Röportaj
Giriş Tarihi : 31-03-2021 15:47   Güncelleme : 31-03-2021 15:47

Malatya’da Milli Sporcular Yetişiyor

Spor yatırımlarının artması ile birlikte birçok branşta Milli Sporcu çıkaran Malatya’da, genç yetenekler gün yüzüne çıkarılıyor. Malatya’da gençlerin spora kazandırılması ile birlikte çoğu genç sporu akademik seviyede yaşamının bir parçası haline getiriyor. Bunlardan biri de Nazlı Yaylacı… 

Malatya’da Milli Sporcular Yetişiyor

Malatya’nın genç yeteneklerinden olan Yaylacı oldukça başarılı bir sportif kariyere sahip olmakla birlikte Millilik unvanının yanında okuluna birçok madalya kazandırdı. Yaylacı’nın spora olan yeteneği öğretmenlerinin de gözünde kaçmamıştı. Yaylacı spor hayatına ve kariyerine ilkokul yıllarında jimnastik branşıyla tanışarak başladığını ve bunun ardından da ortaokul yıllarında beden eğitimi öğretmeninin 23 Nisan gibi çeşitli törenlerde kendisine gösterilerde yer vermesiyle başladığını söyledi. Bu hafta Mili Sporcumuz Nazlı Yaylacı ile hoş bir sohbet gerçekleştirdik.

Nazlı Hanım sizi spora bağlayan en büyük faktör nedir, spor ile nasıl tanıştınız?

Sporla ilkokul yıllarında Jimnastik Branşıyla başladım. Severek ve isteyerek, merakla eğitimlerimi ve çalışmalarımı sürdürdüm. ortaokul döneminde Beden Eğitimi Öğretmenim spora olan merakımı görünce 23 Nisan etkinliklerinde yer almamı istedi. Bu benim için mükemmel bir duyguydu. O dönem spora olan duygum meraktan çok aşka dönüştü. 2013 yılında Teakwondo branşı üzerinden kariyer yapmaya karar verdim. İlk olarak ailem ile bu konuyu görüştüm ve onlar olumlu bir şekilde yaklaşarak destekçim oldular.

Milli Sporcu olarak çağrıldığınızda ne hissettiniz?

Zorlu ve disiplinli bir çalışma sürecinin ardından Siyah Kuşak sahibi oldum. Daha sonrasında Siyah kuşak 2. Dan seviyesine ulaştım. Uluslararası maça çağırıldığımı ilk duyduğumda bana sürpriz olmuştu tabi çok Mutlu olmakla beraber çokta heyecanlanmıştım. Acaba nasıl olur nasıl yaparım diye bir stres oldum ama Antrenörlerim, antrenman arkadaşlarım ve en önemlisi ailemin desteği ile fiziksel ve psikolojik olarak en iyi şekilde hazırlandım ve maça o şekilde gitmiştim. Manevi desteğin bir sporcu için çok önemli olduğunu düşünüyorum çünkü aslında her başarı veya her yenilgi düşüncelerde başlıyor.

İlk Milli maçınıza çıktığınızda nasıl hissettiniz?

İlk  milli maça çıktığım zaman orada ülkemiz adına  bulunmak çok gurur verici bir duyguydu . üzerimde büyük bir sorumluluk hissediyordum çünkü hem kendi şahsıma hem ülkem adına dövüştüğüm bir arenada diğer uluslara üstün gelmek amacıyla orada bulunuyordum. Her sporcu gibi benide tatamiye ayak bastığım anda inanılmaz bir heyecan sarmıştı ama o heyecanı tekrardan yaşamak ister misin deseniz direk kabul ederdim çünkü anlatılmaz yaşanır bir duygu.

Sporu Akademik seviyede hayatınızın devamına yayacak mısınız?

Fırat Üniversitesi’nde Beden Eğitimi Öğretmenliğini okuyorum.  Evet, okuduğum bölüm üzerinden yüksek lisans ardından akademisyenlik düşünüyorum. Öğretmenlik benim çocukluk hayalimdi bunun için gayret ediyorum. Şahsen öğretmenliğin benim mesleğim olduğunu düşünüyorum çünkü bildiğimi karşımdakine iyi aktarabiliyorum. Gerek öğrenim hayatımda gerekse spor hayatımda hep paylaşımcı ve girişken bir insan oldum. Bu yönüm ile öğrenciler tarafından sevilen bir öğretmen olacağımı ümit ediyorum.

Sizin gibi genç sporculara vereceğiniz tavsiyeleriniz ne olur?

Spor benim hayatıma birçok şey kattı özellikle okul yıllarımda öğretmenlerim tarafında çevreme örnek öğrenci olarak tanıtıldım. Sporla birlikte statü kazandım, özgüvenim arttı, saygınlık kazandım ve sağlık parametrelerim olumlu yönde etkilendi. Spor beni yalnızca fiziksel ve akademik açıdan değil psikolojik açıdan da çok iyi yerlere taşıdı. Dayanışma, dürüstlük, hoşgörü, saygı gibi birçok değer sporla birlikte geliyor. Tüm insanlara özellikle de kadınlara sporun sağlıklı yaşam bazında önemini vurguluyorum ve kendilerini savunabilmek için de Taekwondo branşını yapmalarını öneriyorum. Tekvando kadınlar ve çocukların kendilerini savunmayı öğrenmek açısından öneme sahip. Spor yapın sağlıcakla kalın.

Ebubekir Atilla’nın Röportajı