Malatya
Giriş Tarihi : 25-02-2021 20:38   Güncelleme : 25-02-2021 17:41

Malatya’da Kriyoablasyon Uygulaması Yapıldı

​​​​​​​Malatya TÖÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesine bir ilk gerçekleştirildi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Kudret Aytemir ve Doç. Dr. Hikmet Yorgun’un destekleriyle ‘Atriyal Fibrilasyon (AF) tedavisinde Kriyoablasyon’ uygulaması Hastane Kardiyologlarından Doç. Dr. Ertuğrul Kurtoğlu tarafından geçekleştirildi.

Malatya’da Kriyoablasyon Uygulaması Yapıldı

İlimizde ve çevre illerde şuan yalnızca merkezimizde yapılabilen bu işlemin özellikleri Doç. Dr. Ertuğrul Kurtoğlu tarafından şu şekilde aktarıldı. “Atriyal Fibrilasyon (AF) en sık gözlenen kalp ritim bozukluğundan birisidir. AF, genelde yaşlılarda görüldüğü gibi zaman zaman, hiç bir kalp rahatsızlığı olmayan gençlerde de görülmektedir. AF' da kalbin belli düzende çalışmasını sağlayan uyarılarda bir düzensizlik meydana çıkar. Kalbin çalışmasında anormalliklerle kendini belli eder. Kalbin uyarılarının artmasıyla birlikte kalbin elektriksel sisteminde de düzensiz atılımlarla da gündeme gelebilir. Bunun sonucunda kap atım hızında hızlı bir yükselme olur. Tedavi edilmediği takdirde ise kalp büyümesi, kalp yetmezliği ve ritim bozukluğu ve beyne pıhtı atması nedeniyle felç oluşumuna neden olabilir. Hastalık kendini genel olarak şiddetli çarpıntı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, baş dönmesi, zaman zaman bayılma anormal kalp çarpıntısıdır. AF’ nin tedavi hedefleri normal bir kalp ritmini (sinüs ritmi) yeniden kazanmak, kalp hızını kontrol etmek, kan pıhtılarını önlemek ve inme riskini azaltmaktır. Tedavide ilaçlar ve ilaçlara dirençli vakalarda kateter bazlı girişimsel işlemler uygulanmaktadır.”

TEDAVİ YAKMA VEYA DONDURMA SİSTEMİYLE YAPILIYOR

Uygulanan teknik hakkında bilgi aktaran, Kurtoğlu; “Burada dünyada kullanılan iki teknik var. Radyofrekans ablasyon dediğimiz yakma yöntemi ve Kriyoablasyon dediğimiz dondurma işlemi. Biz aldığımız 3 vakada Kriyoablasyon yöntemini kullandık. Bu yöntemde sağ kasıktaki toplardamardan kalbin sağ tarafına girip kateter yardımıyla küçük bir delik açarak kalbin sol tarafına geçiyoruz ve akciğerlerden gelen 4 tane toplardamarın ağızlarını şişirilebilen bir balon vasıtasıyla -45 °C’ye kadar 3-4 dakika boyunca dondurarak elektriksek izolasyon sağlıyoruz. Böylece anormal uyarıların yolu kesilmiş ve AF oluşma riskini azaltmış oluyoruz. İşlem yaklaşık olarak 1.5 saat kadar sürmektedir ve hasta ertesi gün taburcu olabilmektedir. AF tedavisinde girişimsel olarak uygulanan diğer tedavi yöntemi ise Radyofrekans ablasyon yöntemidir. Bu yöntemde yine sağ kasıktaki toplardamardan kalbin sağ tarafına girip kateter yardımıyla küçük bir delik açarak kalbin sol tarafına geçiyoruz ve akciğerlerden gelen 4 tane toplardamarın ağızlarını basınca duyarlı bir kateter yardımıyla +50 °C’ye kadar ısıtarak elektriksek izolasyon sağlıyoruz. Bu yönteme destek olarak olmazsa olmazı 3-boyutlu haritalama yöntemlerini kullanıyoruz. İşlem yaklaşık olarak 2-3 saat sürmektedir. Hasta yine ertesi gün taburcu olabilmektedir ”ifadelerini kullandı.

BÖLGEDEKİ HASTALARIMIZA HİZMET VERMEYE HAZIRIZ

Uygulama yapılan cihazın bölgede tek olduğunu hatırlatan Doç.Dr Kurtoğlu, işlemin uygulanması  hakkında da; “Her iki yöntem de yüksek maliyetli ve ileri işlemler olup tedavi sonuçları açısından benzerdir. Bu işlemler ancak bizim hastanemiz gibi 3. basamak kalp merkezlerinde uygulanabilmektedir. Her iki yöntem için malzeme ve cihaz desteği hastanemizde mevcuttur. Hiçbir ek ücret alınmadan ve SGK/Sağlık Bakanlığının tam desteğiyle gerek Malatya içinden gerekse Malatya dışından gelen hastalarımızın hizmetindedir’’ dedi.

>>> A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)