Malatya
Giriş Tarihi : 09-11-2021 16:38   Güncelleme : 10-11-2021 00:26

Malatya’da Bina Çöktü

İnönü Caddesi Sıtmapınarı üzerinde tadilat yapıldığı iddia edilen 60 yıllık 2 katlı bina çöktü.

Malatya’da Bina Çöktü

İnönü Caddesi Sıtmapınarı üzerinde tadilat yapıldığı iddia edilen 60 yıllık 2 katlı bina çöktü. Arama-kurtarma çalışmaları sırasında 2'si ağır 13 kişi yaralı kurtarıldı.
 

17.18'de 8 kişi enkaz altından çıkarıldı. Enkaz çalışmalrı devam ediyor. AFAD İl Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi iİtfaiye Daire Başkanlığına bağlı ekipler enkaz araştırma çalışmalarını devam ettiriyor. 

17.23'te  enkaz altından çıkarılan 8 kişiden 3 kişinin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

17.33'te Malatya Valisi Aydın Baruş enkaz altında 20 kişinin olabileceği bilgisini paylaştı.

17:47 İl Sağlık Müdür Recep Bentli, enkazdan çıkarılan kişi sayısının 10'a çıktığını söyledi. Çöken binanın üst katında bir Kıraathanenin olduğunu kaydeden Bentli, tahminen 20 ila 25 kişinin enkaz altında kalmış olabileceğini belirtti. Yaralılardan 2'snin orta, 8'inin ise iyi olduğunu söyledi. 

Görgü Tanığı Barış Korkmaz: Yaşanan göçükten yaklaşık bir saat önce o bölgede olduğunu söyledi. Alt kattaki bir işyerinde tadilatın olduğunu belirtti. 

18:06 Enkaz altından 3 kişi daha çıkarıldı. 

18:07 CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba; " Eski yığma bir bina. Altında işyerlerinin olduğu bir bina. Umarım can kaybı yaşanmadan atlatırız. Bu olay da bize şunu gösterdi. Deprem yaşanmadan binaların güçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Depremden etkilenen bir bina olduğunu düşünüyorum. Kolon kesildiğini gösteren bit teknik rapor yayınlanmadı. Net olarak bir bilgi yok elimizde." dedi

AFAD, Malatya İnönü Caddesi'nde çöken 2 katlı binanın enkazından 14 kişinin yaralı olarak çıkartıldığını açıkladı. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Malatya’da bir binada meydana gelen göçük nedeniyle oluşan enkaz sonrası arama-kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Devletimiz tüm imkanlarıyla ve kurumlarıyla bölgededir. Göçükten etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Duamız, kalbimiz Malatyalı kardeşlerimizle” ifadelerine yer verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Malatya merkezde bir binanın çökmesi sebebiyle 13 kişi yaralandı. Yaralıların tedavisi hastanelerimizde devam ediyor. Olay yerinde 28 ambulans ve 2 UMKE ekibi görevlendirilmiştir. Geçmiş olsun Malatya. Yanınızdayız” ifadelerini kullandı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından da konu ile ilgili yapılan açıklamada ilgili binada tadilat yapılacağına dair bir başvurunun veya ihbarın ulaşmadığı belirtildi. Tadilat söylentilerinin ardından bir iddia daha ortaya atıldı. Çöken binanın 24 Ocak 2020’de yaşanan Sivrice depreminde ağır hasar gördüğü iddia edildi.

Yürütülen çalışmalar ile ilgili açıklamada bulunan Vali Aydın Baruş, “İlimiz merkez İnönü Caddesinde iki katlı bir binada 16.30 sıralarında bir çökme meydana geliyor. Bu çökme sırasında üst katta bulunan kahvehanede olay yerinde bulunan vatandaşlarımız tarafından verilen bilgilere göre yaklaşık 15 kişi var. Yine binanın alt katında bir çalışma, tadilat var. Tadilatta çalışanların da iki kişi olduğu ve tavuk satışı yapan iş yerinde çalışanların kendi çabasıyla binadan ayrıldığı iddia ediliyor. Şu ana dek enkazdan 13 kişi sağ olarak kurtarıldı. 3 vatandaşımız kendi çabaları ile çıktığı için herhangi bir tedaviye ihtiyaçları yoktu. Hastaneye intikal ettirilen vatandaşlarımızdan 3 kişi taburcu oldu. 2 vatandaşımızın akciğerlerinde kanama olduğu için yoğun bakıma yatırıldı ama hayati tehlikeleri bulunmuyor. Diğer vatandaşlarımızda hafif yaralı ve tedavileri devam ediyor. Dolayısıyla şu an da kurtarılanlar arasında hayati tehlikesi olan kimsenin bulunmadığını söyleyebiliriz. Arama-Kurtarma çalışmaları devam ediyor. Arkadaşlarımız bir kişiden ses aldıklarını ifade ettiler. Ona ulaşmaya çalışıyorlar. Verilen sayılara göre enkaz altında çok fazla kişi olmadığını tahmin ediyoruz. Ama titizlikle çalışmalarımız devam ediyor. Vatandaşlarımızdan ricamız; lütfen olay yerinden uzak dursunlar. AFAD ekiplerimiz, itfaiye ekiplerimiz bu çalışmalarda sessizliğe ihtiyaç duyuyorlar. Sevindirici olan şu ki; şu ana kadar hayatını kaybeden vatandaşımız yok. Gece vakti olmakla birlikte yeterli aydınlatmamız var ve ekiplerimiz yeterli seviyede. Elazığ, Tunceli, Diyarbakır gibi illerimizden de takviye AFAD ekipleri destek olarak geliyor, bir kısmı ulaştı. Malatya’mıza geçmiş olsun diyorum. Yaralı olan vatandaşlarımıza Allah’tan şifa diliyorum” dedi.

Vali Aydın Baruş, ayrıca binanın 24 Ocak depreminin ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz ekiplerince yapılan çalışmalar ve incelemeler neticesinde çöken binanın hasarsız olarak belgelendirildiğini söyledi. Binada tadilat çalışması yürütüldüğü, bu tadilat çalışmasından dolayı bir deformasyon oluşup oluşmadığı ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığın soruşturmayı yürüttüğünü söyledi.

 

Enkazdan çıkarılan vatandaşların listesi:

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklmada şu ifadelere yer verildi: “Battalgazi İlçemize bağlı, Sıtmapınarı Semtinde bulunan, İnönü Caddesi üzerinde yer alan 2 katlı iş yerinin 09.11.2021 tarihinde saat 16.51' de çöktüğü bilgisi olaydan kısa bir süre sonra Büyükşehir Belediyemizin Çağrı Merkezi’ne iletilmiştir. Olay yerine 16.53'te ulaşan itfaiye ekiplerimiz, enkaz altından ilk etapta çıkarılan 4 vatandaşımızı, sağlık ekiplerine teslim etmiş, arama kurtarma çalışmalarına devam etmiştir. 16. 55’te olay yerine gelen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan, arama kurtarma çalışmalarını yakından takip etmiş, enkaz alanında gerekli koordinasyonun oluşmasını sağlamış ve kamuoyunun doğru bilgilendirmesi için bir an olsun çalışmaların başından ayrılmamıştır. Büyükşehir Belediyemizin iş makinaları ve araçlarıyla enkaz alanında çalışmalarını sürdüren 150 kişilik İtfaiye Acil Arama Kurtarma birimi ekiplerimiz 9 vatandaşımızı daha yaralı şekilde kurtararak olay yerine intikal eden sağlık ekiplerine teslim etmiştir. Saat 17.05 itibariyle bir yandan arama kurtarma bir yandan enkaz kaldırma çalışmalarına devam eden ekiplerimiz toplamda 13 kişinin enkazdan sağ bir şekilde çıkarılmasını sağlamıştır. Olay yerinde görev yapan MASKI, Park Bahçeler Dairesi, Çevre Daire Başkanlığı ekiplerimiz enkaz kaldırma çalışmalarına yardım ederken, Zabıta Daire Başkanlığı'na bağlı ekiplerimiz can ve mal güvenliği alarak enkaz alanında yaşanabilecek olumsuzluklarla ilgili gerekli önlemleri almıştır. Olaydan 25 dakika sonra BELSOS Şirketimiz enkaz alanına gelerek, arama kurtarma çalışmalarına katılan tüm ekiplere ve yakınlarının durumunu merak eden çevredeki vatandaşlarımıza su ve yemek ikramında bulunmuştur.  Tüm bu yaşananlar sırasında Büyükşehir Belediye Başkanımızı iki kez arayarak olayın başından itibaren yakın ilgilerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, bakanlarımıza, milletvekillerimize ve geçmiş olsun dileklerini sunan ülkemizin tüm vatandaşlarına şükranlarımızı sunuyor, bir daha bu tür hadiselerin yaşanmamasını temenni ediyor, tüm şehrimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Çöken binada gerçekleştirildiği öne sürülen tadilat çalışmalarının ruhsat ve gerekli izinler ölçüsünde yapılıp yapılmadığı, çökmeye sebep olan ihmallerin olup olmadığı yönünde adli soruşturmanın yanında kendi soruşturmalarımızı ilgili ilce belediyesiyle birlikte başlatmış olduğumuzu belirterek, süreci yakın bir şekilde takip ettiğimizi önemle bildiriyoruz. Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak, yaşanan bu üzücü olayda şu ana kadar can kaybı yaşanmaması için büyük çaba sarf eden tüm ekiplere teşekkür ediyoruz. Olay anından en kaz kaldırma işlemlerinin devam ettiği şu sürece kadar Büyükşehir Belediyemiz ile ortak çalışan devletimizin tüm kamu kurum ve kuruluş görevlilerinin özverili yardımlarını saygıyla karşılıyor, teşekkür ediyoruz.”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Malatya’da bir binanın çökmesi sonucu vatandaşlarımızın yaralandığını üzülerek öğrendik. Devletimiz tüm kurumlarıyla arama-kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Göçükten etkilenen tüm Malatyalı kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Geçmiş olsun Malatya” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Malatya Valisi Aydın Baruş ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Malatya'da bir binada meydana gelen göçük olayı ve enkazda devam eden arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı.
Devletin bütün imkanları ve kurumlarıyla vatandaşlarının yanında olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, olaydan etkilenenlere geçmiş olsun dileklerini ileterek, yaralılara acil şifa temennisinde bulundu.

AFAD tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Malatya'da yıkılan bina enkazında arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Malatya, Elazığ, Tunceli, Diyarbakır, Kahramanmaraş illerinden olay yerine ulaşan AFAD ekipleri ile itfaiye, UMKE ve STK’lardan toplam 264 personel enkazda görev yapıyor. Gelişmeleri takip ediyoruz” denildi. 

Arama kurtarma çalışmalarını takip eden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, tüm ekiplerin yoğun ve uyumlu bir şekilde çalışmalarına devam ettiğini söyledi. Gürkan, “Şu ana kadar 11 kişi enkaz altından sağ salim çıkartılmıştı. 3 vatandaşımız da kendi gayretiyle çıktığını ifade ettiler. Geride enkaz altında kalan vatandaşımızın sayısını net olarak bilmiyoruz. Ama ilgili arkadaşlarımız şu anda yoğun bir şekilde enkazın kaldırma çalışmalarını yürütüyor. Temennimiz enkaz altında vatandaşımız varsa onların da sağ salim çıkartılmasıdır. Maddi hasarlar telafi edilir. Cana bir şey gelmemesini temenni ediyoruz. Şimdiye kadar enkaz altında çıkarılan vatandaşlarımızın da hayati tehlikesinin olmadığını ilgili sağlık kuruluşlarından bu şekil bilgiler geldi. Temennimiz enkaz altında vatandaşımız varsa sağ salim çıkartılmasıdır diyorum. Hemşehrilerimize geçmiş olsun” diye konuştu. 

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı: “(Malatya’da çöken bina) Değerlendirmeler tadilatın neden olabileceği yönünde”
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Malatya’da çöken iki katlı binayla ilgili 3 kişinin gözaltına alındığını belirterek, “Ulaşılamayan bir kişi yok” dedi. Gözaltına alınanlar arasında  enkazdan hafif yaralı olarak çıkarılan ve binanın alt katında bulunan tavuk mangal restoranını yandaki boş dükkanla birleşitirrmek için tadilat başlatan ve başlattığı tadilatla binanın yıkımına neden olduğu iddia edilen işyeri işletmecisi H.D.’de yer aldı. 

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Malatya il merkezinde 09/11/2021 tarihinde İnönü Caddesi'ndeki iki katlı bir binanın zemin katında yapılan tadilat nedeniyle meydana gelen göçükle ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır. Olayla ilgili olarak bilirkişiler tarafından gerekli incelemeler yapılmış olup, toplanan deliller itibariyle izinsiz tadilat yaptırıldığı anlaşılmıştır. Söz konusu tadilatı yaptıran iş yeri sahibi ve 3 çalışanı gözaltına alınmıştır. Soruşturma çok yönlü olarak titizlikçe sürdürülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Malatya’ya gelen İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, enkaz bölgesine gelerek çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çataklı, olayın hemen ardından itfaiye, AFAD ve UMKE ekiplerinin hızlıca olaya müdahale ettiğini söyledi. Enkazdan çıkarılan yaralı vatandaşların ambulanslarla kentteki hastanelere kaldırıldığını ifade eden Bakan Yardımcısı Çataklı, “Şuana kadar yapılan tespitlerde binada 21 kişinin bulunduğu tespit edildi. Bunlardan 8’i kendi imkanları ile enkazdan çıktı, diğer 13 kişi de hastanelere kaldırıldı. Bu 13 şahsın ise 8’i taburcu edildi. 5 vatandaşımız hastanede bunlardan birinin tedavisi yoğun bakımda sürüyor. Hastanedeki yaralılarımızın da hayati riski yok. Şuan bize ulaşan herhangi bir kayıp bilgisi yok. Ama her türlü ihtimali düşünerek kontrollü şekilde enkazı kaldırıyoruz. Zaman zaman gerek köpeklerle gerekse teknik cihazlarla kontrollü şekilde enkaz kaldırma sürüyor.” ifadelerini kullandı.

Çöken binanın altında 3 işyerinin üstünde ise bir işyerinin bulunduğunu belirten Çataklı, “Giriş kattaki bir işyerinde tadilat olduğunu biliyoruz. Şuan ki değerlendirmeler bu duruma bu tadilatın yol açtığı. Bunla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımız da soruşturma başlattı. En son 3 gözaltın yapıldı diye biliyoruz, olayın da detayları soruşturma sonucunda çıkacaktır. Tüm Malatyalılara geçmiş olsun diyoruz. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Tek sevindirici taraf şuan da bir can kaybının olmaması” şeklinde konuştu.

Bakan Yardımcısı Çataklı, olayın ardından 7 ilden toplam 263 personelin Malatya’ya geldiğini de belirterek enkaz kaldırma çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi.

Göçüğe izinsiz tadilat neden olmuş
Öte yandan 2 katlı binanın çökmesinin ardından Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlattı. Savcılıktan yapılan açıklamada “İki katlı bir binanın zemin katında yapılan tadilat nedeniyle meydana gelen göçük ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından soruşturma başlatılmıştır. Olayla ilgili bilirkişiler tarafından gerekli incelemeler yapılmış olup, toplanan deliller itibariyle izinsiz tadilat yaptırıldığı anlaşılmıştır. Söz konusu tadilatı yaptıran iş yeri sahibi ve 3 çalışanı gözaltına alınmıştır. Soruşturma çok yönlü olarak titizlikle sürdürülmektedir” denildi. 

AFAD tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Malatya'da çöken bina enkazında AFAD, itfaiye, UMKE ve STK'lardan toplam 447 personel ile yürütülen arama kurtarma çalışmaları sonucunda 13 vatandaşımıza yaralı olarak ulaşılmıştır. Enkazda çalışmalar kontrollü olarak sürdürülmektedir” denildi.

>>Ebubekir ATİLLA