Eğitim
Giriş Tarihi : 19-10-2021 07:03   Güncelleme : 19-10-2021 07:03

Malatya’da Deprem Sonrası 76 Yeni Okul Yapılıyor

24 Ocak depreminin izleri Malatya’da silinmeye devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve hayırsever işadamları tarafından yaptırılacak 76 yeni okulun tamamlanması halinde yeni eğitim öğretim yılında tekli eğitime geçileceğini söyleyen Ak Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Malatya’da ihtiyaç duyulan 20 okul için hayırsever işadamlarına çağrıda bulundu

Malatya’da Deprem Sonrası 76 Yeni Okul Yapılıyor

Ak Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Malatya’ya yapılan eğitim yatırımları ve devam eden çalışmaları değerlendirdi. 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen Malatya’da vatandaşların konut ihtiyaçlarına hızlı cevap verildiğini belirten Milletvekili Çakır, öte yandan eğitim alanında da yaraların büyük ölçüde sarıldığını söyledi. Depremin eğitime etkisinden bahseden Çakır,” Elazığ merkezli 6,8 şiddetindeki depremin en çok etkilediği kentlerden biri de Malatya oldu. Kadim şehrimizde depremzede vatandaşlarımızın yaralarını hızlıca sarıp devletin varlığını en güçlü şekilde gösterdik. Şehrimizin genelinde hasar gören okullardan 26’sı yıkıldı ve 37 okul ise ağır hasar gördü. Bu kapsamda Malatya’da depremlerden etkilenen 31 okul ve 4 yapının projeleri tamamlanarak, güçlendirme çalışmaları büyük oranda bitirildi. Depremin hemen ardından şehrimizde 76 yeni okul yapımına başlandı. Bu okulların yapılarının tamamlanması halinde inşallah önümüzde eğitim öğretim yılında şehrimizde tekli eğitime geçilmesi planlanıyor.” dedi.

Kent genelinde 20 yeni okula ihtiyaç duyulduğunu ve bu hususta Malatyalı İşadamlarına çağrıda bulunan Çakır,” Elazığ depreminin ardından Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde birçok kentte çeşitli büyüklüklerde yüzlerce deprem meydana geldi. Bu depremlerle birlikte Malatya'da birçok okulda ağır hasar oluştu. Hasar tespiti tamamlanan 63 okuldan 26'sı yıkılırken, 37'sinde ise güçlendirme çalışması yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, belediyeler ve hayırseverlerin de desteği ile şehrimize 76 yeni okul kazandırılıyor. Deprem sonrası telefon açtığımızda işadamlarımız memnuniyetle dediler ve her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ahmet Çalık, Vahap Küçük, Mehmet Ali Aydın, Aselsan, Mercan, Rıdvan Mertöz, Şenol Erdoğan, Mehmet Erdoğan, Sabri Günata, Ak Mercanlar, Güngör Tarım, Yusuf Kenan Küçükaslan, Mehmet Zorlu, Bayram Kzıılaslan, Güney Yahyaoğlu, Ersan Petrol, Akyüz Madencilik, Mehmet Altun ve TOBB’a deprem yaralarını sararken bize vermiş oldukları destekler için de teşekkür ediyorum. Halen 20’ye yakın okul ihtiyacımız var. Bu okul ihtiyacı için Malatyalı Hayırsever İşadamlarımızın da desteklerini esirgemeyeceklerini ve bu kadim memlekete vefa borçlarını ödeyeceklerini düşünüyorum.” diye konuştu.

Ebubekir Atilla