Genel
Giriş Tarihi : 26-07-2021 11:49   Güncelleme : 26-07-2021 11:49

Malatya’da 5 bin 339 Ağır Hasarlı Bina Yıkılmayı Bekliyor

24 Ocak depreminin ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan hasar tespit çalışmaları kapsamında 7 bin 61 konutun Acil Yıkılacak ve Ağır Hasarlı Bina olduğu tespit edilmişti. 24 Ocak depreminin üzerinden yaklaşık 18 ay geçmesine rağmen sadece 1722 binanın yıkımı gerçekleştirilebildi. Geriye kalan 5 bin 339 Ağır Hasarlı bina uyuşturucu ve fuhuş mekanı oldu.

Malatya’da 5 bin 339 Ağır Hasarlı Bina Yıkılmayı Bekliyor

Acil Yıkılacak ve Ağır Hasarlı Binaların bir kısmı yıkılırken, büyük bir kısmı ise farklı nedenlerden dolayı yıkılamadı. Hal böyle olunca boşta kalan binalar vatandaşın deyimiyle uyuşturucu ve fuhuş mekanı haline geldi.

Sivrice depreminin etkileri Malatya’da oldukça fazla hissedildi. Yapıların eski oluşu ve sağlam olmayışı büyük bir risk oluşturuyordu. Depremin ardından kent merkezinde ve ilçelerde yürütülen hasar tespit çalışmaları sonrası 5 ilçede 7 bin 61 konutun Acil Yıkılacak ve Ağır Hasarlı Bina olduğu tespit edilmişti.

Malatya’nın sorunu haline gelen hasarlı binalardan vatandaş dertli. Terkedilmiş halde bulunan binalar yıkım sırasını beklerken boş kalmıyor. Uyuşturucu kullananların ve fuhuş yapanların mekanı haline gelen bu binaların biran önce yıkılmasını isteyen vatandaşlar yetkililerden yardım bekliyor. Daha önce de gazetemiz tarafından defalarca dile getirilen Hasarlı binalar kent merkezi için büyük bir sorun yaratıyor.

Kentin yeni sorunu haline gelen kimi binaların yıkımları müteahhitler tarafından yapılırken, kimi binalar ise İstanbul Merkezli bir şirket tarafından yıkılıyor. Yıkım süreçleri başlatıldıktan sonra birçok bölgede büyük ölçüde hasarlı binaların yıkımı gerçekleştirdi. Koronavirüs salgınının başlamasıyla birlikte yıkımlara ara verilirken, sahipsiz görülen binalara evsizler yerleşti. Binaların bulunduğu mahalleliler ise güvenlik endişesi yaşadıklarını belirtiyor.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından paylaşılan verilere göre Battalgazi’de 1737 acil yıkılacak ve ağır hasarlı bina sayısı bulunurken, yıkımı gerçekleştirilen bina sayısı 607, Pütürge’de 2657 acil yıkılacak ve ağır hasarlı bina sayısı bulunurken, yıkımı gerçekleştirilen bina sayısı 206, Kale’de 1191 acil yıkılacak ve ağır hasarlı bina sayısı bulunurken, yıkımı gerçekleştirilen bina sayısı 216, Doğanyol’da 844 acil yıkılacak ve ağır hasarlı bina sayısı bulunurken, yıkımı gerçekleştirilen bina sayısı 658 ve son olarak Yeşilyurt ilçesinde 632 acil yıkılacak ve ağır hasarlı bina sayısı bulunurken, yıkımı gerçekleştirilen bina sayısı 35 olarak açıklandı.

Şuan Malatya genelinde 5 İlçe ’de toplam 5339 konut yıkılmayı beklerken, bu rakamın 1130’u Battalgazi ilçesinde, 2451’i Pütürge ilçesinde, 975’i Kale ilçesinde, 186’sı Doğanyol ilçesinde ve 597’si Yeşilyurt İlçesinde yer alıyor.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER