Genel
Giriş Tarihi : 03-08-2021 19:06   Güncelleme : 03-08-2021 19:06

Malatya’da 30 Günde 36 Sarsıntı!

​​​​​​​ 24 ocak 2020’de yaşanan 6.8’lik depreminde büyük ölçüde etkilenen Malatya’da deprem korkusu halen geçmedi. AFAD verilerine göre Malatya genelinde 30 günde 36 farklı sarsıntı meydana geldi. Büyüklükleri 1.1 ila 2.7 arasında değişen sarsıntılar akıllara tek bir soru getiriyor. Depremler öncü mü yoksa artçı mı?

Malatya’da 30 Günde 36 Sarsıntı!

Yer kabuğu sakinliğini yine bozmaya başladı. Kent genelinde son 30 günde 8 İlçede toplamda 36 sarsıntı yaşandı. Sarsıntıların kuvveti düşük olması bir yandan sevindirirken, bir yandan da daha büyük bir depremin habercisi olup olmadığı endişesi yaşanmaya başlandı.

Malatya’nın deprem riskini değerlendiren Malatya İnşaat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Vehbi Aluçlu, yaşanan sarsıntıların öncü depremler olabileceğine işaret etti. Depremden korkmak yerine kentsel dönüşüm reçetesinin biran önce uygulanması gerektiğini kaydetti. Sarsıntıların devam edebileceğini söyleyen Aluçlu, ”Doğu Anadolu fayı şimdiye kadar suskundu ama arık uyandı ve harekete geçti.  Bu hareket devam ederek gidecek.  Doğu Anadolu Fayı, Bingöl Karlıova’dan başlıyor, Bingöl, Palu, Sivrice, Doğanyol, Sincik, Gölbaşı,  Türkoğlu’na kadar devam ediyor. Biz Malatya olarak bir üçgenin içerisindeyiz. Nasıl bir üçgen?  Yukarıda Kuzey Anadolu Fayı var, hemen güneyimizde Doğu Anadolu Fayı var, hemen Batı’da da Sürgü’den başlayan Doğanşehir, Yazıhan, Hekimhan, Tunceli’nin Ovacık fayı ile birleşen Malatya fayımız var. Üç tane fayın içerisindeyiz. Bu faylar hareket ediyor. Doğu Anadolu Fayı yılda 1 cm hareket ediyor, Kuzey Anadolu fayı ise 2.5 cm hareket ediyor. Yani artık bu demektir ki depremler oluyor, olmaya devam edecek. Sivrice’den sonra Doğanyol, Doğanyol’dan sonra Pütürge, Sincik, Gölbaşı, Türkoğlu diye devam edecek gidecek. Depremin nerede ve kaç büyüklüğünde olacağını biliyoruz ama zamanını bilmiyoruz. Bu deprem bugün veya 30 yıl sonra olabilir. Biz hastalığın ne olduğunu biliyoruz. Biz çözümü konuşmak zorundayız. Yapı stokunun güvenli hale getirilmesi gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

RİSKLİ KONUTLAR HALEN YIKILMAYI BEKLİYOR!

24 Ocak depreminin ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan hasar tespit çalışmaları kapsamında 7 bin 61 konutun Acil Yıkılacak ve Ağır Hasarlı Bina olduğu tespit edilmişti. 24 Ocak depreminin üzerinden yaklaşık 18 ay geçmesine rağmen Malatya’da sadece 1.722 binanın yıkımı gerçekleştirilebildi. Geriye kalan 5 bin 339 Ağır Hasarlı bina ise yıkılmayı bekliyor. Bu rakamın 1.130’u Battalgazi ilçesinde, 2 bin 451’i Pütürge ilçesinde, 975’i Kale ilçesinde, 186’sı Doğanyol ilçesinde ve 597’si Yeşilyurt İlçesinde yer alıyor.

Ebubekir Atilla