziler tarafından anıta çelenk sunulmasının ardından İstiklal marşı okunarak bayram başladı. Çelenk sunumunun ardından Malatya Valisi Aydın Baruş tarafından anıt şeref defterine günün anlam ve önemini belirten yazı yazıldı. Vali, Baruş yazdığı yazıda duygu anıt defterine ve düşüncelerini şu ifadelerle aktardı. “ Büyük Önder Atatürk; 19 Mayıs 1919’da Samsun’da liderliğinizde başlayan İstiklal Mücadelemizin 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da, , şanlı ordumuzun destansı mücadelesiyle nihayete eren büyük zaferin 99’uncu yıldönümünü ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin gurur gününü kutlamak ve aziz hatıranızı yâd etmek üzere manevi huzurlarınızdayız. 30 Ağustos’ta,  Vatanımızın Bağımsızlığı uğrunda Milletimizin eşsiz kıyamıyla düşmana karşı kazandığımız büyük zafer, hem Türk Milletinin askeri kudret ve kahramanlığının tarihte eşine az rastlanır muazzam bir eseri, hem de hürriyet ve bağımsızlık ahdinin ölümsüz bir abidesidir. 30 Ağustos, ülkesi dört bir yandan işgal altına alınarak boyun eğdirilmek istenen Aziz Milletimizin, “Ya İstiklal Ya Ölüm” haykırışıyla dünyanın en büyük sömürge güçlerine karşı verdiği İstiklal Mücadelesini Başkomutanlık Meydan Muharebesiyle kesin bir zaferle neticelendirdiği tarihtir.

99 yıl önce, Zat-Alinizin ve Aziz Milletimizin, yurdumuzun karşı karşıya olduğu her türlü olumsuz şerait içerisinde iken “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolasıyla canları ve kanları pahasına gösterdiği eşsiz fedakârlık ruhu, o zafer gününden bu yana, ülkemizin bağımsızlığına ve milletimizin iradesine kast eden yabancı güçlere, onların destekledikleri terör odaklarına ve işbirlikçilerine karşı verdiğimiz mücadelede ilham kaynağımız olmuştur. Tarih boyunca, gücünü birlik ve kardeşliğinden alan milletimizin mukaddes değerlerini savunma ve yaşatma uğrunda sergilediği topyekûn kenetlenme anlayışını ifade eden Büyük Taarruz Ruhu, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da, karşılaşacağımız zorlukları aşmada en güçlü ilham kaynağımız ve güvencemiz olmaya devam edecektir. Milletimizin bu şan ve şeref gününde, başta Zat-ı Aliniz olmak üzere Kahraman Silah Arkadaşlarınıza, Vatan uğrunda can vererek ölümsüzleşen tüm şehitlerimize ve ebediyete intikal eden şanlı gazilerimize Cenab-ı Haktan sonsuz rahmet diliyor, minnet ve hürmetlerimi arz ediyorum. Ruhunuz şad olsun.”

Çelenk sunumunun ardından Tebrikatların valilik makamında kabul edildi. Programın ardından tören, hükümet meydanı önünde devam etti. Saygı Duruşu yapılması ve istiklal marşının okunmasının ardından, Vali Aydın Baruş, 2. Ordu Komutanlığı ve Belediye Başkanı tarafından halkın ve askeri birliklerin bayramı kutlandı. Türk Silahlı kuvvetleri adına günün anlamı ile ilgili yapılan konuşmanın ardından şiiriler okunarak halkoyunları gösterileri sunuldu. Program 2. Ordu Komutanlığı askeri bandosu eşliğinde yapılan geçit töreninin ardından sona erdi. Geçit törenine Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı katılırken, Askeri Helikopterler de gösteri uçuşu yaparak destek verdi.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz