Malatya
Giriş Tarihi : 15-03-2021 17:34   Güncelleme : 15-03-2021 17:34

Malatya’da ilk kez Kayısı Çiçeği Şenliği Düzenlenecek

Türkiye'deki 17 milyon kayısı ağacından yaklaşık 8 milyonuna sahip ve Dünyanın kayısı başkenti olarak nitelendirilen Malatya’da ilk kez Kayısı Çiçeği Şenliği “Hayat Çiçek Açacak” mottosuyla düzenlenecek. Malatya’nın turizm ve yemek kültürünü tanıtma amacıyla kurulan Malatya Gastronomi Turizm ve Tanıtım Derneği tarafından 19-21 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan ‘Kayısı Çiçeği Şenliği’ ile kent turizminin artırılması hedefleniyor.

Malatya’da ilk kez Kayısı Çiçeği Şenliği Düzenlenecek

Malatya Gastronomi Turizm ve Tanıtım Derneği tarafından şehir merkezinde bir otelde gerçekleştirilen toplantıya Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Kırçuval, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Cüreoğlu, Malatya Valiliği Halkla İlişkiler Müdürü Halil İbrahim Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Kerimoğlu, Malatya’da bulunan Otel Müdürleri, Turizm ile ilgilenen STK temsilcileri, Restoran ve Lokanta sahipleri, Turgut Özal Üniversitesi ve İnönü Üniversitesi temsilcileri katıldı.

Gerçekleştirilen tanıtım toplantısında açılış konuşmasını yapan Malatya Gastronomi Turizm ve Tanıtım Derneği Başkanı Zeki Saygı, “Mutfağımızın farkındalığı ve tanıtımı için sınırlı sayıda çok önemli şefler ve mutfak yazarlarımız konuk olarak gelecek. Onlarla çalışmalar yaparak paylaşımlar yapacağız” diye konuştu.

Kentin tanıtımının bu şekilde farklı bir boyutu ile ele alınacağını belirten Dernek Başkanı Zeki Saygı,” Bugün siz değerli katılımcı ve konuklarımızla iki konuda açıklamalarda bulunmak üzere toplandık. Birincisi, bir süredir üzerinde çalıştığımız, kamu ve özel sektör paydaşlarımızın sadece Malatya menfaatleri ve tam bir birliktelikle emek sarf ettiği Malatya Gastronomi,Turizm ve Tanıtım Demeğinin kuruluşu tamamlanmış bulunmaktadır. Bu haberi demeğin asıl sahibi ve kuruluş sebebi olan büyük Malatya ailesine duyuruyor, hepimize hayırlı olsun diyoruz. Malatya Valiliği,Büyükşehir Belediye Başkanlığımız,merkez belediyelerimiz Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyeleri,Fırat Kalkınma Ajansımız,Ticaret ve Sanayi Odamız,Ticaret Borsamız,İlimizin sahip olduğu 2 üniversitemiz İnönü ve Turgut Özal Üniversitemizi, Kültür ve Turizm il müdülüğümüzü, Tarımsal Kırsal Kalkınma ve Destekleme kurumumuzu bu çalışma da tam bir samimiyet ve Malatya hedefinde bir ve beraber bulduk.Buradan teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz. Demeğimizle ilgili bu bilgiyi sizlerle paylaştıktan sonra, bugün değerli Malatya kamu oyuna iletmek istediğimiz ikinci ve önemli açıklamamızda ilk etkinliğimiz konusunda olacak. Zamana karşı yarıştığımız “Kayısı Çiçeği Şenlikleri” ni 19-21 Mart 2021 tarihleri arasında gerçekleştireceğiz. Malatya’da hayatın canlandığı, insanların yeni bir heyecanla tazelendiği yaşam müjdesini gözlemlediği kayısıda çiçek mevsimini,tüm ülkemizle paylaşmayı arzuluyoruz.  “ Hayat çiçek açıyor...” sloganıyla pandemi hassasiyeti ile gerçekleştireceğimiz şenliklerimizle, pandemi döneminin sıkıntılarını yaşayan, gelecek ile ilgili umutlarını sorgulayan insanlarımızın umutlarını yeniden canlandırmalarına katkı sağlamayı başarabilirsek ne mutlu bizlere. Pandemi hassasiyeti nedeniyle bu yıldan önümüzdeki yıllara önce bir iz bırakmak, saflık ve temizlik sembolü bize göre en güzeli olan Kayısı çiçeğini Malatya özelinden basın ,yayın ,sosyal medya aracılığıyla yurt genelinde paylaşmak istiyoruz. Sağlıkla pandemi dönemi bitiğinde biliyoruz ki Malatyamızda hemşehrilerimizle,yurt içi ve yurt dışı misafirlerimizle yeni şenliklerde buluşacağız. Ancak şu dönemde sadece çiçeğimizin rengini ismini bu dönem Malatyasının farklılığını duyurabileceğiz. Mutfağımızın farkındalığı ve tanıtımı için sınırlı sayıda çok önemli şefler ve mutfak yazarlarımız konuk olarak geliyor. Onlarla çalışmalar yaparak sosyal medyadan medya araçlarından paylaşımlar yapacağız. Yaz aylarıyla beraber kontrollü bir açılım ve turizm faaliyeti de tüm ülkemizi bekliyor. Bizde şu dönemde A klas olarak bilinen 20 civarında ulusal ve uluslararası turizm acentesinin üst düzey temsilcileri ile Malatya da buluşuyoruz. Bu kapsamda yine İstanbuldan önemli 5 profesyonel turizm rehberide aramızda olacak. Katkılarından dolayı tüm paydaşlarımıza,emek veren tüm arkadaş ve Malatya dostlarına sonsuz teşekkürlerimiz ve saygılarımızla.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla