Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-11-2021 07:09   Güncelleme : 23-11-2021 07:09

Malatya’da Kiralık Ev Var Ama Memura!

İnşaat sektöründeki durgunluk nedeniyle yeni evlenen çiftler kiralık ev bulmakta zorluk çekiyor. Çevreyolunun altında 1200 TL’den başlayan kira ücretleri nedeniyle Asgari Ücret ile geçinen bir aile çevreyolunun üstüne çıkamıyor. Çevreyolu üstünde kiralık evler ise 2 bin TL’den başlayan fiyatlarla adeta dudak uçuklatıyor. Ev kiralamak isteyen vatandaşın karşısına sadece fiyat engeli çıkmıyor. Ev kiralamak için vatandaşa ya Devlet Memuru olma ya da 657’ye tabi bir devlet memurunu kefil gösterme şartı konuluyor.

Malatya’da Kiralık Ev Var  Ama Memura!

Özellikle toplu konutların olduğu ilçelerde kiralardaki artış dikkat çekiyor. Dairelerin sadece memurlara ve kurumsal firma çalışanlarına kiraya verileceği şartı, ev arayanları çileden çıkarıyor. Fahri Kayahan, Çilesiz ve Sancaktar bölgesinde vatandaşların kiralık ev ilanlarından ulaştığı ev sahipleri ile emlakçıların sorduğu ilk soru “Ne iş yapıyorsunuz?” oldu. Bazı emlakçı ve ev sahipleri ise direkt olarak “657’ye tabi devlet memuru olmanız gerekiyor” diyerek daire hakkında bilgi dahi vermedi.

Emlakçılara “Devlet memuru olmazsa vermeyin” diye şart koşan daire sahipleri, ev kiralayacak olanlardan ya devlet memuru olmaları ya da 657’ye tabi bir devlet memurunu kefil göstermeleri isteniyor. Kiralık ev fiyatlarındaki artışın bir diğer nedeni de profesyonel olarak emlakçılık yapmayan kişiler. Ev sahiplerinden 1500-2000 liraya evleri kiralayan bu kişiler, aynı daireyi 1000 lira daha pahalıya ilana koyuyor. Hal böyle olunca vatandaş her ay bir kira ev sahibine bir kira da aracıya veriyor. Emlak sitelerinin denetlenmesi ve kaçak emlakçılık yapan şahıslara yönelik yaptırımların getirilmesini isteyen emlakçılar ise bu konuda dert yanıyor.

HERKES DEVLET MEMURU MU OLMALI!

Ev kiralamaya giderken kapıdan eli boş dönen vatandaşların sitemi, bu kadar da olmaz diyor. Yaklaşık 1 aydır ev kiralamak için kapı kapı gezdiğini söyleyen Ahmet Irmak(24), ” Yaklaşık 30 gündür ev arıyorum. İlanlara bakınca kiralık ev çok. Fiyatlar yüksek olmasına rağmen son çare kiralayalım diyoruz. Tam emlakçıya veya ev sahibine gittiğimizde memur musun diye soruyorlar. Ev kirasını ödeyebileceğimi söylesem de ya memur olacaksın, ya da memur kefilin olacak deniliyor. Şimdi de bu adet çıktı. Memur olmayan sokakta mı kalsın yani. Herkesin devlet memuru olması mı gerekiyor. Bu kadar da vicdansızlık olmaz. Bu konuya el atılmasını istiyoruz.” dedi.

Kiralık evlerin Malatya’da çok olduğunu ancak istenen şartlar nedeniyle ev bulamadıklarını belirten Mehmet Kaya(48) ise,” Bundan birkaç ay önce Malatya’da kiralık ev yok diye şikayet ediyorduk. Şimdi ise kiralık ev var şartları fazla. Ev mi kiralıyoruz kredi mi çekiyoruz belli değil. Ev fiyatları aldı başını gidiyor. Ev sahipleri pandemi dedi, döviz arttı dedi, malımın değeri yükseldi dedi ve fiyatları keyfi şekilde yükseltti. Elinde kontratı olmayan kiracılar mecburen evlerini boşaltmak zorunda kaldı. Başka bir eve yerleşmeye çalıştığımızda ise ya memur olacaksın, ya da memur birini kefil göstereceksin diyorlar. Kendi memleketimizde emaneten yaşıyoruz. Kiralık ev veriliyorsa bile bunun usullerinin, kurallarının denetlenmesi lazım. Serbest piyasa denilerek vatandaş birilerinin eline mahkum edilmemeli. Yetkililerden bu konuda yardım bekliyoruz.” sözlerini kullandı.  

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER