Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 00:13
Advert

Advert

Malatya’da Lojistik Sorunu Çalıştay ’da Görüşülecek

“Malatya’da Lojistik Merkez Çalıştayı” İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek. Yarın düzenlenecek Çalıştay ’da iyi bir lojistik yönetiminin sağlanması ve Malatya’nın jeopolitik konumu dolayısı ile Lojistik Merkez kurulmasının gerekliliği noktasında paydaşların görüşlerinin alınacağını belirten Prof. Dr. Gökhan Tuncel, sonuç bildirgesinin hazırlanarak ilgili kurum ve kuruluşlara ulaştıracaklarını söyledi.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-06-2022 08:44
Malatya’da Lojistik Sorunu Çalıştay ’da Görüşülecek

Malatya sanayisinde büyüme potansiyeli, ihracattaki artış ve yatırımcıların Malatya’ya gelişi kent genelinde Lojistik Merkezi ihtiyacını tekrar gündeme getirdi. Bu kapsamda İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından kent genelinde tüm paydaşların buluşacağı  “Malatya’da Lojistik Merkez Çalıştayı” 14 Haziran Salı günü İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenecek.

“Malatya’da Lojistik Merkez Çalıştayı” ile ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulunan İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan Tuncel, ”Çalıştayımızda özel sektörde öne çıkan firmalar, onların temsilcileri, lojistik konusunda ilgili olduğunu düşündüğümüz kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile hep birlikte Malatya’da Lojistik konusu, sorunları, çözüm önerileri ve Lojistik Merkezin gerekli olup olmadığına dair tartışma ortaya koyacaklar. Görüşlerini belirleyecekler, bizler de onları sistematik olarak rapor haline dönüştüreceğiz. Daha sonra ilgili muhatapları kimlerse o kurum ve kuruluşlara bu raporları ulaştırmak istiyoruz. Sistematik bir bilgi üretmek istiyoruz. Özellikle şehirdeki lojistik ile ilgili öne çıkan firmaları, şehrin dinamiklerini bu konuda sürece dâhil etmek istiyoruz. Onlarla beraber lojistik konusunu bütün yönleri ile farklı yönleri ile ele alıp bir rapora dönüştürmek istiyoruz. ” dedi.

“MALATYA JEOPOLİTİK KONUM OLARAK ÖNEMLİ BİR KAVŞAK”

Malatya’nın lojistik noktasında bölgesel olarak önemli bir konumda olduğunu, Çin ile Avrupa arasında başlatılacak olan “Bir Kuşak Bir Yol” projesinde yer alması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Gökhan Tuncel, ”Malatya jeopolitik konumu itibariyle Lojistik konusunda kavşak noktasıdır. Özellikle demiryolu konusunda Doğuya, Akdeniz’e ve Batı illerine giden hat ile 3’lü bir çataldadır. Bu anlamda çok güçlü bir jeopolitik bir konumu var. İkinci olarak da geçmişten günümüze İpekyolu bağlantısı ile düşündüğümüzde Malatya jeopolitik konumu itibarıyla önemli. Bir de son dönemlerde belki bundan sonra daha da öne çıkacak Çin’den Avrupa’ya gidecek olan “Bir Kuşak Bir Yol” projesi var. O projenin içerisinde Malatya’nın da bulunmasının hem Malatya, hem de Türkiye ekonomisine önemli etkileri olacağını düşündüğümüz için böyle bir işe giriştik.” diye konuştu.

“SADECE SANAYİYİ DEĞİL ŞEHRİ DE İLGİLENDİRİYOR”

Malatya’da Lojistik Merkez Çalıştay’ında şehrin sorunları ile ilgili de çözümlerin üretileceğini kaydeden Tuncel, ”Bu Çalıştay her ne kadar sanayiyi ilgilendiriyor gibi görünse de şehri de ilgilendiriyor. Şehir içerisinde yer alan küçük çaplı firmalar da var. Onlar da şehir içerisinde bir taraftan şehrin trafiğine olumsuz etki meydana getiriyorlar. Bir taraftan da gürültü ve görüntü kirliliğine de neden oluyorlar. Bu uygulama yapılırken onlar da dahil edilecek. Konuşulacak konulardan bir tanesi taşıma. Organize sanayi bölgesinde mesai çıkışlarında bir trafik yoğunluğu oluyor. Onların da ele alınması lazım. Bunlar böyle devam edecek mi? Daha farklı bir formatta taşınması mümkün mü? Alternatif taşıma yolları yapılabilir mi? gibi sahadan gelecek farklı görüşler bu anlamda çok önemli olacak. Bundan sonra yapılacak planlamalarda da sahadan gelecek bilgiler, öneriler, sorun tespitleri aslında birçok sorunlu yapıya da bir bilgi sunmuş olacak. Lojistiği sadece yük taşıma ve üretilen ürünü taşıma olarak düşünmemek lazım.” ifadelerine yer verdi.

“ENERJİ KRİZİ İLE İLGİLİ PLAN OLUŞTURULMALI”

Dünya genelinde bir enerji krizinin baş gösterdiğini, bununla birlikte üretim yapan firmaların maliyetlerini düşürülmesi için bir kriz planı oluşturulması gerektiğini aktaran Prof. Dr. Gökhan Tuncel, enerji planı ile ilgili en iyi çözümün demiryolu olduğunu vurguladı. Tuncel, ”Şuan ki duruma göre konuşacak olursak eğer enerji krizi var. Enerji giderleri çok yüksek olduğu için bu da lojistik masraflarını olabildiğince artırıyor. Hem firmaların lojistik maliyetini, taşıma ve depolama maliyetini düşünecek çalışmalar yapılması lazım. Hem de bu enerji krizi ile yeniden karşılaşıldığında bu kriz daha da derinleştiğinde en azından çözüm önerilerinin şimdiden düşünülmesi lazım. Alternatifli planlamalar yapılması lazım.  Demiryolu ulaşımını daha aktif kullanmamız gerekiyor. Kullanabilmek için de altyapı ile ilgili fonksiyonel olarak beklentileri karşılaması gereken faktörler olabilir. Jeopolitik konum olarak iyi bir yerdeyiz, elektrikli tren hattının olduğu bir bölgedeyiz. Enerji maliyetlerini düşüren faktörlerden biri de bu. Üçüncüsü kapasiteyi artırmak gerekiyor. Türkiye’nin bir şekilde çift hatlı raylı sisteme geçmesi lazım. Kaldırmıyor artık kapasite. Kısa vadede olmasa bile orta vadede bu sorunun çözülmesi gerekiyor.  Demiryolu ulaşımını kullanan firmalardan zaten bu yönde öneriler gelecektir.” dedi.  Türkiye’de birçok bölgede Lojistik Merkezi kurulumu ile ilgili uygulamaların başladığını ve bu uygulamalar içerisinde Malatya’nın da olması gerektiğinin altını çizen Tuncel, sanayi potansiyelinin iyi bir lojistik yönetimi ile artacağını söyledi.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Ebubekir AtillaEbubekir Atilla

YORUMLAR