Malatya
Giriş Tarihi : 19-09-2021 16:53   Güncelleme : 19-09-2021 16:55

Malatya’da Gaziler Günü Kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Sakarya Meydan Muharebesinde göstermiş olduğu üstün kahramanlık münasebetiyle TBMM tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde Mareşallik rütbesiyle birlikte Gazilik unvanı tevcih edilişinin 99. yıldönümü ve Gaziler Günü dolayısıyla Malatya'da tören düzenlendi.

Malatya’da Gaziler Günü Kutlandı

Atatürk Anıtı’nda ilk olarak gerçekleşen törende Vali Aydın Baruş. Ordu Komutanı Org. Metin Gürak, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Malatya Şube Başkanı Halit Ziya Öztürk ve Baro Başkanlığı tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirildi.

Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni ile başlayan etkinlikler Şehitlik ziyareti ve akabinde İl Kongre ve Kültür Merkezindeki programla devam etti.

İl Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programda Lise Öğrencilerinden Ayşegül Aslan ve Ayşe Esen, Vatan ve Bayrak şiirlerini okudu. Okunan şiirlerin ardından protokol konuşmalarına geçildi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Malatya Şube Başkanı İbrahim Cengiz, programda yaptığı konuşmada, 19 Eylül Gaziler Günü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün TBMM tarafından ‘Gazi’ unvanıyla taçlandırıldığı ve Gaziler Gününün bütün Gazilerin şeref günü olduğunu söyledi.

Gaziler Günü programında yaptığı konuşmada Başkan Gürkan, “ Bilindiği gibi Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasından sonra TBMM 1921 yılında 19 Eylül’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hem ‘Gazilik’ unvanı hem de ‘Mareşal’ unvanı vermiştir. Sakarya Savaşı Türk tarihinin önemli bir dönüm noktasıdır. Sakarya Savaşı’na gelinceye dek Türk ordusunun zaman zaman geriye çekildiği ve farklı söylemlerin geliştiği Anadolu’da ve Ankara’da Sakarya Savaşı esnasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözü önemlidir; Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. Bu satıhı bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı kanla sulanmadıkça düşmana terk edilemeyecektir. Nitekim 22 gün 22 gece süren Sakarya Savaşı o dönemde geri çekildi diye algılanan daha sonra Yunan’ında rehavete kapılarak burası bizim doğal sınırımızdır deyip o anlayışla Anadolu’ya yayılan ve daha sonrasında 26 Ağustos’taki Büyük Taarruz ve ilk hedefiniz emriyle düşmanın 9 Eylül’de İzmir’de denize dökülmesi. Yani bu vatan kolay kurtulmadı. Bu anlamda bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle yâd ediyorum. Gazilerimize de sağlık ve huzur diliyorum. Vatan, devlet ve ülkemizin milleti şehitlerimize ve gazilerimize minnettardır” diye konuştu.

Son olarak kürsüye çıkan Vali Aydın Baruş, “İhtiramların en büyüğüne layık olan şanlı gazilerimizin Gaziler Günü’nü tebrik ediyorum. Mukaddes değerler uğrunda mücadele ederek canını ortaya atma fedakârlığını ifade eden gaza anlayışı tarih boyunca Milletimizin sahip olmakla iftihar ettiği en önemli hasletlerden biri olmuştur. Bu haslettir ki, bin yıldır Anadolu topraklarını vatan kılma mücadelemizde bizlere  en önemli rehber ve güç olmuştur. Yüce Allah (c.c.) Hayat Rehberimiz olan Kur’an-Kerim’in Tevbe Suresinde "De ki: Bize iki iyilikten, gazilik ve şehitlikten başka bir şeyin gelmesini mi bekliyorsunuz?" buyurur. Milletimizin bağımsızlık ve özgürlük mücadelelerinde bu ilahi söz daima ilham kaynağı olmuştur. Mukaddes değerlerimizi yaşatmak uğrunda, en değerli varlığı olan canını ortaya koymayı ifade eden “Ölürsem şehit, kalırsam gazi” anlayışı Milletimizin en önemli şiarı olmuştur.  Gazilik payesi; vatan, millet, bayrak, din ve namusunu korumak uğrunda, şehit olma arzusuyla vücudunu siper ederek mücadele ederken yaralanmış olan kahramanlara verilen yüce bir makamdır. Bu şanlı mertebeye erişen gazilerimiz Büyük Milletimizin nezdinde daima müstesna bir yere mazhar olmuşlardır.” dedi.

Vali Baruş konuşmasının devamında,” Şehitlerimizin ve gazilerimizin bizlere mirası olan vatan topraklarına sahip çıkmak, bağımsızlık ve özgürlük irademizi hiçbir güç karşısında çiğnetmemek en önemli vazifemiz olmalıdır. Gaziler Günü vesilesiyle, rahmet-i Rahmana erişen gazilerimizi ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Hayatta olan tüm gazilerimizi şükran ve minnetle yâd ediyor, kendilerine sağlıklı ömürler diliyorum. Allah (c.c) bizleri şehitlerimizin ve gazilerimizin yolundan ayırmasın, bizlere gazi ve şehit olma şuurunu nasip etsin. Siz kıymetli gazilerimize, saygıdeğer şehit ailelerimize ve tüm katılımcılara hürmetlerimi arz ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

>> A.Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla