Genel
Giriş Tarihi : 15-04-2021 16:05   Güncelleme : 15-04-2021 16:05

Malatya’da Sanayicinin Yeni Sorunu Hammadde

Demir-çelik, plastik, petrokimya gibi Malatya Sanayisinde kullanılan hammaddelerde gecikmeler yaşanıyor. Hammadde teminindeki yaşanan gecikme nedeniyle Sanayiciyi sancılı bir süreç bekliyor.

Malatya’da Sanayicinin Yeni Sorunu  Hammadde

 

Son bir yıldır küresel pandeminin etkisiyle tüm dünyada yaşanan üretim düşüşleri ve lojistik aksamalara artan döviz kuru da eklenince, hammadde ve ara malı tedariki konusunda yaşanan sıkıntılar, imalat sanayini tehdit edecek boyuta ulaştı. Öte yandan, navlun fiyatlarında yüzde 600’lere varan artışlar, tedarik zincirinin üzerinde yarattığı baskı, ithalat ve ihracat yapan firmaların yanı sıra üreticinin de kabusu haline geldi. Hammadde ve ara malında yaşanan fiyat ve tedarik sorunun üretim maliyetlerine getirdiği aşırı yüke dikkat çeken sanayi sektörünün temsilcileri, önlem alınmadığı takdirde önümüzdeki dönemde üretimde ciddi aksamalar olacağı görüşünde.

Pandemi sürecinde ihracatta konteyner sorunu yaşayan Malatyalı sanayiciler bu kez de hammadde kriziyle karşı karşıya. “ Sipariş var, hammadde yok” diyen Sanayici Esnafı yaşanan gecikme ile ticaret potansiyellerinin azaldığını söyledi.

Demir-çelik, plastik, petrokimya gibi Malatya sanayisinde kullanılan hammaddelerin temininde yaşanan gecikmeyi Konteyner sorununa bağlayan Sanayiciler, bu soruna bir an önce çözüm bulunmasını istiyor. Konteyner ve Hammadde fiyatlarında yaşanan akıl almaz yükselişin karşısında üretim yaparak direnmeye çalışan Sanayici Esnafı, destek bekliyor.

Ebubekir Atilla