Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
03 TEMMUZ Pazar 23:13
Advert

Advert

Malatya’da Hava Ambulans Hizmeti Durduruldu

Sağlık Bakanlığı kur farkından doğan maliyetler nedeni ile Sivas, Çanakkale, Malatya, Bursa ve Afyon'da hava ambulans hizmetlerini durduracağını açıkladı.

Malatya
Giriş Tarihi : 17-06-2022 10:06   Güncelleme : 17-06-2022 15:15
Malatya’da Hava Ambulans Hizmeti Durduruldu

Sağlık Bakanlığı kur farkından dolayı Malatya’nın da aralarında bulunduğu 5 ilde hava ambulans hizmetine son veriyor. Malatya merkezli olarak hava ambulansı hizmeti veren ve 14 yıllık sürede, kırsal kesimdeki acil hastaların yanı sıra uzak ilçelerdeki hasta vatandaşların da sağlık kuruluşlarına en kısa sürede ulaştırılarak tedavi edilmelerine olanak sağlayan helikopterin faaliyeti, geçtiğimiz yıl Ekim ayında durdurulmuştu. Sağlık Bakanlığı'na hizmet veren THK Gökçen Havacılık firmasının, ihale süresinin bitmesine 1,5 yıl kala ihaleden çekilmesi ve  Türkiye genelinde 17 olan hava ambulansı bölgesi sayısı Malatya dahil 5 bölgedeki hizmetin durdurulmasıyla 12'ye düşmüştü.

Temmuz ayında yeniden hizmete alınması beklenen hava ambulansının bölge merkezinin Malatya veya Sivas olmasının gündeme geldiği, ancak bakanlığın bu iki il yerine son anda Elazığ tercihini yaptığı, Elazığ'da bunun için alt yapı oluşturulması için faaliyete geçildiği öğrenildi.

Ebubekir AtillaEbubekir Atilla

YORUMLAR