Malatya
Giriş Tarihi : 03-08-2012 15:48   Güncelleme : 03-08-2012 15:48

Malatya'da Cuma hutbesinde zekat islendi

Malatya'da Cuma hutbesinde zekat vermenin önemli oldugu belirtilip, “Zekat gibi yardimlasma sayesinde sosyal güvenlik ortami meydana gelir. Ekonomik büyümeye büyük ölçüde katki saglar” denildi.

Malatya'da Cuma hutbesinde zekat islendi

Malatya Müftülügü tarafindan hazirlanan Zekat konulu Hutbe Cuma‘da okundu. Zekatin sözlük manasinin temizlik, bereket ve çogalmak anlamlarina geldiginin belirtildigi hutbede, “Islam fikhinda ise; “Belli bir malin, belli bir bölümünü Allah rizasi için belli kimselere vermektir. Zekat Islamin bes temel esasindan birisi olmakla beraber, Kur’ an ve sünnet de bu ibadet namazla birlikte siklikla anlatilmistir. Nitekim hutbemin basinda okudugum ayet-i kerimede Allah-u Teala (C.C) söyle buyurmustur: 'Iman edip yararli is yapanlar, namazi kilip zekat verenler var ya onlarin mükafatlari Rab'leri katindadir. Onlara korkuda da yoktur, onlar üzüntü de çekmezler.'
Zekat, geçici olan mali, kalici yapmanin en güzel yoludur. Kisinin dünyada elde ettigi mallarin tamami, ya harcanip yok olacak veya mirasçilarina kalacaktir. Yalniz, Allah yolunda harcadiklari zayi olmayacak; bu dünyada kalmayip ebedi olacaktir. Nitekim Sevgili Peygamberimiz, 'Insanoglu ‘malim, malim’ der durur. Halbuki senin malin; sadece yiyip tükettigin veya giyip eskittigin, ya da sadaka olarak verip kalici yaptigindir' buyurmustur” ifadelerine yer verildi.
“Zekat vermenin karsiligi dünyada huzur, bolluk, bereket, ahirette ise basta Allah’in rizasini kazanmak ve cennettir. Zekati vermeyen Müslümanlar kazandiklarinin bereketini göremezler. Peygamberimiz (s.a.s) bir hadis-i seriflerinde: “Her sabah iki melek yeryüzüne iner ve biri ‘Allah’im, Senin yolunda harcayana, harcadiginin yerine yenilerini ver!’, digeri ise, ‘Allah’im, cimrilik yapip vermeyenlerin mallarini telef et’ diye dua eder” buyurmuslardir.
Bir kisinin zekat vermekle mükellef olmasi için Müslüman, akilli, ergenlik çagina erismis ve hür olmasi; borcundan ve temel ihtiyaçlarindan fazla nisap miktari mala sahip olmasi gerekir.
Zekatin yaninda diger bir mali ibadet ise dilimizde fitre seklinde söylenen sadaka-i fitir’ dir. Sadaka-i fitir (fitir sadakasi) Ramazan ayinin sonuna yetisen ve asli ihtiyaçlarindan baska en az nisab miktari bir mala sahip bulunan her müslümanin vermesi gereken vacib bir sadakadir. Ancak Ramazan ayi içerisinde de verilebilir. Hatta fakirlerin bayram ihtiyaçlarini karsilamalari için bayramdan önceki günlerde verilmesi daha iyidir” denilen Hutbe’nin son bölümünde de sunlar belirtildi:
“Kisaca ifade etmek gerekirse, zekat ibadeti, Islam’in temel sartlarindan biridir. Kuran ve sünnette çogu yerde bu ibadete özel bir önem atfedilmis, ve namazla birlikte siklikla zikr edilmistir. Zekat ahlaki ve sosyal yönü de ön plana çikan bir ibadettir. Toplum bireyleri arasinda ekonomik farkliliklarin uçuruma dönüsmesini önleyen bir yapiya sahiptir. Insanin bencillik, cimrilik, asiri mal hirsi gibi olumsuz yanlarini törpüler, cömertlik damarlarini costurur, hayir hasenat kapilarini açar. Mülkiyeti saglamlastirir. Yardimlasma sayesinde sosyal güvenlik ortami meydana gelir. Ekonomik büyümeye büyük ölçüde katki saglar.”