Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 18-01-2021 18:06   Güncelleme : 18-01-2021 18:06

Malatya’da Tarihi Turizmin Yeni Rotası Ansır Mağaraları

Yazıhan Belediyesi, Yazıhan ilçesine yaklaşık 20 km uzaklıkta buzluk mahallesinde bulanan sarp kayalıklar üzerinde yer alan ansır mağaralarına gezi düzenledi. Düzenlenen gezide Turizmde destinasyon ve rota çalışmaları kapsamında Yazıhan ansır mağaraları yerinde incelendi.

Malatya’da Tarihi Turizmin Yeni Rotası  Ansır Mağaraları

 

Ansır mağaralarındaki medeniyetlerin tarihi gün yüzüne çıkarılarak turizmin yeni rotası olacak. yontma taş devrinden itibaren çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bu mağaralar aslına uygun bir şekilde turizmde yerini alacak. İnceleme gezisine Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, Kültür Turizm İl Müdürü Çetin Şişman, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, İnönü Üniversitesi güzel sanatlar fakültesi dekanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz, öğretim görevlisi Dr. Sevgi Görmüş, belediye meclis üyeleri katıldı. Yazıhan için önemli bir yer olduğunu belirten ilçe Belediye Başkanı Nevzat Öztürk şu açıklamalara yer verdi “Yazıhan Belediyesi olarak ansır mağaralarını ve burada geçmişten bu tarafa yaşayan medeniyetleri,tarihi nasıl gün yüzüne çıkarabiliriz onun için bir uğraşı veriyoruz, bu konuda gerek hocalarımızın gerek kültür turizm müdürümüzün ve gerekse Fırat kalkınma ajansı genel sekreterimizin görüşlerini değerlendireceğiz geçmişten bu tarafa gelen medeniyetler rivayet ediliyor belli bir tarih yok ama uzun yıllar önce M.Ö bile söyleniyor medeniyetlerin yaşandığı Hititlerin, Romalıların, Osmanlı tarihini burada izlerini görmek mümkün ve bizim bulunduğumuz alandaki mezarlıklarda olan yazıtlar var, tarihi eserler var bunları inşallah önümüzdeki günlerde aylarda daha doğrusu gün yüzüne nasıl çıkarırız diye ümit ediyoruz. ben bu vesile ile bizlere eşlik eden hocalarımıza kültür turizm müdürümüze ve FKA genel sekreterimize teşekkür ediyorum burada inşallah medeniyetin tüm izlerini geçmiş medeniyetin tüm izlerini gün yüzüne çıkarırız diye ümit ediyorum” dedi.

Kültür ve turizm il müdürü çetin şişman bakanlık olarak yontma taş devrinden itibaren çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bu mağaraları turizme kazandırmak istediklerini belirterek şöyle konuştu “bakanlığımızın yürütmüş olduğu illerde destinasyonlar tanıtım çalışması kapsamında ilçelerimizde destinasyon olarak değerlendire bileceğimiz yerleri ziyaret ediyoruz. Bugünkü durağımızda Yazıhan Ansır Mağaraları oldu yontma taş devrinden itibaren çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bu mağaralarda neler yapabiliriz turizm le ilgili yapacağımız faaliyetleri nasıl planlarız bunun değerlendirmesi için geldik artı DAP tarafından burada yürütülmekte olan çevre peyzaj düzenlemesi var bunlarında yerinde görme fırsatı oldu bunlardan dolayı da Yazıhan belediye başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. İnşallah bizlerde bakanlık olarak elimizden gelen her türlü desteği verip mağaralarımızı daha tanınır hale getireceğiz ve bu konuda da elimizden geleni yapacağız.’’ dedi

Ebubekir Atilla