Eğitim
Giriş Tarihi : 13-09-2021 16:34   Güncelleme : 13-09-2021 16:34

Malatya’da 70 Okul Yapılacak

Bu eğitim öğretim yılında yaklaşık 70 okul binasının inşa edilmesi için çalışmalara başladıklarının altını önemle çizen Vali Aydın Baruş, “Bazı okullarımız inşaat aşamasında, bazı okullarımız ihale aşamasında, proje çalışmaları ya da imar çalışmaları devam eden okullarımız var. Okullarımızın yapımını süratle tamamlayarak inşallah öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi; özel derslikleri, laboratuvarları ve atölyeleri ile donanımlı okullara kavuşturacağız.” dedi

Malatya’da 70 Okul Yapılacak

2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı, Yeşilyurt Niyazi Mısri İlkokulunda düzenlenen törenle başladı.  Düzenlenen programda, geçtiğiminiz yıl pandemi nedeniyle öğrencilerin uzun süre eğitim ve öğretimimden geri kaldığı vurgulanarak başarılı bir yıl geçirilmesi temennisinde bulunuldu.  Eğitim yılının açılışında konuşan Vali Aydın Baruş okulların güvenli olduğunun altını çizerek velilerin gönül rahatlığı içinde çocuklarını okula gönderebileceklerini söyledi.  Vali Baruş, Malatya olarak, 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılında; 691 resmi ve 125 özel okulda olmak üzere toplam 7 bin 784 derslikte, 13 bin127 Öğretmen ve 168 bin 918 öğrencimizle eğitime başladıklarını ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü. “Bugün dünyadaki ülkeler arasındaki gelişmişlik sıralamasına baktığımızda, insan kaynağını en iyi şekilde eğiten ve yetiştiren ülkelerin ekonomik ve sosyal anlamda en ön sıralarda yer aldığını görüyoruz. Milletler arasındaki medeniyet yarışında milletleri öne çıkaran ve lider yapan en önemli unsurun eğitimli insan kaynağı olduğunu rahatlıkla görebiliriz. İnsan kaynağının nitelikli hale getirilmesi, bu insan kaynağının eğitim sayesinde ahlak ve zekâ bakımından olgunlaşması, böylece toplumdaki maddi ve manevi kalkınma heyecanının ve geleceğe ilişkin umutların korunmasında eğitimin vazgeçilmez bir önceliğe sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitim hayatını devam ettirdiği ilim ve irfan yuvalan olan okullar bu manada milletimizin geleceğinin inşa edildiği mekânlardır. Okullarda bir yandan geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı çağın gereklerine uygun bilgilerle donatırken, diğer yandan onların insani değerler, milli ve manevi hasletlerle yetişmelerini temin etmek gerekir.

YENİ NESİLLER ÜZERİNDE SORUMLULUKLARINIZ VAR

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün okullarla ilgili şu veciz sözleri bu önemi açıkça vurgulamaktadır. "Okul genç beyinlere; insanlığa hürmeti, millet ve memleket sevgisini, şerefi, bağımsızlığı öğretir. Bağımsızlık tehlikeye düştüğü zaman onu kurtarmak için takip edilecek en uygun, en güvenli yolu öğretir. Memleket ve milleti kurtarmaya çalışanların aynı zamanda mesleklerinde birer namuslu uzman ve birer bilgin olmaları lazımdır. Bunu sağlayan okuldur. Değerli Öğretmenlerimiz, Eğitimin bir önemli yönüne daha dikkatinizi çekmek istiyorum. Çocuklarımızı ve gençlerimizi bir yandan müfredat programında yer alan konularda aydınlatarak gelecekteki sınavlara hazırlarken, diğer yandan onları fikirleriyle şahsiyet kazanabilen insanlar olarak da yetiştirmekle mükellefiz. Başöğretmen Atatürk; Öğretmenler! Cumhuriyet sizden fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmenizi ister." derken yeni nesiller üzerindeki sorumluluğunuzu sizlere hatırlatmaktadır”  ifadelerine yer verdi.

YENİ OKULLAR YAPIYORUZ, ESKİ OKULLARIMIZI YENİLİYORUZ

Okullarımızın, çocuklarımızın daha sağlıklı ve rahat bir ortamda eğitime ulaşabilmesi için; eski okul binalarının yenilenmesi ve güçlendirilmesi, sabahçı ve öğlenci olarak ikili eğitim veren okullarımızın gün boyu eğitim verebilmesi amaçlarına yönelik olarak yeni okul binalarının inşa edilmesine çalışıyoruz. Bu kapsamda; bu eğitim öğretim yılında yaklaşık 70 okul binasının inşa edilmesi için çalışmalara başladık. Bazı okullarımız inşaat aşamasında, bazı okullarımız ihale aşamasında, proje çalışmaları ya da imar çalışmaları devam eden okullarımız var. Okullarımızın yapımını süratle tamamlayarak inşallah öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi; özel derslikleri, laboratuvarları ve atölyeleri ile donanımlı okullara kavuşturacağız. Öğrencilerimizin derslerini aldığı okul binaları yanında, spor, sosyal ve kültürel faaliyetlerini rahatça yapabileceği alanların artırılması için de çalışmalar yapıyoruz. Yeni okul binalarımızın ve diğer eğitim tesislerinin inşa edilmesinde katkı sunan Sayın Milli Eğitim Bakanımıza, İl Milli Eğitim Müdürümüze ve personeline, yeni okulların yapımında yardımlarını esirgemeyen tüm hayırseverlerimize teşekkür ediyorum.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise konuşmasında ilköğretim haftasının Ülkemize, Malatya’mızın Malatya ve Malatya’daki çocuklarımıza ve öğretmenlerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Temennimiz ve dileğimiz tatil olmasın. Pandemi dediğimiz hadisenin de askariye inmesini bu konuda gerekli titizliğin gösterilerek eğitim-öğretim hayatımızın inkıtaya uğramamasını temenni ediyorum.  Çocuklarımıza kısa bir mesajla vermek istiyorum. Yunus'a sormuşlar ‘Siz nesiniz’ diye, ‘Ete kemiğe büründüm Yunus diye göründüm’ demiş. Hakikaten Yunus eğitim ve öğretimi o kadar güzel  izah etmiş ki, eğitim formasyonu görenler ancak o kadar anlatabilirler. Yunus şöyle diyor İlim ilim bilmektir. İlim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsin ya. Bu nice okumaktır. Bizim temennimiz çocuklarımıza öğrettiklerinizi, başta kendiniz nefsimize tatbik etmek, çocuklarımıza öğrettiklerinizi  davranış haline getirmek, çocuklarımız öğrendikleriyle başta kendilerine ailelerine, içinde yaşadıkları topluma ve milletimize ve de insanlığa hayırlı bir birey olma şansını vermektir diyorum.  Eğitim-Öğretim yılımızın ve İlköğretim haftamızın  bütün öğrencilerimize bütün çocuklarımıza hayırlı olmasını temenni ediyor hepinize en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay ise konuşmasında; “Eğitim, insana "kendi olma" şansını tanıyan bir uğraştır. Evet; hayatın her alanında eğitim yapılabilir; ancak okul, biricik eğitim evidir, yaşam alanıdır. "Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder." Bu düşünceden yola çıkarak, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacak olan, Bakanlığımızın ortaya koyduğu 2023 vizyonu ve hedefleri doğrultusunda var gücümüzle çalışıyoruz. Pandemi Dönemi, yani tarihin en uzun teneffüsü inşallah sona eriyor. Öğrencilerimiz sıralarını, öğretmenlerimiz derslerini çok özlediler, bunu biliyoruz. Okul kokusunu hepimiz içimize çekmek istiyoruz. Bugün yeni bir eğitim-öğretim yılına başlamanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz. Yeni Eğitim Öğretim yılının tüm ailesine; Malatya’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Halkoyunları gösterisi sunuldu. 4.sınıf öğrencilerinin 1.sınıfa yeni başlayan öğrencilere çiçek sunmasının ardından program sona erdi.

 

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz