Malatya
Giriş Tarihi : 30-11-2021 16:08   Güncelleme : 30-11-2021 16:08

Malatya’da Ekim Ayında 2 İşçi Hayatını Kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Ekim ayı iş cinayetleri raporunu yayımladı. Rapora göre Ekim ayında en az 165, yılın ilk on ayında ise en az bin 853 işçi hayatını kaybetti. Malatya’da ise hayatını kaybeden işçi sayısı 2 oldu.

Malatya’da Ekim Ayında 2 İşçi Hayatını Kaybetti

Asgari ücret tartışmalarının başladığı hatırlatılan raporda, iktidarın medyada 3 bin 500 ve 3 bin 800 civarında ücret dillendirerek seçim kozu olarak kullandığı belirtildi. İşçi örgütlerinin asgari ücret taleplerini dillendirmeye başlandığı ifade edilen raporda, “İşçi sağlığı ve iş güvenliği mücadelesi açısından asgari ücret mücadelesi önemli bir başlık. Sağlıklı, yeterli, dengeli beslenme ve sosyal yaşamın idamesi sağlığımız için olmazsa olmaz” denildi.

Raporda, 2021 yılının ilk on ayında en az bin 853 işçinin hayatını kaybettiği vurgulandı. Hayatını kaybeden işçinin 145’inin ücretli, 20’sinin ise kendi hesabına çalıştığı belirtilen raporda, yaşamını yitirenlerin 16’sının kadın olduğu ifade edildi. 5 göçmen işçinin yaşamını yitirdiği açıklanan raporda, iş cinayetlerinin en çok inşaat, ticaret, tarım sektörlerinde yaşandığına dikkati çekildi. İşçi ölümlerinin en fazla pandemi nedeniyle olduğunu vurgulandı.

Raporda 2 çocuk işçinin yaşamını yitirdiği belirtilirken, 51 işçinin ise 51 yaş ve üzerinde olduğu kaydedildi.  Rapora göre iş cinayetlerinin en fazla yaşandığı iller ise sırasıyla İstanbul, Kocaeli ve Antalya olarak açıklandı.

15 ölüm İstanbul’da; 8 ölüm Kocaeli’de; 7 ölüm Antalya’da; 6’şar ölüm Ankara, Bursa, Samsun ve Zonguldak’ta; 5’er ölüm İzmir, Konya, Rize, Sakarya, Şanlıurfa ve Uşak’ta; 4’er ölüm Çorum ve Eskişehir’de, 3’er ölüm Adana, Batman, Erzurum, Hakkari, Kayseri, Kütahya, Mersin, Tekirdağ ve Trabzon’da; 2’şer ölüm Aydın, Balıkesir, Bingöl, Çanakkale, Düzce, Giresun, Isparta, Malatya, Manisa, Muğla, Niğde, Tokat ve Bulgaristan’da; 1 ölüm Adıyaman, Afyon, Bartın, Bolu, Denizli, Elazığ, Gaziantep, Gümüşhane, Hatay, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kırıkkale, Nevşehir, Ordu, Siirt, Sivas, Tunceli, Van, Çin ve Gana’da meydana geldi…

>> Ebubekir Atilla